Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Rak jądra u mężczyzn - objawy, rozpoznanie, rokowania i leczenie

Rak jądra to najczęstszy nowotwór diagnozowany u młodych mężczyzn. Wcześnie wykryty i odpowiednio leczony daje dobre rokowania, dlatego tak ważne jest, żeby panowie co miesiąc robili samobadanie jąder.
Mężczyzna z problemem raka jądra
Źródło: 123RF
Spis treści

Rak jądra jest co roku diagnozowany u 800 Polaków, najczęściej młodych mężczyzn między 15. a 40. rokiem życia. Wielu z tych pacjentów umiera, bo ciągle jeszcze Polacy nie mają świadomości, że sami powinni co miesiąc badać jądra pod prysznicem i konsultować z lekarzem każdą niepokojącą zmianę.

Tymczasem badania profilaktyczne są ważne, bo rak jądra jest jednym z tych nowotworów złośliwych, który daje dobre rokowania na wyleczenie, pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowany, a pacjent poddany terapii.

Badać powinni się już wszyscy młodzi chłopcy, ale szczególną uwagę powinni na swoje jądra zwrócić panowie, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli:

 • gdy zdiagnozowano u nich już wcześniej nowotwór w drugim jądrze (ryzyko zachorowania na nowotwór drugiego jądra wynosi około 5 proc.).
 • gdy u pacjenta wystąpiło wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder (także wtedy, gdy z czasem jądra zostały odprowadzone)
 • gdy pacjent cierpi na zespół Klinefeltera (wrodzony zespół związany z nieprawidłowościami materiału genetycznego)
 • gdy zdiagnozowano nowotwór jądra u krewnych pierwszego stopnia: ojca lub brata

Okazuje się, że czterokrotnie częściej na nowotwór jądra chorują mężczyźni rasy kaukaskiej niż mężczyźni rasy czarnej. Częściej diagnozuje się także raka jądra u mężczyzn niepłodnych. Rzadko, bo w 1-3 procentach przypadków nowotwór rozwija się w obu jądrach naraz. 

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Reklama

Rak jądra objawy

Każdy mężczyzna powinien wiedzieć jak rozpoznać raka jąder. W 90 procentach pacjent sam może wyczuć twardy guzek i zmianę konsystencji jądra. Jądro może być powiększone i zaczerwienione, choć zazwyczaj nie boli. Niektórzy pacjenci mogą jednak odczuwać dolegliwości bólowe, uczucie ciągnięcia, ciężkości i dyskomfortu w obrębie moszny. Ból jest silniejszy, gdy rozwinął się stan zapalny. U niektórych pacjentów rak jądra może objawiać się także jako:

 • ginekomastia (powiększenie i tkliwość piersi)
 • nasilenie cech męskich (zwiększone owłosienie skóry, wzrost masy mięśniowej)

Rak jądra bardzo szybko daje przerzuty, dlatego niepokój powinien zwrócić także ból brzucha, okolicy lędźwiowej, bóle kostne, powiększone węzły chłonne, kaszel, krwioplucie. Szacuje się, że nawet u 15 procent chorych pierwsze objawy raka jądra to właśnie objawy przerzutowe.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Reklama

Jak rozpoznać raka jąder

Każda niepokojąca zmiana, nawet jeśli nie boli powinna zostać zgłoszona lekarzowi. Rozpoznanie raka jądra rozpoczyna się od badania palpacyjnego, potem wykonane jest badanie USG. Do szczegółowego rozpoznania potrzebne będą także:

 • badanie histopatologiczne
 • badanie markerów nowotworowych (beta-HCG, AFP, LDH)
 • tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej
 • morfologia krwi i badania biochemiczne
 • zdjęcie RTG klatki piersiowej

Zobacz też: Szpiczak mnogi

Reklama

Rak jądra leczenie

Nowotwory jądra u mężczyzn to najczęściej nasieniaki (głównie występują w czwartej dekadzie życia) oraz nasieniaki (diagnozowane są trzeciej dekadzie), u starszych pacjentów zazwyczaj występują chłoniaki.

Najczęściej pierwszym etapem leczenia jest tzw. orchideoktomia, czyli zabieg usunięcia jądra (wraz z powrózkiem nasiennym z dostępu pachwinowego), rzadziej wykonuje się usunięcie samego guza. Po operacji, ze względu na ryzyko wznowy, lekarz najczęściej decyduje o rozpoczęciu chemioterapii i/lub radioterapii.

Reklama

Rak jądra rokowania

Rokowania przy zdiagnozowanym raku jądra są dobre, ale zależą od rodzaju nowotworu. Gdy pacjent znajduje się w grupie małego ryzyka, czyli rak wykryto we wczesnym stadium (zmiana jest ograniczona do jądra), szansa na przeżycie 5 lat po operacji wynosi 92 procent w przypadku nienasieniaków i 86 procent w przypadku nasieniaków. W grupie średniego ryzyka odpowiednio rokowania to 80 procent i 73 procent, w grupie dużego ryzyka dla nienasieniaków to 48 procent.

Zobacz też: Wodniak jądra

Reklama

Rak jądra a płodność

Dla wielu mężczyzn diagnoza potwierdzająca raka jądra i konieczność usunięcia jądra to wyrok, martwią się nie tylko o swoje zdrowie, ale także o możliwość posiadania potomstwa. Tymczasem usunięcie jednego jądra nie wpływa zasadniczo na płodność mężczyzny, bo drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą ilość plemników. Po operacji pacjent może prowadzić normalne życie seksualne.

Pacjent może się także zdecydować na wszczepienie implantu, żeby zamaskować widoczny brak jądra. Po zabiegu worek mosznowy wygląda tak, jak przed operacją usunięcia jądra, bo lekarz dopasowuje rozmiar silikonowej protezy do naturalnego rozmiaru jądra. Zabieg wszczepienia implantu jądra nie wymaga hospitalizacji, a abstynencja płciowa wynosi około 2-3 tygodni.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje nowotworów
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Rak szyjki macicy
Rak przełyku - objawy, rokowania, przerzuty, wiek
Przełyk człowieka
Rak krtani - objawy. Jak długo się rozwija?
Osoba trzymająca się za krtań
Podobne artykuły
Nowotwór skóry
Jak wygląda rak płaskonabłonkowy skóry? Leczenie i rokowania
Wizualizacja glejaka wielopostaciowego
Glejak - jak szybko się rozwija i odrasta? Rokowania
Choroba nowotworowa migdałków podniebiennych
Pierwsze objawy raka migdałka podniebiennego - jak wygląda leczenie?
Lekarz diagnozuje naczyniaka kręgosłupa
Naczyniak kręgosłupa - rodzaje, przyczyny i objawy. Czy może zniknąć?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!