Grzybica pachwin - leczenie, objawy i przyczyny

Grzybica pachwin, zwana też grzybicą pachwinową, to schorzenie, którego nie można bagatelizować. Choć obejmuje okolice pachwin, pośladków i wewnętrznej powierzchni ud, może rozprzestrzenić się także na inne części ciała.
Osoba trzymająca się za krocze
Źródło: 123RF
Spis treści

Grzybica pachwinowa powstaje wskutek rozwoju grzybów na skórze. Ich namnażaniu sprzyja m.in. zaniedbanie higieny, silne pocenie się i noszenie zbyt ciasnej bielizny. Grzybica pachwin zazwyczaj nie jest zakażeniem pierwotnym, lecz skutkiem przeniesienia się grzybów z innego ogniska chorobowego, zlokalizowanego na przykład na stopach. Do zakażenia może dojść również poprzez korzystanie ze skażonych ręczników lub niedokładną higienę po wyjściu z sauny czy basenu.

Objawy grzybicy

Objawy tego rodzaju grzybicy to przede wszystkim uporczywe swędzenie w pachwinach, piekący ból i wysypka w pachwinach. Wykwity są zwykle symetryczne i atakują w jednakowy sposób pachwiny po obu stronach ciała. Dolegliwości są mocno odczuwalne ze względu na częste tarcie w pachwinach, które pojawia się chociażby podczas chodzenia. Na zaostrzenie objawów wpływ ma także wydzielanie potu, który działa na skórę drażniąco i utrudnia jej gojenie. Zmienionych chorobowo miejsc nie wolno drapać – może to spowodować przeniesienie stanu zapalnego na inne obszary ciała, a także powiększyć obecne już zmiany skórne.

Grzybica pachwin – leczenie

Jeśli tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek zmiany skórne w pachwinach, powinniśmy udać się do lekarza. Leczenie grzybicy w pachwinach należy rozpocząć jak najszybciej – w innym wypadku zakażenie może przenieść się na inne partie ciała. W walce z tą przypadłością najczęściej stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, takie jak maści z zawartością ketokonazolu czy klotrimazolu.W przypadku rozległych i trudnych do wyleczenia zmian skórnych dermatolog może zalecić przyjmowanie środków doustnych.

Leczenie domowe grzybicy pachwin

W walce z grzybicą pachwinową warto wspomóc się domowymi sposobami. Naturalne właściwości antygrzybiczne posiada m.in. olejek z drzewa herbacianego. Kilka kropel tego specyfiku możemy dodać do kąpieli, innym sposobem jest nasączenie nim wacika i przykładanie go do zmienionych chorobowo miejsc. Pomóc może także roztwór sporządzony z wody i octu jabłkowego, zmieszanych w proporcjach 1:1. Po umyciu i osuszeniu skóry zakażone miejsca przecieramy wacikiem nasączonym roztworem, a w przypadku rozległych zmian – spryskujemy je przy użyciu butelki z atomizerem.

Profilaktyka grzybicy pachwinowej

Zakażenia o charakterze grzybiczym mają charakter nawracający, dlatego osoby, które choć raz zmagały się z grzybicą pachwin muszą stosować się do zasad, które uniemożliwią dojście do kolejnego zakażenia. Pamiętajmy, że z miejsc publicznych, takich jak basen czy sauna należy korzystać z zachowaniem szczególnej higieny. Lepiej nie używać też cudzych gąbek i ręczników. Po intensywnym treningu trzeba jak najszybciej wziąć prysznic i dokładnie osuszyć narażone na wystąpienie grzybicy miejsca. Warto nosić też przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę i odzież.

Zobacz też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Białe plamki na penisie, czyli prosaki i kaszaki
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Pochwa po stosunku - ból, pieczenie, swędzenie. Przyczyny
Wysypka na penisie. Czy to uczulenie czy grzybica?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama