Odgrzybianie organizmu - naturalne metody, leki i dieta

Odgrzybianie organizmu w przypadku ciężkich kandydoz i kandydemii wymaga zastosowania antybiotyków lub chemioterapeutyków. Wszelkie naturalne metody (zioła, dieta, suplementy) stanowić powinny jedynie wsparcie procesu leczenia.
Kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
źródło:123RF

Spis treści

Odgrzybianie organizmu

Odgrzybianie organizmu jest procedurą niezbędną u pacjentów cierpiących na jedną z wewnętrznych postaci infekcji wywołanej przez drożdżaki (najczęściej Candida), ewentualnie dermatofity lub grzyby pleśniowe. Tego typu grzybica może obejmować jeden lub więcej narządów wewnętrznych, a także być obecna w całym organizmie za pośrednictwem zakażonej krwi. 

W zdecydowanej większości przypadków grzybica narządowa (kandydoza) bądź uogólniona (kandydemia) ma charakter endogenny, stanowiąc efekt nadaktywności drożdżaków będących elementem naturalnej flory bakteryjnej błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, jelit, pochwy, czy dróg moczowych. 

Na co dzień są one niegroźne, ale w inwazyjnej formie nie tylko mogą namnożyć się ponad stan w naturalnych miejscach bytowania, ale też zaatakować płuca, trzustkę, mózg, czy szpik kostny, prowadząc do zaburzeń ich funkcjonowania. W przypadku zaś zainfekowania krwi możliwy jest rozwój śmiertelnej sepsy

Jak odgrzybić organizm?

Jak odgrzybić organizm? Ze względu na wagę problemu i skalę możliwych konsekwencji, zdecydowanie zaleca się profesjonalną farmakoterapię pod nadzorem lekarza. Wszelkie zaś domowe sposoby, choć stanowią niezbędne wsparcie i są skuteczne w działaniach profilaktycznych, nie mogą stanowić podstawy leczenia. 

Zastrzeżenie to dotyczy w szczególności pacjentów z zaburzeniami odporności, a także cierpiących na choroby nowotworowe, w przypadku których ryzyko śmiertelnych konsekwencji jest wielokrotnie wyższe. 

Należy pamiętać, że walka z drożdżakami jest niezwykle ciężkim wyzwaniem i trwać może przez wiele tygodni, a niekiedy znacznie dłużej. Możliwe są też nawroty choroby w tej samej lub zmienionej postaci.

Leki na odgrzybianie organizmu

W leczeniu kandydoz wewnętrznych, w tym inwazyjnych, stosuje się 4 typy leków:

 • antybiotyki polienowe, takie jak np. nystatyna czy natamycyna;
 • antybiotyki z grupy echinokandyn (m.in. kaspofungina, mikafungina);
 • chemioterapeutyki z grupy azoli, w tym:
  • pochodne imidazolu (klotrimazol,  mikonazol, ketokonazol);
  • pochodne triazolu (m.in. flukonazol);
 • chemioterapeutyki, pochodne fluoropirymidyny (5-fluorocytozyna).

Ze względu na potrzebę działania ogólnoustrojowego, w wielu przypadkach leki na odgrzybianie organizmu powinny być przyjmowane doustnie lub dożylnie, aczkolwiek wykorzystywane są też inne metody aplikacji (np. globulki dopochwowe). 

Należy też pamiętać, że w przypadku różnych postaci choroby rekomendowane są różne środki. Przykładowo, grzybicę układu moczowego leczy się najczęściej flukonazolem a rzadką i kandydozę płuc antybiotykiem polienowym o nazwie amfoterycyna B. 

Ostatnia z wymienionych substancji przez lata była traktowana jako główne remedium w większości najcięższych postaci grzybicy układowej i uogólnionej, dziś coraz częściej jednak szuka się dla niej alternatyw, a to ze względu na wysoką toksyczność. 

Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?

Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami? Pamiętając o poczynionych wyżej zastrzeżeniach, uzupełniająco dla farmakoterapii, stosować można takie środki zaradcze, jak:

 • zioła do picia, a także bazujące na naturalnych składnikach roślinnych suplementy diety i leki dostępne bez recepty;
 • dieta, wolna od produktów pleśniowych, zawierająca duże ilości wyrobów fermentowanych, bogatych w duże ilości pożytecznych bakterii probiotycznych.

Produkty te wspierać będą organizm w walce z kandydozą obejmującą przede wszystkim układ trawienny, od jamy ustnej po jelita, niektóre z nich mogą też mieć niewielki wpływ w przypadku zakażenia krwi.

Zioła na odgrzybianie organizmu

Polecane zioła na odgrzybianie organizmu to między innymi:

 • tymianek, kminek, czarnuszka – bogate źródło leczniczej substancji o nazwie karwakrol;
 • jeżówka, znana też jako echinacea;
 • oregano, zawierające m.in. duże ilości kwasów fenolowych;
 • drzewo herbaciane;
 • goździk, piołun;
 • aloes;

Zawarte w nich związki chemiczne mają działanie grzybobójcze, a także regenerujące i nawilżające wyniszczone infekcją błony śluzowe.

Dieta na odgrzybianie organizmu

Dieta na odgrzybianie organizmu wolna powinna być od cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych. Przede wszystkim unikać jednak należy drożdży oraz pleśni. 

Niewskazane jest zatem spożywanie i picie:

 • wyrobów ciastkarskich i piekarniczych;
 • piwa i wódki oraz innych wyrobów browarniczych i gorzelniczych;
 • serów i innych produktów pleśniowych;

Zamiast tego warto jest pić kefir, zsiadłe mleko, maślankę, jogurt naturalny, a także jeść kiszoną kapustę i ogórki. Produkty te zawierają duże ilości pożytecznych bakterii kwasu mlekowego (probiotyków), które wykorzystując mechanizmy konkurencji międzygatunkowej oraz wydzielane przez siebie toksyny, skutecznie unieszkodliwiają wiele odmian szkodliwych drobnoustrojów, w tym także grzyby. 

Suplementy na odgrzybianie

Suplementy na odgrzybianie łączą w swoim składzie dwie grupy składników. Przede wszystkim są to ekstrakty z roślin leczniczych, wśród których, oprócz wyżej wzmiankowanych, dodatkowo wymienić można np. czosnek, pestki grejpfruta czy olej kokosowy. 

Na grzybicę narządów wewnętrznych, w tym szczególności jelit, warto też przyjmować preparaty zawierające wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych. Należy jednak po raz kolejny podkreślić, że tego typu środki same w sobie nie stanowią skutecznego remedium w przypadku ciężkich, zwłaszcza inwazyjnych, kandydoz i kandydemii. 

Dlatego przed podjęciem terapii niezbędna jest wizyta u lekarza, a następnie zastosowanie precyzyjnie dobranych leków na receptę. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Irena Paczkowska, Agnieszka Wójtowicz, Anna Malm, Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, Farm Pol, 2010, 66(8)
 • Przemysław Biliński, Ilona Seferyńska, Krzysztof Warzocha, Diagnostyka i leczenie układowych zakażeń grzybiczych w onkohematologii, Onkologia w Praktyce Klinicznej, Tom 4, nr 1

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!