Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?

Glistnik jaskółcze ziele na brodawki różnego typu stosowany jest od wieków. Ma to związek z silnymi właściwościami przeciwwirusowymi rośliny. Zobacz, jak działa jaskółcze ziele na kurzajki, jak je stosować i na co uważać.
Stopa z brodawką na dużym palcu
źródło:123RF

Spis treści

Jaskółcze ziele na kurzajki

Soki, olejki, alkoholowe wyciągi i innego typu ekstrakty z jaskółczego ziela (glistnika) od wieków stosowane są w medycynie ludowej na wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Także te o podłożu wirusowym. W szczególności sprawdza się jaskółcze ziele na kurzajki, czyli brodawki. Są to zrogowaciałe guzki, pojawiające się na powierzchni skóry, stanowiące zewnętrzną manifestację zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej pojawiają się dłoniach i stopach. 

Wirus HPV cechuje się dużą łatwością przenoszenia z człowieka na człowieka, zarówno pośrednio, jak też bezpośrednio. Wykwit kurzajki może być efektem uścisku dłoni, ale też kontaktu z powierzchnią wcześniej dotykaną przez osobę zakażoną (poręcz, klamka, uchwyt). 

Jaskółcze ziele na brodawki 

Jaskółcze ziele działa na brodawki różnych typów. Jakich?

  • Brodawki zwykłe– powodowane przez wirus HPV2, 4 lub 7, zlokalizowane na palcach rąk, a także na wałach paznokciowych. Mają od 5 do 10 mm średnicy, cechują się nieregularnym kształtem.
  •  Brodawki stóp, w tym:głębokie – powodowane przez wirus HPV1, bolesne, o nieregularnych kształtach. Na ich szczycie widoczne są ciemne punkciki. Występują pojedynczo; mozaikowe – wywoływane przez wirus HPV2, bezbolesne, występujące w większych koloniach,
  •  Brodawki płaskie– związane z aktywnością HPV3, o gładkiej i lekko tylko wyniesionej powierzchni i niewielkiej średnicy. Najczęściej występują u osób młodych.
  • Brodawki przejściowe– efekt zakażenia HPV10, 27 lub 28. Przyjmują cechy brodawek zwykłych i płaskich. Występują u pacjentów z obniżoną odpornością.
  • Kłykciny kończyste– wywoływane przez wirusy HPV6 i 11. Schorzenie przenoszone drogą płciową.

Jaskółcze ziele na brodawczaka

Jaskółcze ziele na brodawczaka działa poprzez blokowanie podziałów mitotycznych komórek w miejscach zmian skórnych, a także hamowanie procesu namnażania wirusa HPV. Właściwości przeciwwirusowe glistnika wynikają z zawartości w jego składzie licznych alkaloidów, a także syntezowanych przez roślinę enzymów.

Stosowanie jaskółczego ziela na brodawczaka jest metodą praktykowaną od setek lat (a więc jeszcze w czasach, gdy nauka nie była w stanie zidentyfikować wirusa odpowiedzialnego za wystąpienie tego typu zmian skórnych). 

Obecnie metoda ta zaliczana jest w poczet praktyk medycyny tradycyjnej i fitoterapii. Stanowi alternatywę dla innych sposobów usuwania kurzajek, takich jak wymrażanie ciekłym azotem, traktowanie kwasem mlekowym lub salicylowym, reakcje chemiczne z azotanem srebra, wycinanie mechaniczne za pomocą skalpela czy elektrokoagulacja. 

Jak stosować glistnik na brodawki?

Glistnik na brodawki stosuje się w postaci olejku lub soku pozyskanego z uszkodzonych łodyg rośliny. Preparaty tego typu dostępne są w niektórych aptekach a także w wielu sklepach zielarskich. Sok z glistnika można też pozyskać samodzielnie, zbierając do szklanego pojemnika mleczko wyciekłe ze skaleczonych łodyg. Substancję leczniczą aplikuje się w niewielkich ilościach bezpośrednio na skórę zmienioną chorobowo. Można do tego celu użyć patyczka, zapałki lub małej pipety. 

Przed nałożeniem preparatu szczyt brodawki można delikatnie zetrzeć pilnikiem, uważając jednak, by nie doszło do przerwania ciągłości skóry i wystąpienia krwawienia. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż kilkanaście dni. Ważne jest, by nakładać glistnik na brodawki, nie brudząc przy tym otaczającej je zdrowej skóry. Ze względu na toksyczność jaskółczego ziela, zaleca się też unikanie kontaktu z ustami, nosem, oczami oraz narządami płciowymi. 

Czy glistnik jaskółcze ziele na brodawki jest bezpieczny?

W ostatnich latach środowiska naukowe i medyczne dokonały znaczącej reinterpretacji właściwości i możliwych zastosowań glistnika. Wcześniej (praktycznie od czasów Starożytności) jaskółcze ziele – jako środek przyjmowany doustnie - używane było w leczeniu różnego typu zaburzeń pracy jelit, żołądka, wątroby, a także układu nerwowego oraz naczyniowo-sercowego.

Na początku XXI wieku badania wykazały jednak, że glistnik może powodować ciężkie uszkodzenia wątroby, zwłaszcza u dzieci. Dotyczy to wprawdzie sytuacji wyraźnego przedawkowania jaskółczego ziela, wobec jednak minimalnych uregulowań na rynku produktów zielarskim, różnego typu organy nadzorujące i kontrolne zaleciły odejście od stosowania preparatów z glistnikiem. Nie są to rygorystyczne zakazy, lecz jedynie rekomendacje. 

Praktycznym tego efektem jest ograniczenie liczby wewnętrznych zastosowań glistnika, pozyskiwany z niego sok wciąż jest natomiast stosowany zewnętrznie, zwłaszcza na zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka. Jako taki, glistnik nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, również i w tym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu środków ostrożności, w tym o nienadużywaniu preparatu i nie przedłużaniu kuracji ponad niezbędne minimum. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Justyna Broniarczyk, Maria Magdalena Koczorowska, Julia Durzyńska, Alicja Warowicka, Anna Goździcka-Józefiak, Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, Biotechnologia 3 (90) 2010
  • Piotr Migas, Magdalena Heyka, Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 3/2011

Oceń artykuł

(liczba ocen 9)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.