Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów? 7 porad, jak uniknąć żylaków odbytu

Hemoroidy są dość powszechnym problemem zdrowotnym wśród wielu osób. Wywołuje je niewydolność żylna i zastój żylny, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi w splotach żylnych. By temu zapobiec, warto przestrzegać kilku ważnych zasad, m.in. stosowanie właściwej diety oraz zażywanie codziennej dawki ruchu. Zapobieganie hemoroidom jest dużo łatwiejsze, niż się wydaje. Jak uniknąć powstawania hemoroidów? Poznaj sposoby na żylaki odbytu!
Jak zapobiegać hemoroidom?
Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

1. Dieta bogata w błonnik

Warto wiedzieć, że zintensyfikowana podaż błonnika wykazuje wpływ na zwiększenie objętości stolca, a także przyczynia się do stymulacji perystaltyki jelit. W efekcie dochodzi do poprawy naturalnego odruchu defekacji. By usprawnić pracę jelit, w swojej diecie należy uwzględnić spożycie co najmniej 25 g błonnika dziennie. W przypadku wystąpienia zaparć ilość błonnika powinna być zwiększana stopniowo, zwłaszcza gdy pacjent nie spożywał dotychczas wystarczająco dużo tego składnika.

Dieta powinna obejmować spożywanie m.in. pieczywa pełnoziarnistego, otrębów, ryżu brązowego, owoców (także tych suszonych), nasion roślin strączkowych, warzyw.

Ponadto zaleca się ograniczyć produkty, które sprzyjają pojawianiu się zaparć, np.: czekolada czy ostre przyprawy.

Reklama

2. Odpowiednie nawodnienie

Warto także zadbać o odpowiednią podaż płynów, aby zminimalizować ryzyko zaparć. Według ogólnych zaleceń powinno się przyjmować przynajmniej 1,5–2 litry płynu (a nawet więcej). Szczególnie rekomendowane jest picie:

  • wody mineralnej,
  • słabej herbaty,
  • herbaty ziołowej poprawiającej procesy trawienia.

Należy jednak unikać mocnej herbaty, kawy, słodzonych napojów gazowanych oraz alkoholu.

Reklama

3. Aktywność fizyczna

W prewencji choroby hemoroidalnej zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Dlaczego? Siedzący tryb życia sprzyja spływowi krwi do miednicy, co sprawia, że zalega ona w splotach żylnych odbytnicy. Regularna dawka ruchu pozwala temu zapobiec. Warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje sportu mogą nasilić objawy hemoroidów. Są to wszystkie dyscypliny, które wymagają przyjęcia pozycji siedzącej, m.in.:

  • jazda na rowerze,
  • jazda konna,
  • podnoszenie ciężarów,
  • jazda na motocyklu.

Reklama

4. Właściwa higiena intymna

W walce z hemoroidami pomocne jest również dbanie o właściwą higienę okolic intymnych. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład kosmetyków, których używa się do codziennej pielęgnacji. Nie zaleca się używania preparatów zawierających substancje drażniące, takie jak syntetyczne barwniki, parabeny czy alkohol. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie środków myjących z dodatkiem komponentów o właściwościach łagodzących podrażnienia, czyli np. roślinnych ekstraktów z rumianku, aloesu bądź nagietka.

Ponadto zaleca się utrzymanie odpowiedniego pH okolicy odbytu – zbliżonego do naturalnego. Wówczas warto wybierać żele lub emulsje do mycia wzbogacone w ekstrakt z dębu lub oczaru wirginijskiego, a także naturalne aminokwasy. Dzięki nim można utrzymać kwaśne środowisko tej części ciała.

Reklama

5. Noszenie przewiewnej bielizny

By uniknąć żylaków odbytu, rekomenduje się także noszenie bielizny z przewiewnego materiału, np. bawełny i jedwabiu – przepuszczają powietrze i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Co więcej, osoby mające problem z chorobą hemoroidalną stanowczo powinny zrezygnować z bielizny typu stringi, ponieważ dodatkowo podrażnia ona bolesne okolice.

Reklama

6. Nasiadówki z niektórych ziół

Dla osób ze skłonnością do nawrotów hemoroidów zaleca się robienie nasiadówek oraz kompresów, które pomagają łagodzić stany zapalne, przy równoczesnym zmniejszeniu bólu i pieczenia. Nasiadówki na hemoroidy są metodą stosowaną od wielu lat – podczas kąpieli wystarczy zanurzyć pośladki w ciepłej wodzie. Można je również trzymać nad parującą wodą. Wywary i nasiadówki na hemoroidy przygotowuje się z:

  • kory dębu;
  • kasztanowca;
  • oczaru wirginijskiego;
  • krwawnika;
  • rumianku.

Najbardziej znaną nasiadówką jest ta z użyciem kory dębu. Działa ona przeciwzapalnie, ściągająco oraz odkażająco, co sprzyja uszczelnianiu się naczyń krwionośnych. Ponadto taki zabieg wspiera utrzymanie prawidłowego pH w okolicy odbytu, a również uśmierza ból.

Reklama

7. Tabletki, czopki i maści na hemoroidy

Gdy dochodzi do pojawienia się pierwszych objawów świadczących o chorobie hemoroidalnej, warto udać się na kontrolę do lekarza. Specjalista pomaga zdiagnozować problem, a także dobiera odpowiednie środki farmaceutyczne. Zalicza się do nich preparaty, które przyczyniają się do zminimalizowania odczuwania bólu i zapobiegania występowaniu hemoroidów. Godne polecenia są, np. czopki, tabletki oraz maści o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych. To one wzmacniają naczynia, a także usprawniają przepływ krwi.

Bibliografia

  1. K. Banaszczyk, Hemoroidy – czym są, jak wyglądają? Objawy hemoroidów, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a468-Hemoroidy__czym_sa_jak_wygladaja_Objawy_hemoroidow, [dostęp: 3.11.2022]
  2. P. Znajdek-Awiżeń, Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a526-Co_na_hemoroidy_Czym_leczyc_zylaki_odbytu, [dostęp: 3.11.2022]
  3. B. R. Davis, et al., The American Society of Colon and Rectal Surgeons Clinical Practice Guidelines for the Management of Hemorrhoids, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29420423/ [dostęp: 03.11.2022]
  4. V. Lohsiriwat, Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist's view, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/, [dostęp: 3.11.2022]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kłykciny kończyste - jak wyglądają? Objawy i leczenie
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu u dziecka - jak pomóc? Domowe sposoby
Dziecko swędzi odbyt
Przeczytaj artykuł
Hemoroidy zewnętrzne - czy znikną i co na nie pomaga? Leki
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Podobne artykuły
młoda kobieta zwija się z bólu wywołanego przez hemoroidy - rozwiązaniem problemu jest gumkowanie hemoroidów
Gumkowanie hemoroidów (metoda Barrona) – przebieg, zalecenia
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Mężczyzna cierpi na dolegliwości odbytu
Nie tylko hemoroidy - dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do proktologa
Kobieta w ciąży siedzi na sedesie
Hemoroidy w ciąży - objawy. Jak leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!