string(8) "szukanie" Cena batatów za kilogram. Gdzie kupić słodkie ziemniaki?

Cena batatów za kilogram. Gdzie kupić słodkie ziemniaki?

Ile kosztują bataty? Cena za kilogram może sięgać nawet kilkunastu złotych. Dlaczego słodkie ziemniaki są tak drogie? Gdzie kupić bataty – świeże, w proszku lub przetworach?
Bataty na targu
źródło:123RF

Spis treści

Bataty - cena

Cena batatów jest znacznie wyższa, aniżeli w przypadku zwykłych ziemniaków. W zależności od odmiany, pochodzenia oraz źródła dystrybucji, bataty kosztują w granicach od 6 do nawet 19 złotych za kilogram. Pamiętać należy, że istnieje około 400 odmian słodkich ziemniaków, różniących się między innymi kolorem (czerwone, pomarańczowe, fioletowe, różowe, białe) - na polskie stoły najczęściej trafiają bataty o czerwonawym lub pomarańczowym zabarwieniu. 

Dla porównania, koszt zakupu ziemniaków tradycyjnych zamyka się w granicach 2-5 złotych za 1 kg. W dużej mierze tak znaczna różnica w cenach ma związek z egzotycznym pochodzeniem batatów oraz relatywnie niewielkim spożyciem w europejskich domach, a więc też ograniczonym ich importem na rynki Starego Kontynentu. Bataty wciąż rzadko goszczą na polskich stołach – według danych FAOSAT przeciętny mieszkaniec naszego kraju spożywa zaledwie 0,03 kg batatów rocznie, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych wartość ta wynosi blisko 3 kilogramy. Niemniej, w ostatnich latach stają się one modne i pożądane ze względu na godne uwagi wartości odżywcze oraz związane z nimi właściwości prozdrowotne – co skutecznie jest wykorzystywane przez dystrybutorów do celów marketingowych, zapewne nie bez wpływu na cenę. 

Bataty wywodzą się z subtropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej – przez tamtejsze plemiona hodowane były już tysiące lat temu, co czyni zeń jedne z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Na europejskie stoły trafiły za sprawą Krzysztofa Kolumba, a więc u progu podboju Ameryki. Zarówno wtedy, jak i dziś, pozostają one jednak towarem importowanym – ze względu na szczególne wymagania, mogą być uprawiane głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Obecnie głównymi ich eksporterami są Indie, Chiny, Indonezja, Tanzania, Uganda oraz Nigeria. W przypadku więc produktu, jakim są batatycena obejmuje też takie składniki, jak koszty transportu, cło etc. 

Gdzie kupić bataty?

Gdzie kupić słodkie ziemniaki? Słodkie ziemniaki coraz częściej goszczą na sklepowych półkach. Wciąż są wprawdzie rzadkością w osiedlowych warzywniakach, jednak w ofercie wielu hipermarketów oraz dyskontów spożywczych pojawiły się już jakiś czas temu. Aczkolwiek podkreślić należy, że w tego typu miejscach konsumenci nie mają dużego wyboru – z kilkuset odmian batatów, zazwyczaj sprzedawana jest jedna, często nawet niezdefiniowana. 

Większą różnorodność oferują tak zwane sklepy ze zdrową żywnością, tudzież sklepy z produktami wegetariańskimi i wegańskimi, zarówno stacjonarne, jak też internetowe. W tego typu miejscach często podkreśla się ekologiczność upraw, z których pochodzą ziemniaki (brak nawozów sztucznych, ulepszaczy itd.). Jako produkty bio oferowane są one jednak z reguły w cenach wyższych, niż w hipermarketach (zazwyczaj powyżej 10 zł za kilogram). 

Gdzie kupić fioletowe bataty?

W internetowych sklepach z produktami bio, bataty dostępne są w popularnej odmianie czerwonej, ale można też kupić ziemniaki białe, czy zyskujące na popularności fioletowe. Co ważne, bataty w tego typu miejscach dostępne są przez cały rok. 

Ponadto, do nabycia są też różnego typu wyroby przetworzone z batatów, a więc między innymi:

 • pasty, 
 • pure, 
 • chipsy, 
 • dżemy, 
 • wegetariańskie dania gotowe dla małych dzieci,
 • karmy dla psów. 

Co ciekawe, bataty można kupić też niekiedy w sklepach z odżywkami dla sportowców i osób budujących masę mięśniową oraz redukujących tkankę tłuszczową – w tym przypadku bardzo często są one oferowane w postaci sproszkowanej.  

Ile kosztują bataty w proszku?

Ile kosztują bataty w proszku? Około 40 złotych za opakowanie. Dlaczego są sprzedawane w sklepach dla bywalców siłowni? Ponieważ stanowią doskonałe źródło wolno uwalnianej energii. Są więc dobrą odżywką w okresie okołotreningowym, pozwalającą skutecznie zregenerować organizm po wysiłku. 

Pamiętajmy, że bataty cechują się wyjątkowymi parametrami:

 • w składzie słodkich ziemniaków ponad 20 procent stanowią węglowodany, w tym błonnik (3 proc.), skrobia (12,5 proc.) oraz cukry, takie jak sacharoza, glukoza i fruktoza (4,5 proc),
 • bataty mają niski indeks glikemiczny (54), co powoduje, że zawarta w nich energia uwalniana jest w długim okresie,
 • bataty są niskokaloryczne – 100 gramów produktu to zaledwie 86 kcal. Nie powodują więc przyrostu tkanki tłuszczowej.

Pamiętać należy, że słodkie ziemniaki wykazują ponadto szereg właściwości prozdrowotnych, znajdując zastosowanie w profilaktyce nowotworów (regularnie spożywane zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy prostaty) oraz cukrzycy (w odróżnieniu od zwykłych ziemniaków, nie powodują silnego wzrostu stężenia glukozy po posiłku. Właściwości słodkich ziemniaków są też przydatne w leczeniu astmy czy stanów zapalnych w przebiegu chorób reumatoidalnych. To zasługa takich substancji, jak beta karoten, witamina C, czyli liczne witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: potas, fosfor, wapń czy żelazo. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Maciej Ołtarzewski, Batat - ziemniak na słodko, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pl
 • Sweet potato, raw, unprepared (Includes foods for USDA's Food Distribution Program), U.S. Departnment of Agroculture, https://fdc.nal.usda.gov

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij