Jakie efekty przynosi niepokalanek mnisi? Poznaj jego właściwości

Niepokalanek mnisi to charakterystyczna roślina występująca w basenie Morza Śródziemnego i zachodniej części Azji. Jego właściwości znali już starożytni, a systematyczne stosowanie przynosi od dawna wiele pozytywnych rezultatów. Przeczytaj, jakie ma właściwości i czy wywołuje skutki uboczne.
Kwiat niepokalanka mnisiego
Źródło: 123RF
 • Niepokalanek mnisi jest od lat stosowany w medycynie naturalnej. Jego działanie było już znane w starożytnym Egipcie i Grecji. Pierwotnie wykorzystywano go głównie do leczenia kobiecych dolegliwości.
 • Jego nazwa jest związana z właściwościami obniżającymi poziom libido. Mnisi żyjący w celibacie dodawali go przyrządzanych przez siebie mikstur, stąd też jego określenie: „niepokalanek mnisi”.
 • Owoce i liście tego charakterystycznego krzewu regulują cykl kobiecy, równoważą poziom hormonów i łagodzą objawy menopauzy. Dodatkowo działają moczopędnie, przeciwzapalnie i antydepresyjnie.
SPRAWDŹ TEŻ: Wrotycz na grzybicę: działanie. Jak stosować i dawkować?
Spis treści

Czym jest niepokalanek mnisi?

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus), nazywany także pieprzowym to roślina, której owoce swoim wyglądem przypominają pieprz, a kolorem lawendę. Nie ma różnicy pomiędzy niepokalankiem mnisim a pospolitym, gdyż są to dwie nazwy tej samej rośliny.

Jego właściwości są znane od lat w medycynie naturalnej. Ten charakterystyczny krzew rośnie głównie w rejonie Morza Śródziemnego, a zwłaszcza w południowej Europie i Afryce Północnej oraz w zachodniej części Azji.

Roślina ta nie lubi niskich temperatur, natomiast idealnie wzrasta w ciepłym i wilgotnym klimacie. Niepokalanek jest znany od wieków, a jego właściwości docenili już ludzie w starożytnym Egipcie oraz Grecji i wykorzystywali go pierwotnie do leczenia dolegliwości kobiecych.

W Polsce roślina ta nie rośnie dziko. Uprawa niepokalanka mnisiego jest podejmowana nie tylko ze względów medycznych i jego ogromnych właściwości, ale także estetycznych, gdyż w ogrodzie może z powodzeniem zastępować lawendę.

Niepokalanek zawdzięcza przydomek „mnisi” swoim właściwościom obniżającym poziom libido i z tego powodu miał szerokie zastosowanie u zakonników żyjących w celibacie, którzy dodawali go do przeróżnych mikstur.

Właściwości niepokalanka mnisiego

Stosowanie niepokalanka mnisiego przynosi wiele pozytywnych efektów. Zioło doceniane jest w szczególności w terapii kobiecych dolegliwości, ale nie są to jego jedyne zalety.

Właściwości niepokalanka mnisiego:

 • reguluje kobiecy cykl miesiączkowy, a w szczególności problemy skąpego lub nadmiernego krwawienia, brak owulacji, krwawienie śródokresowe,
 • łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, takie jak nadmierna drażliwość, bóle głowy, obrzęki,
 • łagodzi bolesne obrzmienie piersi przed okresem,
 • wpływa kojąco na gospodarkę hormonalna organizmu kobiety,
 • pozytywnie wpływa na płodność,
 • wspomaga uwalnianie prolaktyny, przez co zwiększa produkcję mleka po porodzie,
 • łagodzi objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, duszności, bóle stawów,
 • łagodzi przerost endometrium,
 • pozytywnie wpływa na bóle stawowe kobiet.

Działanie niepokalanka mnisiego przejawia się w formie:

 • moczopędnej,
 • przeciwgorączkowej,
 • uspokajającej,
 • przeciwpotnej,
 • rozkurczowej,
 • żółciopędnej,
 • odkażającej,
 • przeciwzapalnej,
 • przeciwdepresyjnej.

Wyciąg z niepokalanka mnisiego częściowo blokuje wydzielanie prolaktyny w organizmie kobiety i w ten sposób łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Poprzez regulację poziomu hormonów płciowych, działa jak środek łagodzący zaburzenia rytmu miesiączkowego. Wpływa także na zachowanie dobrej kondycji skóry, a w szczególności na łagodzenie objawów trądziku, wyprysków lub problemów z przetłuszczaniem twarzy. Likwiduje wolne rodniki, które odpowiadają za proces starzenia skóry.  

Zastosowanie niepokalanka mnisiego jest dość szerokie w terapiach, których celem jest zahamowanie wypadania włosów, w terapiach ginekologicznych dotyczących zarówno miesiączkowania, jak i okresu menopauzy, a także w problemach niepłodności.

Pozytywne efekty stosowania rośliny widoczne są także przy zmniejszaniu rozległości udaru mózgu. Niepokalanek jest również stosowany we wspomaganiu andropauzy u panów lub w leczeniu zaburzeń przedwczesnego wytrysku.

Niepokalanek mnisi w tabletkach  

Bez większego problemu można zakupić niepokalanek mnisi w aptece, dostępny w różnej postaci. Sklepy zielarskie także oferują szeroki wybór tego charakterystycznego zioła, głównie w formie suszonych owoców.

Oto najpopularniejsze postacie do spożycia niepokalanka mnisiego:

 • tabletki, które zawierają ekstrakt z zioła,
 • herbata, wykazująca większość właściwości tego zioła, przygotowywana poprzez zalanie wrząca wodą, ale także gorącym mlekiem,
 • zioła do picia, w postaci suszu z liści lub owoców, które po zaparzeniu i odcedzeniu przyjmują postać naparu do picia,
 • kapsułki, zawierające zalecaną dzienną porcję owocu w pojedynczej kapsułce,
 • preparaty homeopatyczne,
 • nalewki,
 • skondensowane wyciągi.

Niezależnie od formy niepokalanka zawsze należy stosować go zgodnie z opisem w ulotce informacyjnej lub zaleceniami lekarza bądź farmaceuty, w dawkach przewidzianych dla konkretnej formy.

Kiedy efekty stosowania niepokalanka mnisiego?

Kiedy efekty niepokalanka mnisiego zaczynają być odczuwalne przez osobę, która go przyjmuje? Czas uzależniony jest od rodzaju wskazania i zalecenia do przyjmowania. W przypadku regulacji cyklu miesiączkowego stosowanie zioła powinno być długoterminowe.

Skutki działania widoczne są po 3 miesiącach. Najbardziej zalecanym dawkowaniem niepokalanka mnisiego jest 1 lub 2 tabletki bądź kapsułki codziennie, ale zawsze należy skonsultować z lekarzem, jak stosować niepokalanek mnisi lub postępować zgodnie z zasadami, podanymi w ulotce informacyjnej. 

Efekty działania widoczne są tylko przy długotrwałym i systematycznym stosowaniu, nie pojawia się natychmiastowa reakcja organizmu. Należy także uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ewentualne początkowe efekty uboczne, jak nudności czy wymioty.

Niepokalanek mnisi a depresja

Niepokalanek to zioło o właściwościach uspokajających i stabilizujących. Łagodzi dolegliwości depresyjne i zmiany nastrojów w okresie menopauzy lub andropauzy.

W przypadku kobiet związek pomiędzy niepokalankiem mnisim a depresją jest dość silny. To zioło przywraca równowagę hormonalną. Nieprawidłowy poziom prolaktyny powoduje zdenerwowanie i zmiany nastroju. Wyciąg z niepokalanka wywołuje blokadę wydzielania prolaktyny i tym samym reguluje poziom hormonów, łagodząc objawy napięcia miesiączkowego, poprawia samopoczucie oraz minimalizuje skutki objawów menopauzy.

W przypadku mężczyzn ten rodzaj zioła łagodzi objawy andropauzy, takie jak gorsze samopoczucie, nerwowość i nastroje depresyjne.

Skutki uboczne niepokalanka mnisiego

Przyjmowanie preparatów z niepokalanka mnisiego może powodować pojawienie się skutków ubocznych, ale z reguły nie są niebezpieczne i mają łagodny przebieg. Nieprawidłowe reakcje występują raczej tylko w pierwszych dniach przyjmowania produktu pod warunkiem stosowania go zgodnie z zaleceniami. 

Do najczęściej występujących krótkotrwałych skutków ubocznych niepokalanka mnisiego należą:

 • nudności,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • początkowe zaburzenia miesiączkowania,
 • krwawienie międzymiesiączkowe,
 • trądzik,
 • alergiczne reakcje skóry.

Nie przeprowadzono szczegółowych badań, które wskazywałyby szkodliwy lub pozytywny związek pomiędzy niepokalankiem mnisim a ciążą, ale nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne.

W stosowaniu niepokalanka mnisiego przeciwwskazaniami są także przyjmowane przez pacjenta leki przeciwpsychotyczne, nowotwory piersi i niedokrwistość.

W przypadku korzystania ze środków antykoncepcyjnych (doustnych) lub hormonalnej terapii w łagodzeniu objawów menopauzy należy zawsze skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania niepokalanka. Laktacja także wyklucza stosowanie jego preparatów.

Niepokalanek mnisi a słońce to kolejna ciekawa zależność. Składniki pozyskiwane z ekstraktu niepokalanka pobudzają produkcję melaniny w skórze, powodując przyciemnianie karnacji.

Czytaj również

Bibliografia

 • T. Pertyński, G. Stachowiak „Menopauza — fakty i kontrowersje”, Endokrynologia Polska 2006; 5 (57): 525–534,
 • W. Krawczyk, E. Rudnicka – Drożak „Zespół napięcia przedmiesiączkowego”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, tom 17, nr 3, 145-147,
 • dr H. Różański „Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania”, Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,
 • A. Paczuszka „Zielnik klasztorny. Sekrety bożej apteki”, Wydawnictwo RM Warszawa, ISBN 978-83-7773-824-5.
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

  Przyjmuję naturalny syrop

  Sięgam po środki dostępne w aptekach

  Wykonuję inhalację

  Dbam o nawilżenie powietrza

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama