ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Petting - co to jest? Techniki, pozycje i ryzyko ciąży

Petting to seks bez penetracji. To wszystko co możecie robić w łóżku, zanim dojdzie do zbliżenia, albo zamiast stosunku. Z orgazmem lub bez. W każdy możliwy sposób, także z użyciem erotycznych akcesoriów.
Petting to seks bez penetracji
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Petting, czyli seks bez penetracji, obejmuje wiele form aktywności, w tym zbliżenia oralne, wzajemną masturbację i wiele innych.
 • Istnieją niezliczone techniki wzajemnego zaspokajania, w przypadku pettingu granicę wyznacza jedynie wyobraźnia oraz otwartość na nowe doznania.
 • Warto pamiętać, że w określonych sytuacjach, na skutek pettingu także można zajść w ciążę. Ciesząc się sobą nawzajem, jedocześnie należy zachować ostrożność.
Spis treści

Reklama

Co to jest petting?

Co to jest petting? To niemal każda forma aktywności seksualnej, oprócz klasycznego stosunku waginalnego lub analnego. Innymi słowami – to seks bez penetracji. Pojęcie pettingu jest niezwykle szerokie, mieszczą się w nim pieszczoty różnego typu, w tym między innymi:

 • stymulacja miejsc erogennych rękoma;
 • pobudzanie narządów płciowych ustami (seks oralny);
 • symulowanie stosunku – dotykanie się genitaliami, wykonywanie ruchów frykcyjnych, ale bez faktycznej penetracji;
 • stymulowanie członka wprowadzonego między piersi, pośladki etc.;
 • wszelkiego rodzaju wspólne zabawy z użyciem akcesoriów erotycznych, takich jak wibratory, dilda, nakładki, kulki itd.

Petting może stanowić jedynie element gry wstępnej, mając na celu zwiększenie pobudzenia przed stosunkiem seksualnym. Często jednak tego typu praktyki nie kończą się zbliżeniem, lecz są celem samym w sobie. Petting nie musi, ale może się skończyć orgazmem.

Reklama

Po co petting?

Petting spełnia różne funkcje, nieco odmienne na różnych etapach życia. W przypadku osób bardzo młodych, które pełną inicjację seksualną mają jeszcze przed sobą i nie są jeszcze na nią gotowe, stanowi swego rodzaju wstęp do krainy intymnych przeżyć we dwoje.

Pozwala osiągnąć pełną satysfakcję (orgazm), poznać reakcje ciała partnera(ki) i swojego własnego, oswoić z nagością, bez pełnego stosunku.

U partnerów z większym doświadczeniem, akt pettingu bardzo często staje się elementem gry wstępnej. Służy do rozbudzenia zmysłów, pozwala osiągnąć gotowość do zbliżenia, zarówno psychiczną, jak też czysto fizyczną (nawilżenie pochwy, wzwód członka).

Z czasem petting może też stać się narzędziem pozwalającym przełamywać wkradającą się do sypialni rutynę, służącym do przekraczania kolejnych granic, ale też często też dającym partnerom większe poczucie bliskości, aniżeli tradycyjny stosunek.

Oprócz tego petting często jest uprawiany przez pary, które nie chcą ryzykować zajścia w ciążę, a z różnych powodów (medycznych, ideologicznych, religijnych) nie stosują antykoncepcji. I wreszcie może też petting być formą zastępczą w sytuacji, gdy różnego typu dysfunkcje seksualne nie pozwalają na odbycie stosunku (zaburzenia erekcji, suchość w pochwie etc.)

Reklama

Techniki pettingu

Istnieją niezliczone techniki pettingu. W tej materii kochanków ogranicza jedynie ich wyobraźnia oraz stopień tolerancji i akceptacji dla poszczególnych aktywności.

Przykładowo seks oralny, kiedy stroną bierną jest mężczyzna, może polegać jedynie na delikatnym pieszczeniu członka językiem lub wargami, ale może też być pełną symulacją stosunku. Podobnie rzecz wygląda w sytuacji przeciwnej.

Na tej samej zasadzie istnieje ogromna różnorodność technik i metod, jeśli chodzi o pieszczoty z użyciem rąk czy akcesoriów erotycznych. Trudno jest także wskazywać konkretne pozycje, jeśli chodzi o petting. Ciała partnerów w czasie pieszczot mogą być względem siebie ułożone na tysiące sposobów, mogą być w pełni zespolone lub przeciwnie – całkowicie oddalone.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Petting z użyciem akcesoriów erotycznych

Szczególnie w przypadku doświadczonych kochanków, niezwykle ciekawym doświadczeniem może być petting z użyciem różnego rodzaju zabawek erotycznych. Choć akcesoria takie jak wibrator czy dildo wciąż kojarzą się wielu osobom głównie z masturbacją, z powodzeniem mogą być wykorzystywane do miłosnych igraszek we dwoje.

Także i w tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i otwartość na nowe doznania.

Zastosowanie gadżetów może się okazać nie tylko bardzo podniecające, ale też silnie zbliżające partnerów – wspólne przekraczanie granic jest bowiem doświadczeniem bardzo intymnym.

Nie można zapominać też o sytuacjach, w których akcesoria erotyczne ułatwiają zaspokojenie partnerki(a), gdy na przeszkodzie stają zaburzenia seksualne, uniemożliwiające odbycie stosunku.

Reklama

Czy przez petting można zajść w ciążę?

Czy zapłodnienie przy pettingu jest możliwe? Czy można uprawiać petting w dni płodne? To pytania często zadawane przez partnerów, którzy nie planują na razie potomstwa i z tego powodu decydują się na różnego rodzaju pieszczoty, zamiast pełnych zbliżeń. Jak brzmi odpowiedź? Tak, petting może prowadzić do zajścia w ciążę. Choć oczywiście nie musi. Wszystko zależy od tego, co partnerzy robią i na ile wykazują się niezbędną w takiej sytuacji ostrożnością.

Do zapłodnienia zawsze może dojść, jeśli sperma mężczyzny z jakiś sposób zostanie przeniesiona do pochwy. Na przykład na ręku, albo na skutek stosunku pozorowanego – mimo, że członek nie był wprowadzony do dróg rodnych, ejakulat z łatwością może zostać przeniesiony w rejon ujścia pochwy.

Ryzyko nie jest duże, ale istnieje. Co więcej – uważać należy nawet w sytuacji, gdy partner nie miał wytrysku. Plemniki zawiera również preejakulat, czyli wydzielina dobywająca się z członka na skutek podniecenia, na długo przed orgazmem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Co to jest petting?, https://ponton.org.pl/seks/petting/ 28 09 2021
 • https://www.easytoys.pl, data dostępu 28 09 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Sposoby na zrobienie malinki
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!