Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Makaron orkiszowy - kcal, cena i właściwości. Gdzie kupić?

Makaron orkiszowy, podobnie jak ten wytwarzany z pszenicy durum lub zwykłej, zawiera gluten. Ale białko to jest znacznie lepszej jakości, dlatego w niektórych przypadkach może być spożyte nawet przez osoby cierpiące na jego nietolerancję. Zobacz, jakie ma właściwości oraz wartości odżywcze i dlaczego uznawany jest za zdrowy.
Danie z makaronem orkiszowym
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Makaron orkiszowy

Makaron orkiszowy powstaje ze świeżo zmielonej mąki z orkiszu, będącego jedną z odmian pszenicy. Zboże to, jako źle tolerujące większe dawki nawozów, zazwyczaj pochodzi z niewielkich, ekologicznych upraw i jest obecnie produktem stosunkowo niszowym.

Inaczej było przed wiekami – orkisz uprawiany był już w epoce brązu, a w czasach starożytności i średniowiecza stanowił jedno z najważniejszych źródeł żywności. Jego masowej hodowli zaprzestano dopiero w czasach nowożytnych.

Orkisz powstał jako samodzielna krzyżówka genetyczna pszenicy zwykłej oraz tzw. płaskurki i w formie niezmiennej, bez dalszych modyfikacji, przetrwał przez tysiące lat do dziś. Dzięki temu wytwarzana z niego mąka, a także produkt finalny, jakim jest makaron orkiszowy, cechują  się unikalnymi wartościami odżywczymi oraz dowiedzionym w badaniach naukowych działaniem prozdrowotnym na wielu polach.

Reklama

Właściwości makaronu z mąki orkiszowej

Właściwości makaronu z mąki orkiszowej do pewnego tylko stopnia podobne są do właściwości zwykłych makaronów pszennych. Ponieważ w sensie biologicznym orkisz wywodzi się z rodziny Triticum, jak wszyscy jej przedstawiciele zawiera gluten. 

W porównaniu jednak z pszenicą białą, struktura tego białka jest korzystniejsza i jest ono lepiej przyjmowane przez organizm, nawet w przypadku spożycia przez osoby cierpiące na jego nietolerancję. Generalnie, jeśli chodzi o białka wszystkich typów, podkreśla się, że makaron orkiszowy zawiera ich nieco więcej, niż pszenny, są one też lepszej jakości.

Orkisz ma w swoim składzie wiele białek, które są niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka, a których brak jest w pszenicy – wymienić w tym kontekście można między innymi lizynę i metioninę. Makaron z mąki orkiszowej zawiera też więcej korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. linolowego i oleinowego), niemal w ogóle nie ma natomiast w składzie szkodliwych tłuszczów nasyconych.

Dodatkowo wśród zalet wspomnieć można o dużej zawartości składników mineralnych, takich jak fosfor, cynk czy żelazo oraz witamin (m.in. B1, B2, B3, B5, B6, A, K). Orkisz dostarcza też do organizmu dużych ilości błonnika pokarmowego (około 10-11 g na 100 gramów produktu), aczkolwiek na tym polu nieznacznie ustępuje zwykłej pszenicy.

Ile kcal ma makaron orkiszowy?

Wartość energetyczna produktu zależy przede wszystkim od tego, jaki typ mąki został użyty do jego wyrobu (typy od 450 do 2000 w zależności od ilości składników odżywczych), a także tego, czy zawiera on jajka. 

Czynniki te wpływają także na pozostałe parametry, w tym proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów. Oto porównanie podstawowych właściwości kilku odmian makaronu orkiszowego. Dane dotyczą podobnych wyrobów jednego z wiodących producentów i podane są w przeliczeniu na 100 gramów produktu.

 

Bezjajeczny razowy

(mąka 2000)

Bezjajeczny 

(mąka 750)

5-jajeczny 

(mąka 750)

Wartość energetyczna

341 kcal

352 kcal

368 kcal

Białka

14 g

12 g

15 g

Tłuszcze

1,5 g

1,4 g

4 g

Węglowodany

72 g

74 g

70 g

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, że makaron orkiszowy, w odróżnieniu od produktów wytwarzanych ze zwykłej, jasnej mąki pszennej, ma niski indeks glikemiczny, a więc parametr informujący o wzroście stężenia glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Wynosi on zaledwie około 30-40. Tym samym uważa się, że makaron z mąki orkiszowej z powodzeniem może być włączony do diety dla osób cierpiących na cukrzycę. 

Reklama

Orkiszowy makaron na zdrowie

Właściwości, które wykazuje orkiszowy makaron sprawiają, że jego regularne spożycie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Wymienić wśród nich można:

  • obniżanie poziomu cholesterolu we krwi – zapobiegamiażdżycy i chorobie niedokrwiennej,
  • wspomaganie przemiany materii i pracy układu pokarmowego,
  • redukcja tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej,
  • wspieranie układu nerwowego, 
  •  pozytywne oddziaływanie na kondycję psychofizyczną, podnoszenie motywacji zapobieganie depresji,
  • wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. 

Reklama

Cena makaronu orkiszowego

Ile kosztuje makaron orkiszowy? Cena tego typu produktów jest zazwyczaj około dwukrotnie wyższa, niż w przypadku makaronów z pszenicy zwykłej czy durum. Za opakowanie wielkości 400 gramów zapłacić trzeba od 4 do 8 złotych, przy czym cena przeważnie jest większa w przypadku wyrobów z mąki razowej, pełnoziarnistej, typu 2000. Gdzie można kupić makaron orkiszowy? W sklepie ze zdrową, ekologiczną żywnością, ale też w zwykłym spożywczym, a także w dyskoncie, delikatesach, czy hipermarkecie. Produkt ten, jako zyskujący na popularności, w dobie mody na zdrowe odżywianie, coraz częściej gości na sklepowych półkach.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Rożnowski, J. Kłosowska, P. Polzer, Żywieniowe i prozdrowotne znaczenie pszenicy orkisz (Triticum spelta L.), Postępy Fitoterapii 1/2015
  • E. Escarnot, J.M. Jacquemin, R. Agneessens, M. Paquot, Comparative study of the content and profiles of macronutrients in spelt and wheat, a review, Biotechnologie, Agronomie, Societe et Environnement, 2012, 16 (2)
  • H. Gambuś, G. Zięć, D. Litwinek, M. Drużkowska, F. Gambuś, B. Mickowska, Porównanie wartości wypiekowej mąki z pszenicy orkiszowej z mąką z pszenicy zwyczajnej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2018, 25, 1 (114)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną
Ryż parboiled w drewnianej misce
Dlaczego makaron pełnoziarnisty jest zdrowszy od pszennego? Sprawdź, ile ma kalorii
Makaron pełnoziarnisty, pomidory i oliwa
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Danie z płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!