Przeciwciała anty-TPO (badanie krwi) - norma, wynik wysoki i niski

Badanie przeciwciał anty TPO (nazywanych także aTPO, czyli przeciwko TyreoPerOksydazie) jest ważną częścią diagnostyki autoimmunologicznych chorób tarczycy. Jak odczytać wynik anty TPO i jaka jest norma właściwa dla tego badania?
Próbka krwi do badania anty TPO
Źródło: 123RF
Spis treści

Przeciwciała anty TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe. Do ich produkcji dochodzi, gdy układ immunologiczny traktuje komórki tarczycy jak obce. Efektem tego jest uszkodzenie gruczołu, jego przewlekłe zapalenie lub zaburzenia jego funkcji, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Badanie krwi na obecność aTPO wykonuje się najczęściej w przypadku nieprawidłowych wyników podstawowych badań tarczycy, czyli TSH, FT3 i FT4. Poziom przeciwciał anty-TPO w organizmie sprawdzany jest także w celu określenia czy możliwe jest leczenie pacjenta lekami takimi, jak amiodaron, interferon alfa i interleukina 2.

Badania tarczycy anty TPO - wskazania

  • Badanie aTPO wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej tarczycy oraz u osób z innymi chorobami tego pochodzenia, takimi jak toczeń rumieniowaty, niedokrwistość złośliwa lub reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Zbadanie poziomu przeciwciał anty TPO jest wskazane także gdy u pacjenta występują objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności gruczołu są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, tycie, wypadanie włosów, wysuszona skóra, częste uczucie zimna i zaparcia. Do objawów nadczynności tarczycy należą z kolei: nadmierne pocenie się, nagła utrata wagi, kołatanie serce, drżenie mięśni i bezsenność.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Anty TPO – norma

Dla badania aTPO nie zostały określone jednolite wartości referencyjne. Wynika to z faktu, iż poziom przeciwciał anty TPO we krwi zależy od płci i wieku pacjenta. Wpływ na wynik ma także metoda badania oraz miejsce jego wykonania. Norma anty TPO jest więc ustalana zawsze dla konkretnego oznaczenia. Osoby kontrolujące co jakiś czas poziom aTPO w organizmie powinny zawsze zgłaszać się do tego samego laboratorium analitycznego.

Jak wygląda badanie anty TPO?

Badanie anty TPO jest badaniem krwi. Próbka pobrana z żyły łokciowej pacjenta jest następnie oddawana do analizy laboratoryjnej.

Badanie anty TPO - wyniki

Już samo wykrycie obecności przeciwciał anty TPO w badanej krwi jest wynikiem nieprawidłowym i wskazuje na zaburzenia autoimmunologiczne związane z tarczycą. Anty TPO niskie może wskazywać na raka tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I lub układową chorobę tkanki łącznej. Z kolei podwyższone anty TPO oznacza chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa.

Badanie anty TPO - cena

Średni koszt badania przeciwciał anty TPO to około 30 zł. Cena ta zależy od placówki, w której badanie jest wykonywane.

Anty TPO i anty TG

Badanie anty TPO zazwyczaj wystarczy do zdiagnozowania choroby autoimmunologicznej, jednak jest ono czasem rozszerzane o badanie anty TG. Powinno być ono także wykonywane u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, które planują założenie rodziny.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty, które wspierają regulację aktywności gospodarki hormonalnej. Ich aktywne składniki, biorące udział w procesach podziału komórek pozytywnie wpływają m.in. na płodność, prawidłowe miesiączkowanie czy zmiany trądzikowe.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Bibliografia

  • Paweł Zagrodzki, Jadwiga Kryczyk, Znaczenie selenu w leczeniu choroby Hashimoto, Postepy Hig Med Dosw, 2014
  • Anna Madej, Konrad Walczak, Irmina Korzeniewska-Dyl, Elżbieta Czerniawska, Dariusz Moczulski, Agnieszka Szadkowska, Częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych i zaburzeń funkcji tarczycy u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1, Diabetologia Praktyczna 2011;12(6):223-228
  • Ratajczak A., Moszak M.,Grzymisławski M.. Dieta w niedoczynności tarczycy. Piel Zdr Publ. 2017;7(4), 305–311
  • Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E. Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromat Chem Toksykol. 2015, XLVIII, 2, 117 – 127
  • Kawicka A., Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw. 2015, tom 69, 80-90
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama