Jaskółcze ziele na brodawki - działanie lecznicze i metody stosowania

Glistnik jaskółcze ziele do usuwania brodawek stosuje się od wieków. Silne właściwości przeciwwirusowe tej rośliny sprawiają, że jest ona alternatywą nawet dla nowoczesnych metod likwidowania kurzajek. Jak działa jaskółcze ziele i na jakie typy brodawek może pomóc? Jak stosować sok rośliny i na co uważać?
Stopa z brodawką na dużym palcu
źródło:123RF
 • Glistnik jaskółcze ziele to pospolita bylina znana w medycynie ludowej od wieków. Jej sok o silnym działaniu przeciwwirusowym stosuje się do usuwania brodawek (kurzajek).
 • Brodawki to objaw zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wyjątkowo zaraźliwy wirus posiadający wiele odmian.
 • Skuteczność jaskółczego ziela w walce z brodawkami potwierdzają współczesne badania naukowe. Jednak przy stosowaniu soku z glistnika należy zachować ostrożność, ponieważ wykazuje on również właściwości toksyczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - typy, objawy zakażenia i metody leczenia
Spis treści

Jaskółcze ziele - co to jest?

Glistnik jaskółcze ziele to bylina występująca pospolicie na terenie Europy i Azji, w tym Polski. Cechuje się drobnymi żółtymi kwiatami, a jej przełamana łodyga wydziela charakterystyczny żółty sok. W medycynie ludowej był on stosowany jako środek likwidujący kurzajki.

Jaskółcze ziele - właściwości i zastosowanie

Soki, olejki, alkoholowe wyciągi i innego typu ekstrakty z jaskółczego ziela (glistnika) od wieków stosowane są w medycynie ludowej na wszelkiego rodzaju zmiany skórne - również te o podłożu wirusowym. W szczególności sprawdza się jaskółcze ziele na kurzajki, czyli brodawki. Jak się okazuje, niebezpodstawnie - glistnik zawiera bowiem wiele substancji aktywnych np. berberynę, helidoninę, chelerytrynę czy koptyzynę. Dzięki nim jaskółcze ziele posiada działanie:

 • wirusobójcze,
 • grzybobójcze,
 • bakteriobójcze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • żółciopędne,
 • moczopędne,
 • rozkurczowe.

Jaskółcze ziele na brodawki - na które typy pomaga?

Brodawki, zwane też kurzajkami, to zrogowaciałe guzki, pojawiające się na powierzchni skóry - stanowią one zewnętrzną manifestację zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej pojawiają się dłoniach i stopach. Wirus HPV cechuje się dużą łatwością przenoszenia z człowieka na człowieka, zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Wykwit kurzajki może być więc zarówno efektem uścisku dłoni, jak i kontaktu z powierzchnią wcześniej dotykaną przez osobę zakażoną (np. poręczą, klamką, uchwytem).

Jaskółcze ziele działa na brodawki różnych typów. Jakich?

 • Brodawki zwykłe – powodowane przez wirus HPV2, 4 lub 7, zlokalizowane na palcach rąk, a także na wałach paznokciowych. Mają od 5 do 10 mm średnicy, cechują się nieregularnym kształtem.
 • Brodawki stóp (w tym głębokie) – powodowane przez wirus HPV1, bolesne, o nieregularnych kształtach. Występują pojedynczo, a na ich szczycie widoczne są ciemne punkciki. Brodawki mozaikowe – wywoływane przez wirus HPV2, bezbolesne, występujące w większych koloniach,
 • Brodawki płaskie – związane z aktywnością HPV3, o gładkiej i lekko tylko wyniesionej powierzchni i niewielkiej średnicy. Najczęściej występują u osób młodych.
 • Brodawki przejściowe– efekt zakażenia HPV10, 27 lub 28. Przyjmują cechy brodawek zwykłych i płaskich. Występują u pacjentów z obniżoną odpornością.
 • Kłykciny kończyste– wywoływane przez wirusy HPV6 i 11. Schorzenie przenoszone drogą płciową.

Jaskółcze ziele na wirus brodawczaka - jak działa?

Właściwości przeciwwirusowe glistnika wynikają z obecności w jego składzie licznych alkaloidów, a także syntezowanych przez roślinę enzymów. Działanie jaskółczego ziela na brodawczaka polega na blokowaniu podziałów mitotycznych komórek w miejscach zmian skórnych i hamowanie procesu namnażania wirusa HPV. 

Stosowanie jaskółczego ziela na brodawczaka jest metodą praktykowaną od setek lat (a więc jeszcze w czasach, gdy nauka nie była w stanie zidentyfikować wirusa odpowiedzialnego za wystąpienie tego typu zmian skórnych). Obecnie metoda ta zaliczana jest w poczet praktyk medycyny tradycyjnej i fitoterapii. Stanowi alternatywę dla innych sposobów usuwania kurzajek, takich jak wymrażanie ciekłym azotem, traktowanie kwasem mlekowym lub salicylowym, reakcje chemiczne z azotanem srebra, wycinanie mechaniczne za pomocą skalpela czy elektrokoagulacja. 

Jak stosować jaskółcze ziele w walce z brodawkami?

Glistnik na brodawki stosuje się w postaci olejku, maści lub soku pozyskanego z przełamanych łodyg rośliny. Preparaty tego typu dostępne są w niektórych aptekach, a także w wielu sklepach zielarskich. Sok z glistnika można też pozyskać samodzielnie, zbierając do szklanego pojemnika mleczko wyciekłe ze skaleczonych łodyg. Substancję leczniczą aplikuje się w niewielkich ilościach bezpośrednio na skórę zmienioną chorobowo. Można do tego celu użyć patyczka, zapałki lub małej pipety. 

Przed nałożeniem preparatu szczyt brodawki można delikatnie zetrzeć pilnikiem, uważając jednak, by nie doszło do przerwania ciągłości skóry i wystąpienia krwawienia. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż kilkanaście dni. Ważne jest, by nakładać glistnik na brodawki, nie brudząc przy tym otaczającej je zdrowej skóry. Ze względu na toksyczność jaskółczego ziela, zaleca się też unikanie kontaktu z ustami, nosem, oczami oraz narządami płciowymi. 

Czy glistnik jaskółcze ziele na brodawki jest bezpieczny?

W ostatnich latach środowiska naukowe i medyczne dokonały znaczącej reinterpretacji właściwości i możliwych zastosowań glistnika. Wcześniej (praktycznie od czasów antycznych) jaskółcze ziele – jako środek przyjmowany doustnie - używane było w leczeniu różnego typu zaburzeń pracy jelit, żołądka, wątroby, a także układu nerwowego oraz naczyniowo-sercowego.

Na początku XXI wieku badania wykazały jednak, że glistnik może powodować ciężkie uszkodzenia wątroby, zwłaszcza u dzieci. Dotyczy to wprawdzie sytuacji wyraźnego przedawkowania jaskółczego ziela, wobec jednak minimalnych uregulowań na rynku produktów zielarskim, różnego typu organy nadzorujące i kontrolne zaleciły odejście od stosowania preparatów z glistnikiem. Nie są to rygorystyczne zakazy, lecz jedynie rekomendacje. 

Praktycznym tego efektem jest ograniczenie liczby wewnętrznych zastosowań glistnika. Jednak pozyskiwany z niego sok wciąż jest stosowany zewnętrznie, zwłaszcza na zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka. Jako taki, glistnik nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, należy pamiętać jednak o zachowaniu środków ostrożności, w tym o nienadużywaniu preparatu i nieprzedłużaniu kuracji ponad niezbędne minimum. 

 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czytaj również

Bibliografia

 • Broniarczyk J., Koczorowska M. M., Durzyńska J., Warowicka A., Goździcka-Józefiak A., Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, [w:] Biotechnologia 3 (90) 2010.
 • Migas P., Heyka M., Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, [w:] Postępy Fitoterapii 3/2011.
 • Puzik M., Badanie właściwości jaskółczego ziela (Chelidonium majus L.) pod kątem zastosowania w medycynie, 2020.
 • Kędzia B., Łożykowska K., Gryszczyńska A., Skład chemiczny i zawartość substancji biologicznie aktywnych w Chelidonium majus L., [w:] Postępy Fitoterapii 3/2013.
 • Musidlak O., Aktywność składników lateksu z Chelidonium majus L. względem ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV), 2021.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama