To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jakie są objawy grzybicy ucha? Jak przebiega leczenie?

Grzybica ucha występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej ma związek z długotrwałym stosowaniem antybiotyków miejscowych lub przewlekłymi stanami zapalnymi w obrębie ucha. Sprawdź, jakie są objawy grzybicy ucha oraz jak powinno przebiegać leczenie.
Mężczyznę boli ucho
źródło:123RF
W skrócie
  • Grzybica ucha to stosunkowo rzadka choroba, która występuje głównie u osób dorosłych.
  • Pierwszym objawem grzybiczego zakażenie ucha jest dokuczliwy świąd. Często występuje także uczucie ucisku lub rozpierania w uchu.
  • Chorobę leczy się preparatami przeciwgrzybicznymi. Niezbędne jest także odsysanie mas zapalno-grzybiczych z przewodu słuchowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Spis treści

Reklama

Objawy grzybicy ucha 

Grzybica ucha to dość rzadka choroba, która występuje głównie u osób dorosłych, niezależnie od płci. Wskazuje się jednak, że częściej atakuje mężczyzn [Pajączkowska i wsp.]. 

Wśród czynników predysponujących do grzybiczego zapalenia ucha wymienia się długotrwałe stosowanie antybiotyków miejscowych, przewlekłe stany zapalne ucha środkowego, a także operacje w obrębie ucha. 

Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka są osoby z obniżoną odpornością (chorzy na AIDS oraz pacjenci w trakcie chemioterapii i radioterapii). 

Grzybicę ucha najczęściej wywołują następujące patogeny:

  • Aspergillus flavus (kropidlak żółty, gatunek grzyba),
  • Aspergillus niger (kropidlak czarny, gatunek grzyba),
  • Aspergillus fumigatus (kropidlak popielaty, grzyb),
  • Candida albicans (bielnik biały, należący do drożdżaków).

Zwykle pierwszym objawem grzybicy ucha jest dokuczliwy świąd. Pacjenci często narzekają na uczucie ucisku w uchu. Infekcji grzybiczej może towarzyszyć ból, która nasila się przy poruszaniu małżowiną uszną. 

Wśród objawów wymienia się także szumy uszne oraz upośledzenie słuchu, ale zazwyczaj wynikają one z zalegania mas zapalnych w przewodzie słuchowym. Ponadto występują także zmiany rumieniowate z łuszczenie się skóry. 

W zależności od rodzaju grzyba, który skolonizował ucho, mogą też występować ciemne lub zielono naloty, a także białe masy pokryte czarnym nalotem. 

Niekiedy pacjenci odczuwają bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz szczękościsk. 

Grzybicze zapalenie ucha

Jeżeli chodzi o lokalizację zmian, to najczęściej u pacjentów diagnozuje się grzybicę ucha zewnętrznego. Choroba atakuje głównie zewnętrzny przewód słuchowy, rzadziej zaś diagnozuje się grzybicę małżowiny usznej.

Grzybica ucha środkowego i wewnętrznego występują bardzo rzadko i zwykle mają związek z przebytymi operacjami w obrębie ucha. 

Grzybicę ucha zewnętrznego należy różnicować z zewnętrznym zapaleniem ucha, które dotyka około 10 proc. populacji. Występuje przede wszystkim u kobiet w czwartej dekadzie życia oraz mężczyzn po 60. roku życia [Pajączkowska i wsp.]. 

Co więcej, zapalenie ucha zewnętrznego zwykle jest spowodowane wirusem opryszczki. 

Leczenie grzybicy ucha

Leczenie grzybicy ucha zawsze powinno być poprzedzone pobraniem wydzieliny do badania mykologicznego. Dopiero na podstawie wyników badań powinno się dobrać preparaty przeciwgrzybiczne

U większości pacjentów zachodzi także konieczność odsysania lub chirurgicznego oczyszczania przewodu słuchowego z zalegających mas zapalno-grzybiczych. 

Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to zastosowanie znajdują przede wszystkim leki miejscowe. Krople na grzybicę ucha najczęściej zawierają takie substancje czynne jak nystatyna czy mikonazol. 

Jeśli leki miejscowe nie przynoszą poprawy, niekiedy włącza się leczenie ogólnoustrojowe. Do najczęstszych leków na grzybicę ucha należą itrakonazol i ketokonazol.

Reklama

Domowe sposoby leczenia grzybicy ucha

Jeżeli chodzi o domowe sposoby leczenia grzybicy ucha, to są to przede wszystkim działania wspomagające leczenie klasyczne. Poza stosowaniem preparatów przeciwgrzybicznych należy ściśle przestrzegać zasad higieny, wpłynie to korzystnie na proces leczenia, ale także uchroni przed nawrotem zakażenia. 

W czasie leczenia nie powinno się chodzić na basen. Zaleca się także by nie korzystać z sauny oraz nie słuchać muzyki przez douszne słuchawki. 

Zwolennicy medycyny naturalnej polecają olejek herbaciany do ucha dotkniętego zakażeniem grzybiczym, gdyż wykazuje on właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Należy pamiętać, że olejek stosuje się zewnętrznie. 

Z użyciem olejku można robić na przykład okłady na ucho. Jednakże powinno się skonsultować to z lekarzem, zwłaszcza w trakcie leczenia preparatami miejscowymi. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Magdalena Pajączkowska, Witold Maciej Iciek, Gabriela Iciek, Katarzyna Jermakow, Otomykoza ucha zewnętrznego wywołana przez grzyby z rodzaju Aspergillus – opis 3 przypadków, Otorynolaryngologia 2017, 16(2), s. 62-67
  • Katarzyna Nowak, Witold Szyfter, Problematyka zakażeń grzybiczych w obrębie ucha, Otolaryngologia Polska 2008, LXII, 3, s. 254-260.
  • Piotr Kurnatowski, Agnieszka K. Kurnatowska, Leczenie grzybic górnych dróg oddechowych i ucha, Otolaryngologia Polska 2007, LXI, 3, s. 280- 285.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje grzybicze
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja
Co to jest wagina
Odgrzybianie organizmu - co jeść i ile trwa? Leki i naturalne metody
Kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za krocze
Co zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy penisa?
Człowiek z problemem grzybicy odbytu
Grzybica odbytu - jak wygląda i czym grozi nieleczona? Leki i domowe sposoby
Mężczyznę boli ucho
Jakie są objawy grzybicy ucha? Jak przebiega leczenie?
Duży paznokcieć u stóp z żółtą grzybicą
Grzybica paznokci - przyczyny i objawy. Jak jej zapobiegać i jak leczyć?
Osoba trzymająca się za krocze
Grzybica pachwin - jak wygląda i ile trwa leczenie? Domowe sposoby

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!