Jak rozpoznać endometriozę? Poznaj przyczyny i objawy

Cierpisz na bolesne i obfite miesiączki? Miewasz bóle podczas stosunku? Skarżysz się na bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa? A może masz kłopot z zajściem w ciążę? Nie lekceważ tych objawów – to może być endometrioza.
Kobieta z bólem w podbrzuszu
Źródło: 123RF
Spis treści

Endometrioza, zwana też podwójną lub wsteczną miesiączką, to schorzenie, które dotyka nawet 10% kobiet. Polega na tym, że podczas miesiączki endometrium, czyli komórki błony śluzowej trzonu macicy, zamiast usuwać się wraz z krwią menstruacyjną, cofają się i zostają w organizmie, w dość przypadkowych miejscach.

Najczęściej trafiają do otrzewnej, jajników, jelit czy ścian pęcherza, natomiast są też przypadki, że zrosty endometrium można odnaleźć w znacznie oddalonych od  macicy miejscach, np. w płucach, wątrobie czy nerkach. Endometrium w nowym otoczeniu „zachowuje się” tak, jakby było w błonie macicy – co miesiąc złuszcza się.

Ale że nie ma możliwości wydostania się z miejsca, w którym się zagnieździło, tworzy tzw. wszczepy endometrialne. Ilość niepotrzebnej tkanki może narastać wraz z cyklami.

Mimo postępu medycyny, wciąż nieznane są powody powstawania endometriozy, a w wielu przypadkach jest źle diagnozowana lub nie jest diagnozowana wcale.

Objawy endometriozy

Dzieje się tak dlatego, że jednym z najpopularniejszych objawów endometriozy jest silny ból podczas miesiączki oraz jej obfitość. Jednak czy nie jest tak, że powszechnie wiadomo, że podczas okresu każdą kobietę boli brzuch, zażywa środki przeciwbólowe i leży w łóżku? Młode dziewczyny widzą to u swoich mam, rozmawiają o tym z przyjaciółkami – ot, tak jest skonstruowany świat, że podczas „tych dni” podbrzusze boli i pomagają na to tabletki. A obfitość miesiączek? Ją też trudno zmierzyć. Łatwo znaleźć informację w internecie, że zdrowa kobieta traci podczas jednej miesiączki od 30 do 80 ml krwi. Tylko jak to zmierzyć? Ginekolodzy podpowiadają – jeśli w pierwszych dniach miesiączki zużywasz więcej niż 10 podpasek na dobę i okres trwa powyżej 7 dni, jest to wystarczający powód, by odwiedzić ginekologa. Powodów może być niestety wiele…

Bolesne miesiączki to nie wszystko

Dodatkowe objawy, bardzo charakterystyczne dla endometriozy, to także bóle w okolicy miednicy – nie tylko podczas miesiączki, a także pozorne kłopoty z układem trawiennym – biegunki lub zaparcia.  To, co odróżnia ból spowodowany skurczami macicy od bólu przy endometriozie, to przede wszystkim czas jego trwania. Ból endometrialny rozpoczyna się na kilka dni przed okresem i trwa do samego końca menstruacji. W przeciwieństwie do bólu „tradycyjnego”, który jest domeną pierwszego i drugiego dnia miesiączki.

Kolejnym popularnym objawem jest ból podczas stosunku. Jednak warto pamiętać, że te sygnały nie zawsze muszą występować razem i niekoniecznie oznaczają endometriozę. Co gorsza, może ona przebiegać bezobjawowo, a wszczepy mogą gromadzić się w różnych miejscach organizmu niepostrzeżenie przez kilka lat.

Skąd się bierze endometrioza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi o przyczyny endometriozy. Lekarze wciąż badają źródła tej przypadłości i nadal nie są one znane. Ustalono, że choroba ta dotyka częściej kobiet rasy białej, w wieku rozrodczym, częściej wysokie i szczupłe. Eksperci ustalili również zależność genetyczną, jednak nie jest to choroba dziedziczona w prosty sposób. Częściej dotyczy kobiet bezdzietnych i tych, które zaczęły miesiączkować wcześnie (poniżej 13. roku życia).

Dlaczego trzeba zdiagnozować endometriozę?

Nieleczona endometrioza może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Endometrioza powoduje prawdziwą zawieruchę hormonalną – wpływa na poziom estrogenów i progesteronu, przez co może zaburzać płodność. Duże zrosty, nagromadzone w jamie brzusznej mogą powodować silne bóle i sugerować inne, poważne przypadłości. Jeśli wszczep zagnieździ się w jajowodzie, może zablokować drogę komórce jajowej i spowodować niepłodność.

W badaniach nad endometriozą wskazuje się również na jej związek z chorobami autoimmunologicznymi: kobiety ze wsteczną miesiączką częściej zmagają się m.in. z niedoczynnością tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, alergią czy astmą. 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Wypadanie macicy - objawy, leczenie nieoperacyjne

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama