Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Anty TPO: norma, cena badania. Jak interpretować wyniki?

Badanie anty TPO (nazywanych także aTPO, czyli przeciwko TyreoPerOksydazie) jest ważną częścią diagnostyki autoimmunologicznych chorób tarczycy. Jak odczytać wynik anty TPO i jaka jest norma właściwa dla tego badania?
Próbka krwi do badania anty TPO
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Anty TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe. Produkowane są wtedy, gdy układ immunologiczny traktuje je jako ciała obce.
  • Badanie anty TPO wykonywane jest przy nieprawidłowych wynikach badań tarczycy. Polega na pobraniu krwi od pacjenta.
  • Wyniki anty TPO interpretuje lekarz endokrynolog. Anty TPO wysokie oznaczać może szereg schorzeń.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak należy kompleksowo badać tarczycę?
Spis treści

Przeciwciała anty TPO to przeciwciała przeciwtarczycowe. Do ich produkcji dochodzi, gdy układ immunologiczny traktuje komórki tarczycy jak obce. Efektem tego jest uszkodzenie gruczołu, jego przewlekłe zapalenie lub zaburzenia jego funkcji, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Badanie krwi na obecność aTPO wykonuje się najczęściej w przypadku nieprawidłowych wyników podstawowych badań tarczycy, czyli TSH, FT3 i FT4. Poziom przeciwciał anty TPO w organizmie sprawdzany jest także w celu określenia czy możliwe jest leczenie pacjenta lekami takimi, jak amiodaron, interferon alfa i interleukina 2.

Reklama

Badania tarczycy anty TPO - wskazania

  • Badanie aTPO wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej tarczycy oraz u osób z innymi chorobami tego pochodzenia, takimi jak toczeń rumieniowaty, niedokrwistość złośliwa lub reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Zbadanie poziomu przeciwciał anty TPO jest wskazane także gdy u pacjenta występują objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności gruczołu są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, tycie, wypadanie włosów, wysuszona skóra, częste uczucie zimna i zaparcia. Do objawów nadczynności tarczycy należą z kolei: nadmierne pocenie się, nagła utrata wagi, kołatanie serce, drżenie mięśni i bezsenność.

Zobacz wideo: Test krwi utajonej - po co go robimy?

Reklama

Anty TPO – norma

Dla badania aTPO nie zostały określone jednolite wartości referencyjne. Wynika to z faktu, iż poziom przeciwciał anty TPO we krwi zależy od płci i wieku pacjenta. Oznacza to, że w przypadku anty TPO, norma może zależeć od wielu czynników. Poza nimi, wpływ na wynik ma także metoda badania oraz miejsce jego wykonania. Norma anty TPO jest więc ustalana zawsze dla konkretnego oznaczenia. Osoby kontrolujące co jakiś czas poziom aTPO w organizmie powinny zawsze zgłaszać się do tego samego laboratorium analitycznego.

Wynik badania anty TPO powinien być zawsze konsultowany z endokrynologiem, który dokona jego interpretacji i będzie mógł stwierdzić, czy jest on prawidłowy, czy norma anty TPO została przekroczona. 

Jak wygląda badanie anty TPO?

Badanie anty TPO jest badaniem krwi. Dla pacjenta jest ono o tyle wygodne, że nie wymaga żadnych większych przygotowań. Badany nie musi być na czczo, nie ma również potrzeby unikać wysiłku fizycznego. Przy badaniu anty TPO nie występują żadne wskazania dotyczące diety pacjenta. Można je zrobić w każdym momencie.

Próbka krwi pobrana zostaje z żyły łokciowej pacjenta - nie różni się to w żaden sposób od pobrania przy tradycyjnej morfologii. Jest ona następnie oddawana do analizy laboratoryjnej. Tam, w próbce oznaczane jest stężenie anty TPO.

Reklama

Anty TPO - wyniki i ich interpretacja

Już samo wykrycie obecności przeciwciał anty TPO w badanej krwi jest wynikiem nieprawidłowym i wskazuje na zaburzenia autoimmunologiczne związane z tarczycą. U osoby zdrowej bowiem, nie powinny one w ogóle występować. Wrto jednak pamiętać, że u ok. 5 proc. badany, przeciwciała anty TPO mogą się pojawiać i nie ma to związku z żadną chorobą. 

Anty TPO wysokie oznaczać może chorobę Hashimoto - przeciwciała anty TPO występują w 60-90 proc. przypadków tej właśnie choroby. Inne schorzenie związane z wysokie anty TPO to choroba Gravesa-Basedowa. Według badań, występuje ono u 60 do 85 proc. chorych na nią cierpiących.

Anty TPO niskie może wskazywać na raka tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I lub układową chorobę tkanki łącznej.

Reklama

Anty TPO - cena badania

Za ile można wykonać badanie anty TPO? Cena waha się w zależności od kliniki, do której się zgłosimy. Koszt to najczęsciej kwota w granicach 30-50 złotych. Wszystko zależy od części kraju, w której chcemy wykonać badanie.

Należy również pamiętać, że badanie anty TPO jest refundowane. Jeśli zatem otrzymamy skierowanie od lekarza edokrynologa, zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama

Anty TPO i anty TG

Badanie anty TPO zazwyczaj wystarczy do zdiagnozowania choroby autoimmunologicznej, jednak jest ono czasem rozszerzane o badanie anty TG. Powinno być ono także wykonywane u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, które planują założenie rodziny.

Czytaj również

Bibliografia

  • Paweł Zagrodzki, Jadwiga Kryczyk, Znaczenie selenu w leczeniu choroby Hashimoto, Postepy Hig Med Dosw, 2014
  • Anna Madej, Konrad Walczak, Irmina Korzeniewska-Dyl, Elżbieta Czerniawska, Dariusz Moczulski, Agnieszka Szadkowska, Częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych i zaburzeń funkcji tarczycy u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1, Diabetologia Praktyczna 2011;12(6):223-228
  • Ratajczak A., Moszak M.,Grzymisławski M.. Dieta w niedoczynności tarczycy. Piel Zdr Publ. 2017;7(4), 305–311
  • Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E. Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto. Bromat Chem Toksykol. 2015, XLVIII, 2, 117 – 127
  • Kawicka A., Regulska-Ilow B. Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases. Postepy Hig Med Dosw. 2015, tom 69, 80-90
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania endokrynologiczne
Tyreotropina (TSH): co to i za co odpowiada? Norma i badanie
Kobieta łapie się za szyję
Badanie poziomu aldosteronu - jaka jest norma?
Produkcja aldosteronu
Podobne artykuły
Próbka krwi do badania anty TPO
Anty TPO: norma, cena badania. Jak interpretować wyniki?
Badanie FT3 w diagnostyce tarczycy
FT3 - co oznacza i jaka jest norma? Interpretacja wyników
Napis scyntygrafia tarczycy
Scyntygrafia tarczycy - co oznaczają kolory i ile trwa badanie? Wyniki i cena
Stężenie kalcytoniny
Badanie kalcytoniny - norma i działanie hormonu. Jaka jest cena badania?
Napis TSH test na probówce
Badanie TSH - czy na czczo? Przygotowanie, normy i cena

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda