} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Uczulenie na perfumy - objawy. Które perfumy uczulają?

Perfumy są nieodłącznym elementem w codziennej higienie wielu kobiet i mężczyzn. Jednak niektóre perfumy, powodują występowanie na ciele i szyi czerwonych plam oraz uczucie swędzenia. Uczulenie i alergia na perfumy powodują niektóre substancje zawarte w perfumach.
Perfumy mogą wywołać alergię
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Alergia na perfumy

Europejscy naukowcy ostrzegają przed perfumami znanych marek – silne alergeny znajdują się m.in. w nutach zapachowych Chanel No.5 i Miss Dior. Zastrzeżenia wobec producentów kosmetyków ma europejski komitet naukowców, który zaapelował o wycofanie z użytku składników wywołujących alergię. Wśród zapachów, które są na czarnej liście, naukowcy wymieniają m.in. mieszankę Shalimar Guerlain i zapach Angel by Thierry Mugler.

Składnik silnie uczulający (odmiana mchu) znajduje się również wśród nut zapachowych Chanel No.5 i Miss Dior. Naukowcy zaproponowali, by 12 najgroźniejszych komponentów (m.in.: olejki z limonki, tangerynki, kumaryny i róży), jakie wykorzystywane są do wyrobu perfum, ograniczyć do proporcji 0,01 proc.

Perfumiarze z kolei twierdzą, że wycofanie niektórych składników, o których mówi raport (znaleziono ich blisko 100) może oznaczać śmierć przemysłu perfumeryjnego. Zastrzegają też, że to nie składniki syntetyczne powodują alergie: - Im więcej do produkcji perfum stosujemy składników naturalnych, tym większe ryzyko alergii – mówi Sylvie Jourdet z francuskiego stowarzyszenia perfumiarzy.

Najnowsze badania potwierdzają, że wykorzystywane w perfumach naturalnych olejków zapachowych nie uchroni nas przed alergią. Co za tym idzie także ekologiczne kosmetyki nie są – wbrew powszechnym opiniom – całkowicie bezpieczne. Problem polega na tym, że nawet neutralne dla zdrowia składniki wchodzą w reakcje z powietrzem czy enzymami skóry.

Reklama

Perfumy dla alergika

Osobom, które są podatne na uczulenia, zaleca się stosowanie lżejszych zapachów i unikanie nut owocowych czy kwiatowych. To one bowiem są przyczyną większości reakcji alergicznych.

Jeśli nie chcemy, by stosowanie perfum na skórze nie skończyło się wypryskami, przebarwieniami czy obrzękami, możemy też wykonać szereg testów, które pomogą nam określić, co nas uczula.

Innym sposobem jest sprawdzenie perfum jeszcze w drogerii – jeśli na kawałku skóry, na którym testujemy perfumy, w przeciągu 24 godzin nie wystąpią reakcje alergiczne, można pokusić się o ich kupno.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alergie
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy
Jabłka
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Kobietę swędzi twarz
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Jajecznica
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Pacjent podczas odczulania
Odczulanie (immunoterapia alergenowa) - na czym polega i jakie są jej skutki uboczne?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!