Dehydrogenaza mleczanowa LDH - badanie krwi, normy

Dehydrogenaza mleczanowa to enzym, który występuje we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych. Gdy jednak przedostanie się do krwiobiegu i jego stężenie zaczyna wzrastać, może oznaczać rozwój chorób wątroby, zawał serca lub anemię. Zobacz jakie są normy w badaniu krwi oznaczającym poziom LDH.
Próbki krwi
Źródło: 123RF

Spis treści

Dehydrogenaza mleczanowa jest enzymem, który znajduje się w wielu miejscach naszego ciała, zwłaszcza w wątrobie, mózgu i mięśniach szkieletowych. Wraz z innymi enzymami umożliwia przemianę aminokwasów i węglowodanów.  Ze względu na miejsce, w którym enzym LDH jest wytwarzany można podzielić go na 5 izoenzymów:

 • LDH1 (komórki mięśnia sercowego)
 • LDH2 (serce, erytrocyty, mózg)
 • LDH3 (mózg, nerki, leukocyty)
 • LDH4 (wątroba, mięśnie)
 • LDH5 (mięśnie oraz częściowo wątroba)

W każdym z tych miejsc nadmiar dehydrogenazy mleczanowej może doprowadzić do uszkodzenia tkanek oraz martwicy. Dzięki temu oznaczenie poziomu LDH, które wykonuje się podczas badania krwi, w szybki sposób może określić stopień i rodzaj uszkodzonego narządu.

Badanie LDH wykonuje się na czczo, a wynik jest znany następnego dnia.

Badanie LDH – normy

Nie ma jednej powszechnie stosowanej normy pomiaru wysokości stężenia enzymu LDH. Przyjmuje się jednak, że u zdrowej osoby poziom dehydrogenazy mleczanowej nie powinien przekraczać 120 - 230 U/l (w niektórych laboratoriach norma to 230 - 480 U/). Podwyższone stężenie LDH naturalnie występuje u dzieci między 2. a 3. rokiem życia. Dla poszczególnych grup wiekowych dzieci i młodzieży normy wyglądają następująco:

●      1–30 dni: 135–750 U/l

●      31 dni–11 miesięcy: 180–435 U/l

●      1–3 lat: 160–370 U/l

●      4–6 lat: 145–345 U/l

●      7–9 lat: 143–290 U/l

●      10–12 lat: 120–293 U/l

●      13–15 lat: 110–283 U/l

●      16–17 lat: 105–233 U/l

Wyższy poziom enzymu LDH występuje po zażyciu niektórych leków (leków znieczulających, aspiryny, prokainamidu) a także po narkotykach i alkoholu. Robiąc badania trzeba pamiętać, że również intensywny wysiłek fizyczny może podnieść poziom enzymu LDH. 

Podwyższone LDH - czym to grozi?

Wyższe stężenie dehydrogenazy mleczanowej pojawia się generalnie we wszystkich stanach chorobowych, w których mamy do czynienia z martwicą tkanek, z niedoborem witaminy B2 i kwasu foliowego, przy niedokrwistości. Najczęściej jednak aktywność LDH wzrasta, gdy uszkodzenie nastąpiło w:

 • mięśniu sercowym (podwyższony wynik LDH występuje nawet po 10 dniach od zawału serca)
 • czerwonych krwinkach
 • nerkach
 • mięśniach szkieletowych,
 • wątrobie
 • płucach
 • na skórze

Wraz ze wzrostem tego enzymu we krwi lekarz może podejrzewać u pacjenta m.in.: wirusowe zapalenie wątroby i inne choroby wątroby, choroby nerek, ostre zapalenie trzustki, udar mózgowy, mononukleozę zakaźną, dystrofię mięśniową, zator tętnicy płucnej.

Aktywność enzymu LDH obserwuje się również u osób z HIV i jest u nich oznaką zapalenia płuc oraz choroby grzybiczej.

Reklama

LDH a nowotwory

Podwyższony wskaźnik LDH występuje też w przypadku niektórych nowotworów - zwłaszcza tych o dużej złośliwości takich jak rak jądra, chłoniaki, białaczki, guzy zarodkowe i czerniak. Im wyższa aktywność LDH, tym gorsze rokowania. Podwyższenie wskaźnika LDH w chorobie nowotworowej świadczy też o nawrocie choroby.

Zaniżony wynik LDH 

U niektórych osób, zwłaszcza nadużywających witaminy C, występuje zaniżony poziom LDH i nie jest on powodem do niepokoju i rozpoczęcia leczenia. W ten sposób objawiają się także niezwykle rzadkie mutacje genetyczne, które u niektórych chorych łączą się dodatkowo z bólami mięśniowymi i ciągłym zmęczeniem. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 37)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->