Infekcje grzybicze
Wszystko o grzybicy – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie
Grzybica to choroba zakaźna, która nie powinna być lekceważona. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są grzyby chorobotwórcze, najczęściej z rodzaju candida. Początkowe i uporczywe objawy infekcji to przede wszystkim swędzenie zmienionego chorobowo miejsca.
Do najczęściej występujących rodzajów grzybicy należą:
- grzybica paznokci,
- grzybica narządów płciowych,
- grzybicy skóry,
- grzybica stóp,
- grzybica jamy ustnej,
- grzybica dłoni,
- grzybica języka,
- grzybica gardła,
- grzybica jelit,
- grzybica głowy.
Jeśli zauważalne będzie uczucie swędzenia oraz pieczenia, a także towarzyszący nieprzyjemny zapach, należy udać się do specjalisty, gdyż nieleczona grzybica może przenieść się na inne miejsca, wcześniej niezainfekowane.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci to wstydliwy i nieprzyjemny problem wielu osób. Może występować zarówno na dłoniach, jak i stopach, jednak częściej lokalizuje się właśnie na paznokciach stóp. Choroby paznokci zwykle wywołuje grzyb candida i najczęściej ten rodzaj schorzenia dotyka ludzi starszych. Zwykle jest to następstwo grzybicy stóp.
Grzybica paznokci u stóp oraz grzybica paznokci u rąk objawia się zwykle poprzez:
- zgrubienie płytki paznokcia, na skutek zbyt intensywnego rogowacenia,
- przykry zapach stóp,
- kruchość oraz łamliwość paznokci,
- przebarwienia, które w zależności od stadium mogą mieć różne odcienie – białe, brązowe, żółtawe, a także zielone,
- rozdwajające się paznokcie,
- widoczne bruzdy na płytce paznokcia.
Grzybica paznokci - leczenie
Po zauważeniu któregokolwiek z wymienionych objawów należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zaproponuje właściwą formę leczenia. Zwykle w łagodnym stadium stosuje się maści grzybobójcze, a w bardziej zaawansowanym – leki przeciwgrzybicze. Niekiedy wymagane jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu płytki paznokciowej.
Niestety proces leczenia grzybicy paznokci jest długi i trudny, ale im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym szybszy powrót do zdrowia.
Grzybica stóp
Najczęściej występujący rodzaj grzybicy stóp to tzw. międzypalcowy. Zwykle dochodzi do niego na skutek przegrzania stóp, szczególnie w porze letniej.
Bardzo łatwo zarazić się grzybicą stóp w takich miejscach, jak:
- basen,
- sauna,
- salon kosmetyczny – podczas np. pedicure.
Grzybica międzypalcowa to nieprzyjemna dolegliwość, a dla grzybów przestrzeń pomiędzy palcami to miejsce doskonałe do pojawienia się, gdyż jest tam wilgotno oraz ciepło – to idealne warunki do rozwoju grzybów. Ten rodzaj infekcji niekiedy ma nieprzyjemny, ostry przebieg.
- łuszczący naskórek,
- popękana skóra miedzy palcami stóp,
- widocznie zmiany chorobowe – tzw. rumienie,
- niekiedy biało-szary nalot,
- swędzenie stóp.
W czasie zakażenia niezwykle ważna jest szczególna higiena stóp. Należy często zmieniać skarpetki, a także prać je w wysokiej temperaturze. Warto po myciu stóp dokładnie je osuszać, a następnie przestrzenie międzypalcowe posypywać talkiem. Konieczna jest oczywiście wizyta u dermatologa.
Grzybica dłoni
Początkowe objawy zwykle nie są niepokojące, dlatego często grzybica dłoni jest lekceważona we wczesnej fazie choroby. Schorzenie występuje na skutek działania grzybów skórnych i dotyka jedynie zewnętrzną część skóry. Grzybica rąk to popularny problem, który dotyka wielu osób.
Główne objawy grzybicy dłoni to:
- sucha i łuszcząca się skóra dłoni,
- zaczerwienienie zakażonego miejsca,
- pęcherzyki na palcach,
- swędzenie dłoni,
- pieczenie zainfekowanych miejsc.
Tak samo, jak w przypadku innych rodzajów grzybicy, niezwykle ważna jest konsultacja dermatologiczna oraz stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych – miejscowo lub doustnie.
Grzybica pochwy - objawy
Infekcja pochwy to schorzenie, które dotyka większości kobiet. Niestety raz przebyta grzybica ma dużą skłonność do nawrotów. Za wystąpienie infekcji odpowiedzialny jest grzyb candida albicans. Występuje ona najczęściej u kobit pomiędzy 16 a 30 rokiem życia.
Infekcja grzybicza pochwy daje głównie takie objawy, jak:
- swędzenie pochwy – świąd pochwy to jeden z typowych objawów infekcji,
- pieczenie pochwy,
- upławy w formie białej, gęstej wydzieliny,
- nieprzyjemny zapach z narządu płciowego,
- wrażenie suchości pochwy,
- ból podczas współżycia oraz oddawania moczu,
- czasami obrzęk pochwy.
Niekiedy pojawiają się także delikatne pęknięcia w okolicach intymnych, a u części kobiet drożdżyca pochwy przebiega bezobjawowo.
Grzybica pochwy - leczenie
W przypadku nieprzyjemnych dolegliwości należy udać się do ginekologa i w pierwszej kolejności poprosić go o skierowanie na badanie mikrobiologiczne, czyli tzw. posiew. Jest to niezwykle ważne w odpowiednim doborze leków.
Kandydoza pochwy jest najczęściej leczona preparatami przepisywanymi na receptę. Zwykle są one w formie tabletek lub globulek dopochwowych, które mają działanie miejscowe. Najlepiej aplikować je na noc – tuż przed snem.
Grzybica pachwin
Grzybica pachwin to schorzenie, które występuje głównie u mężczyzn. Prócz w pachwinach, lokalizuje się także na wewnętrznych stronach ud, a także na pośladkach.
Objawy grzybicy pachwin to:
- uporczywy świąd,
- zaczerwienione miejsce, w którym występuje infekcja grzybicza,
- widoczna wysypka,
- niekiedy uczucie pieczenia.
By zapobiegać wystąpieniu infekcji, należy przede wszystkim dbać o higienę, często zmieniać bieliznę, a także zwracać uwagę, by była ona bawełniana. W przypadku zakażenia należy często zmieniać ręcznik, jak również nie dotykać zainfekowanych miejsc. Ważna jest także konsultacja lekarska i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.
Grzybica odbytu
Ten typ schorzenia to wstydliwy problem, którego jednak nie należy lekceważyć. Jego uporczywe dolegliwości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Typowym objawem jest silne swędzenie odbytu, nawet zaraz po umyciu się i założeniu czystej bielizny. Dolegliwości dodatkowo nasilają się w czasie chodzenia, gdyż dochodzi do pocenia się skóry, a także otarć.
Najczęstsze przyczyny grzybicy odbytu to:
- uszkodzenia mechaniczne,
- zła dieta,
- niedokrwistość,
- cukrzyca.
Za wystąpienie grzybicy odbytu odpowiedzialny jest grzyb candida albicans. Prócz swędzenia odbytu, innym charakterystycznym objawem jest uporczywy ból.
Grzybica skóry
Jest to choroba, która może wystąpić praktycznie w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Jej przebieg jest zwykle ostry, dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem. Objawy choroby są w dużej mierze uzależnione od stopnia zaawansowania infekcji, a do głównych należą:
- pęcherzyki i grudki na skórze,
- zaczerwienienie skóry,
- świąd i pieczenie skóry,
- suchość naskórka.
W czasie leczenia najczęściej używa się maści przeciwgrzybiczych, które mają działanie miejscowe.
Grzybica jamy ustnej
Grzybica jamy ustnej może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Każdy z nich cechuje się innymi przyczynami oraz przebiegiem infekcji.
Główne objawy kandydozy jamy ustnej to:
- biały nalot na języku,
- owrzodzenia jamy ustnej,
- zaczerwienienie oraz swędzenie języka,
- ból jamy ustnej.
Grzybica jamy ustnej to częste powikłanie na skutej stosowanej antybiotykoterapii, ale tylko u tych osób, które nie przyjmowały leków osłonowych.