Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Wrotycz na grzybicę: działanie. Jak stosować i dawkować?

Wrotycz to roślina lecznicza, która jest znana światu ziołolecznictwa ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, pielęgnacyjnych i przeciwkleszczowych. Zioło to wspomaga leczenie m.in. grzybic, infekcji wirusowych, bakteryjnych. Pomaga eliminować kłopoty pokarmowe, menstruacyjne, czy reumatyzm. Jak stosować i dawkować tę roślinę, by była bezpieczna dla zdrowia?
Wrotycz w drewnianej miseczce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest wrotycz?

Co to jest wrotycz? To skrót od pełnej nazwy „wrotycz pospolity” (Tanacetum vulgare L.). Roślina bywa też określana jako mlecznica lub piżmo. Jest to popularne zioło, które porasta przydroża, łąki, pastwiska oraz nieużytki. Z jego walorów korzystają nie tylko mieszkańcy Europy, ale także Azji. 

Ta sięgająca nawet 1,5 metra roślina pochodzi z rodziny astrowatych, odznacza się ona dość agresywną naturą, ponieważ ekspansywnie podchodzi do miejsca występowania porastając i zarastając sąsiadujące krzewy i kwiaty.

Jak wygląda wrotycz? To wysoka bylina o sztywnych, dość grubych łodygach, na końcu których znajdują się liczne kwiatostany. Same kwiaty przypominają małe, płaskie guziki. Ich kolor jest intensywnie żółty, wpadający w pomarańczowy. Charakterystyczny dla wrotyczu jest także jego zapach, który skutecznie odstrasza owady, takie jak komary, kleszcze, muchy, mszyce, czy mole oraz robaki (m.in. wszy).

Okres kwitnienia tej rośliny przypada na czas od lipca do września. Zbieracze ziół zrywają ziele wrotyczu oraz jego kwiaty właśnie w tym sezonie.

Reklama

Wrotycz na grzybicę

Okazuje się, że wrotycz na grzybicę to także świetny środek. Grzybice skórne, ale też pasożyty, wirusy, roztocza, bakterie i inne patogeny – to grupa docelowa niesamowitej naturalnej broni, jaką jest właśnie wrotycz. Zioło potrafi definitywnie rozprawić się ze świerzbem, nużycą oraz wszawicą.

Właściwości wrotyczu związane z leczeniem chorób skórnych obejmują m.in. schorzenia o podłożu grzybiczym, troficznym, wirusowym, czy roztoczowym. 

Dzięki nim udaje się pokonać takie zaburzenia jak np.:

 • owrzodzenia, 
 • opryszczka, 
 • trądzik pospolity, 
 • trądzik różowaty, 
 • trądzik zawodowy, 
 • ropień, 
 • czyrak, 
 • zaskórnik, 
 • liszaj,
 • świerzb.

Preparaty z wrotyczem wykorzystuje się zatem nie tylko do eliminowania grzybów, ale też innych chorobotwórczych drobnoustrojów, które bytują w ludzkim organizmie. Wśród naturalnych środków z wrotyczem można spotkać np. napar, nalewkę (obecnie stosowaną przede wszystkim na skórę), wyciąg z ziela, ocet wrotyczowy, tonik, maść, a nawet naftę.

Reklama

Jakie działanie ma wrotycz?

Jakie zastosowanie posiada wrotycz? Działanie tego zioła znane jest od bardzo dawna. Wrotycz może pochwalić się także składnikami, które korzystnie wpływają również na urodę oraz uprawy ogrodowe, czy balkonowe. 

Po co zatem zbierać lub kupować wrotycz, na co jest ta roślina? Kuracja wrotyczem jest polecana m.in.:

 • na stany zapalne skóry, 
 • by zwalczyć infekcję bakteryjną, grzybiczą, czy wirusową, 
 • na bóle reumatyczne, artretyzm, 
 • na stany depresyjne, histerie, 
 • na problemy z nieregularnymi miesiączkami oraz by wywołać menstruację.

