Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Dofinansowanie do aparatu słuchowego - jak wypełnić wniosek?

Dofinansowanie do aparatu słuchowego może obniżyć faktyczną cenę kupowanego sprzętu nawet o kilka tysięcy złotych. Gra jest warta świeczki zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent potrzebuje dwóch urządzeń. Kto przyznaje refundacje? Ile można dostać? Gdzie i jak złożyć wniosek?
Dziecko z aparatem słuchowym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dofinansowanie do aparatu słuchowego może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
 • O refundację można się starać między innymi w NFZ i PFRON.
 • Wysokość wsparcia zależy od danej instytucji, a także m.in. od wieku pacjenta.
Spis treści

Reklama

Czy można uzyskać dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Dofinansowanie do aparatu słuchowego jest wymiernym udogodnieniem, które pozwala zrefundować koszty nabycia urządzenia służącego poprawie słyszenia oraz rozumienia mowy u osób z różnego typu zaburzeniami w tym obszarze.

Dopłatę do aparatu słuchowego można w Polsce uzyskać na trzy sposoby. Wparcia udzielić mogą:

 • Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
 • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
 • Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Refundacje te można ze sobą łączyć. Należy jednak pamiętać, że pieniądze zostaną przyznane wyłącznie osobom, które spełniają określone kryteria oraz dopełnią wymaganych formalności.

Jak załatwić aparat słuchowy na NFZ lub PFRON? Jakie dokumenty trzeba posiadać i gdzie konkretnie je złożyć? Ile można dostać na zakup urządzenia?

Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Reklama

Komu przysługuje dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Komu przysługuje dofinansowanie do aparatu słuchowego? W przypadku refundacji z NFZ, pieniądze może otrzymać każda osoba, która ma stwierdzony niedosłuch na poziomie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i posiada stosowane zlecenie od lekarza.

Osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia, w tym dzieci, mogą liczyć na dofinasowanie, jeśli ubytek słuchu przekracza 30 dB HL. Wsparcie należy się w takiej sytuacji raz na 3 lata.

W przypadku osób starszych, w tym seniorów (emerytów) istniejący deficyt musi przekraczać poziom 40 dB HL., a refundację można otrzymać co 5 lat.

Jeśli chodzi o dotację z PFRON, warunkiem niezbędnym do jej otrzymania jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Należy też spełniać kryterium ekonomiczne - dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe - będzie to 65 procent.

Oprócz tego, funkcjonuje też specjalny Program Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Skorzystać z pomocy mogą w tym przypadku osoby mające status działaczy opozycji demokratycznej w czasach PRL oraz represjonowanych z powodów politycznych.

Kiedy i gdzie składać wniosek o dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Jak uzyskać dofinansowanie do aparatu słuchowego? Aby otrzymać pieniądze z NFZ, należy przejść badania potwierdzające ubytek słuchu i uzyskać zlecenie od lekarza specjalisty. Obecnie nie ma już konieczności wizyty w oddziale Funduszu.

Wniosek jest przesyłany przez lekarza za pomocą systemu teleinformatycznego NFZ - chyba, że nie ma on do niego dostępu. W takim przypadku pacjent będzie musiał się przyjść osobiście lub przekazać pismo za pośrednictwem osoby upoważnionej, ewentualnie pocztą.

Po potwierdzeniu prawa do refundacji, NFZ przesyła informację tym samym systemem, wraz z numerem zlecenia, upoważniającym do dokonania zakupu w niższej cenie. Ostatnim etapem jest wizyta u protetyka, który dobierze adekwatne do wady słuchy urządzenie medyczne.

Aby otrzymać dofinansowanie do aparatu słuchowego z PFRON, pacjent w pierwszej kolejności powinien przejść procedurę kończącą się wydaniem orzeczenia o niepełnosprawności.

Posiadając tego typu dokument należy złożyć stosowny wniosek do miejscowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego (Gminnego) Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS / GOPS).

To one bowiem w imieniu Funduszu zajmują się realizacją tego typu świadczeń. Można to zrobić elektronicznie, za pomocą SOW - Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Reklama

Ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego? Przyznawane kwoty są zależne od instytucji udzielającej wsparcia. W przypadku NFZ obowiązują zróżnicowane limity dla różnych grup wiekowych.

Ile kosztuje aparat słuchowy na NFZ? - na to często stawiane pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Kluczowy jest wiek pacjenta, a także rynkowa cena urządzenia, stanowiąca oczywisty punkt wyjścia.

Bardziej zasadnym jest więc zapytanie, ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego w poszczególnych przypadkach.

Możliwe są następujące sytuacje:

 • Osoby do 26 roku życia: limit cenowy wynosi 3 tysiące złotych na jedno ucho, a tak zwany udział własny pacjenta to 0 procent.

Przekładając to na język korzyści, przy obustronnym niedosłuchu maksymalnie można otrzymać 2 x 3000 zł na zakup dwóch aparatów słuchowych raz na 3 lata. Dotyczy to zarówno urządzeń na przewodnictwo powietrzne i kostne.

 • Osoby dorosłe powyżej 26 roku życia: w przypadku aparatów na przewodnictwo powietrzne, limit cenowy to 1500 zł na jedno ucho, a udział własny wynosi standardowo 30 procent (tyle trzeba zapłacić z własnej kieszeni).  

Oznacza to, że refundacja może wynieść 1050 zł na każde ucho, raz na 5 lat. Dla osób mających status inwalidów wojennych lub osób represjonowanych, udział własny obniżony jest do zera, należy się zatem pełna kwota 1500 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o urządzenia na przewodnictwo kostne, limit jest zwiększony do 3000 zł przy zachowaniu 30 procentowego wkładu własnego. De facto można więc otrzymać 2100 na każde ucho objęte niedosłuchem. Analogicznie, w grupach uprzywilejowanych wkład własny wynosi 0 procent, zatem możliwa jest refundacja w wysokości nawet 2 x 3000 zł.

Co ważne - jeśli koszt zakupu urządzenia przekracza ustalony limit, całą nadwyżkę pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Chyba, że uzyska dodatkowe wsparcie, na przykład z PFRON, który może dopłacić różnicę w cenie lub wesprzeć inną kwotą.

Co do jej wysokości, nie ma sztywnych, odgórnie narzuconych zasad. W praktyce wielkość dotacji określa PCPR lub MOPS w zależności od tego, jakim budżetem aktualnie dysponuje.

Natomiast program realizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zakłada pokrycie 100 procent różnicy między rynkową ceną aparatu, a kwotą uzyskanych refundacji z NFZ czy PFRON. Nie może to jednak być więcej, niż 5 tysięcy złotych na jedno ucho.

Reklama

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do aparatu słuchowego? Wzór

Wniosek o dofinansowanie do aparatu słuchowego przez NFZ składa obecnie lekarz specjalista diagnozujący pacjenta i uprawniony do wystawiania zleceń, pacjent nie musi sobie zatem zaprzątać nim głowy.

Wzór dokumentu zawiera miejsce na dane osobowe pacjenta, kod w klasyfikacji ICD-10 opisujący dane schorzenie lub zaburzenie, nazwę wyrobu medycznego i jego ilość, a także dane samego lekarza wystawiającego zlecenie.

Natomiast wniosek o dofinansowanie aparatu słuchowego przez PFRON najłatwiej jest wysłać przez wspomniany system SOW, dostępny na stronie https://sow.pfron.org.pl.

Do jego złożenia niezbędne jest zaznaczenie danych pojawiających się w kolejnych zakładkach, od wyboru województwa i powiatu począwszy. Można to też zrobić bezpośrednio w PCPR lub MOPS.

Wzory wniosków stosowanych przez poszczególne instytucje powinny być dostępne na ich stronach internetowych lub stacjonarnie.

Mogą się między sobą różnić, natomiast wszędzie kluczowe będzie podanie nie tylko danych osobowych, ale też informacji o rodzaju i stopniu niepełnosprawności oraz dochodach uzyskiwanych na jednego członka danej rodziny.

Czytaj również

Bibliografia

 • Aparat słuchowy z dofinansowaniem. Weszły nowe kwoty refundacji i dopłat,https://whc.ifps.org.pl/2023/03/aparat-sluchowy-z-dofinansowaniem-weszly-nowe-kwoty-refundacji-i-doplat/, data dostępu 23 03 2023
 • Od 1 stycznia nowe zasady refundacji wyrobów medycznych, https://www.prawo.pl/zdrowie/refundacja-wyrobow-medycznych-od-1-stycznia-2023-r,518472.html, data dostępu 23 03 2023
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Prawa pacjenta
Zwolnienie lekarskie – ile dni może wypisać lekarz rodzinny?
Pacjent prosi lekarza o zwolnienie lekarskie
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje
Ubezpieczenie dla dziecka
Skierowanie do okulisty – czy jest potrzebne na NFZ?
Kobieta u okulisty
Podobne artykuły
Mężczyzna na wózku
Grupa inwalidzka: przywileje. Ile wynosi i jak ją otrzymać?
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne
Mężczyzna na zwolnieniu chorobowym
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile wynosi za każdy dzień? Przykład i kalkulator
Kobieta u dermatologa
Skierowanie do dermatologa: czy jest potrzebne? Ile ważne?
Lekarz wystawia skierowanie do specjalisty
Ile ważne jest skierowanie do specjalisty? Różne poradnie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?