Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Czy hemoroidy występują u dzieci?

Choroba hemoroidalna (potocznie hemoroidy) rozwija się na skutek powiększenia i przekrwienia guzków krwawniczych, które występują naturalnie w kanale odbytu. Częstość zachorowania na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Sprawdź, czy hemoroidy występują u dzieci oraz jak można je leczyć.
Dzieci siedzi na sedesie
źródło:123RF
W skrócie
  • Hemoroidy to niewielkie sploty żylne, które występują naturalnie w kanale odbytu, także u dzieci.
  • Potocznie hemoroidami nazywa się chorobę, które polega na powiększeniu i przekrwieniu splotów żylnych.
  • Choroba hemoroidalna występuje głównie u dorosłych. Bardzo rzadko jest diagnozowana u dzieci.
SPRAWDŹ TEŻ: Hemoroidy - przyczyny, objawy, maść, leki i domowe sposoby
Spis treści

Reklama

Czym są hemoroidy u dzieci? 

Hemoroidy to niewielkie sploty żylne, wyglądem przypominające guzki, które występują naturalnie w kanale odbytu. Nazywane są zamiennie guzkami krwawniczymi. Ich podstawowym zadaniem jest kontrola defekacji. Hemoroidy fizjologicznie ma każdy człowiek, niezależnie od wieku. 

Niekiedy, pod wpływem stanu zapalnego, guzki krwawnicze zaczynają się powiększać oraz ulegają przekrwieniu, co w terminologii medycznej jest określane jako choroba hemoroidalna. Potocznie zaś chorobę nazywa się po prostu hemoroidami lub żylakami odbytu (określenie to jednak nie jest prawidłowe). 

Choroba hemoroidalna występuje przede wszystkim u osób dorosłych. Najczęściej zapadają na nią osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia, prowadzące siedzący tryb życia (np. zawodowi kierowcy) oraz kobiety w ciąży. Hemoroidy u dzieci występują niezwykle rzadko. „Żylak odbytu” u dziecka, jeśli się pojawi, może mieć związek zaleganiem kału w odbytnicy, do którego prowadzi dieta uboga w błonnik. Należy jednak podkreślić, że hemoroidyu dziecka zwykle są mylone z tzw. szczeliną odbytu

Reklama

Hemoroidy u niemowlaka

Zachorowalność na chorobę hemoroidalną wzrasta wraz z wiekiem. Hemoroidy u niemowlaka są niemal niemożliwe. Generalnie przyjmuje się, że choroba rozwija się najwcześniej w drugiej dekadzie życia. Zamiast hemoroidów u małych dzieci obserwuje inną jednostkę chorobową o podobnym przebiegu klinicznym – tzw. szczelinę odbytu. Tym mianem określa się ubytek w błonie śluzowej wyściełającej kanał odbytu. 

Jednostka chorobowa może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W pierwszej postaci dolegliwości występują krótko, gdyż błona śluzowa regeneruje się. W drugim natomiast przypadku utrzymują się przez kilka tygodni. 

Szczelina odbytu, podobnie jak hemoroidy, rozwija się na skutek zaparć. W czasie wypróżniania twardego, zbitego stolca, na skutek nadmiernego napięcia mięśni zwieraczy, może bowiem dojść do pęknięcia błony śluzowej wyściełającej kanał odbytu. 

Objawy hemoroidów u dzieci 

Szczelina odbytu daje bardzo podobne objawy do choroby hemoroidalnej. W początkowym stadium występuje pieczenie oraz świąd odbytu, a w miarę postępu choroby mogą pojawić się krwawienia z odbytu oraz dolegliwości bólowe, nasilające się zwłaszcza w czasie wypróżniania.

Takie same objawy dawałyby żylaki odbytu u dzieci, o ile choroba rozwinęłaby się w tej grupie wiekowej.  

Co warto podkreślić, szczelina odbytu rozwija się na skutek zaparć, ale dodatkowo potęguje problem z wypróżnianiem. Ból towarzyszący defekacji sprawia, że dzieci powstrzymują oddawanie stolca, co sprawia, że ubytek w błonie śluzowej goi się znacznie dłużej (rozwija się przewlekła szczelina odbytu).  

Reklama

Domowe sposoby na hemoroidy u dzieci 

Podobieństwo objawów sprawia, że rodzice często podejrzewają, że u dziecka pojawiły się hemoroidy. W wielu przypadkach opiekunowie próbują pomóc dziecku, korzystając z domowych sposobów na hemoroidy. Jednym z takich sposobów są tzw. nasiadówki z użyciem ziół. Metoda ta polega na moczeniu miejsc intymnych w misce z ziołowym naparem przez około 10 minut. Zwykle do nasiadówek wykorzystywany jest rumianek. 

Co należy podkreślić, podejrzewając u dziecka hemoroidy lub inną chorobę proktologiczną, należy skontaktować się z pediatrą. Nie powinno się próbować leczyć dziecka na własną rękę, gdyż niektóre z domowych sposób mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów.  

W przypadku pojawienia się u dziecka objawów wskazujących na chorobę hemoroidalną lub szczelinę odbytu, opiekunowie powinni  przyjrzeć się diecie swojej pociechy oraz częstotliwości wypróżnień. Jeśli dziecko zbyt rzadko się wypróżnia, należy wprowadzić do codziennego jadłospisu pokarmy zawierające błonnik. Jednakże oprócz działań zapobiegających zaparciom wskazana jest konsultacja z lekarzem. 

Reklama

Maść na hemoroidy dla dzieci i inne leki

Nie powinno się także stosować żadnych maści na hemoroidy u dzieci, nawet jeśli zawierają one w składzie naturalne substancje. Wiele dostępnych w aptekach leków na hemoroidy zawiera wyciągi z kasztanowca, arniki lub nagietka. Popularne są także czopki na hemoroidy. Mimo, że u dzieci czopki pomagają na problemy z wypróżnianiem, to w przypadku występowania krwawień z odbytu ich nie powinno się ich stosować. 

Zasadniczo należy pamiętać, że u dzieci nie występuje choroba hemoroidalna lub występuje bardzo rzadko, a zatem nie powinno się stosować żadnych preparatów na hemoroidy. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na hemoroidy u dziecka należy skonsultować się lekarzem. Być może pediatra zaleci leczenie preparatami stosowanymi w leczeniu hemoroidów, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednakże nie powinno się ich stosować na własną rękę. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Małgorzata Kołodziejczak, Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, Medycyna Rodzinna 1/2011, s.7-11.
  • Agnieszka Kucharczyk, Małgorzata Kołodziejczak, Pułapki zachowawczego leczenia przewlekłej szczeliny odbytu, Nowa Med 2017; 24(4): 158-163.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Kobieta odczuwa ból serca
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!