W dawnej medycynie ludowej wrotycz stosowano na kłopoty żołądkowe oraz wątrobowe, odczuwane zwłaszcza po sutych, tłustych posiłkach. Ziele to ma właściwości wiatropędne, moczopędne oraz żółciopędne, stąd zachwyt i szerokie używanie go w naturalnej aptece. 

Niestety, odkąd odkryto, że w składzie wrotyczu znajduje się tujon – wysoce trujący olejek – zaprzestano polecania tej rośliny do używania wewnętrznego. Dziś wrotycz przyjmuje się głównie w postaci zewnętrznej.

Reklama

Preparaty z wrotyczem

Jakie mikstury można przygotować z rośliny, jaką jest wrotycz? Zioła tego typu najlepiej zbierać w okresie kwitnienia, przy słonecznej pogodzie oraz w miejscach najmniej skażonych, czyli z dala od ruchliwych dróg, itp. 

Bezpiecznie jest nabywać zioła w gotowej postaci, zwłaszcza kiedy nie ma pewnej wiedzy z zakresu fitoterapii. Skąd można wziąć wrotycz, gdzie kupić? Roślina jest znana w świecie ziołolecznictwa, zatem bez kłopotu dostanie się ją w sklepie zielarskim, dobrej aptece, czy punkcie ze zdrowymi produktami.

Jednym ze środków leczniczych, które można zrobić z tej rośliny jest napar z wrotyczu. Przyrządza się go w ten sposób, że trzy łyżki posiekanego ziela (świeżego lub ususzonego) lub kwiatów zalewa się dwoma szklankami wrzątku i odstawia na pół godziny pod przykryciem. Odcedza się wywar i pije po szklance od 2 do 4 razy na dzień.

Na trądziki, liszaje, owrzodzenia, itp. problemy skórne z pomocą przychodzi nalewka z wrotyczu. Robi się ją zalewając szklankę ziela lub kwiatów pół litrem wódki, następnie płyn się filtruje i przemywa się nim chore miejsca 2-3 razy dzienne.

Reklama

Jak stosować wrotycz?

Jak bezpiecznie postępować z ziołami takimi jak wrotycz, jak stosować tę roślinę, by pomagała w leczeniu, a nie szkodziła? Z pewnością warto skonsultować przyjmowanie wrotyczu z lekarzem, zielarzem, fitoterapeutą, czy innym specjalistą z zakresu ziołolecznictwa. Ważne bowiem jest to, że wrotycz w połączeniu z jakimś lekiem zażywanym przez pacjenta może być niebezpieczny. 

Najlepiej przed sięgnięciem po zioło, zdobyć informacje czy nie będzie ono powodowało szkód w ustroju i w jakich bezpiecznych dawkach oraz stężeniach go zażywać. 

Wyciąg z wrotyczu oraz inne produkty pozyskane z tej rośliny nie mogą być aplikowane przez każdą osobę. Na pewno przyszłe oraz karmiące mamy powinny omijać wrotycz szerokim łukiem, gdyż ma on działanie poronne. Poza tym nie zaleca się wrotyczu osobom, które mają schorowany układ nerwowy, m.in. przez działania niepożądane jakie on wywołuje (chodzi np. o halucynacje). 

Wśród innych szkodliwych objawów po zażyciu wrotyczu wymienia się m.in. przekrwienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, macicy, a także nerek, krwiomocz, skurcze, zawroty głowy oraz zanik świadomości.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rose Daniel, Wrotycz pospolity na straży zdrowia, Enso Publishing, 2016, ISBN 9788393650071.
 • Wolański Paweł, Trąba Czesława, Rogut Krzysztof, Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie. Przewodnik po wybranych gatunkach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, 1991, ISBN 9788361577263.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Roślina barszcz sosnowskiego
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Ziarna soi w kuchni
Ciecierzyca - właściwości. Ile posiada kalorii?
Cieciorka
Podobne artykuły
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty: dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Roślina czarnuszka
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie. Ile ziaren dziennie i na co pomaga?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!