Dla Ciebie, na zdrowie!

Somnifobia - lęk i strach przed snem. Jak leczyć?

Somnifobia, lęk przed zasypianiem, uważana za jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Tego typu fobia niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Skąd bierze się lęk przed snem i czy można sobie z nim poradzić?
Mężczyzna odczuwający wielki strach przed zaśnięciem
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Strach przed snem

Somnifobia - lub inaczej hipnofobia - to lęk, któremu towarzyszą paniczne obawy przed zaśnięciem oraz śnieniem. Somnifobia ma długotrwały i wyniszczający charakter, uważana jest obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych. Ma bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dotyka coraz więcej osób.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorminox
Dorminox jest lekiem zawierającym doksylaminę jako substancję czynną. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym. Lek stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania:
  • trudności z zasypianiem,
  • częstych przebudzeń nocnych,
  • wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych.
Kliknij tutaj
REKLAMA

Przyczyny lęku przed snem

Somnifobię może wywołać wiele zależnych od siebie czynników. Najczęstszą przyczyną lęku przed snem jest stres pourazowy, związany z momentem zasypiania lub wchodzeniem w fazę śnienia. Oznacza to, że osoby dotknięte somnifobią mogły doświadczyć traumatycznego przeżycia w trakcie snu, zwłaszcza w dzieciństwie.

Inną przyczyną są nawracające koszmary senne i związany z nimi porażenie przysenne – czyli nagłe znieruchomienie ciała i niemożność wykonania ruchu, połączona z uczuciem duszności oraz trudnością z oddychaniem.

Fakt ten może wywołać paraliżujący lęk przed zaśnięciem. Przyczyną mogą być również nieprzyjemne sny, w których pojawia się poczucie zagrożenia. Do somnifobii doprowadza też nerwica lub depresja.

Objawy somnifobii

Objawy lęku przed snem mogą pojawić się jeszcze w ciągu dnia, podczas uczucia zmęczenia spowodowanego zaburzeniami snu. Przed zaśnięciem mogą pojawić się takie objawy, jak:

  • drżenie ciała,
  • wybuchy gorąca,
  • kołatanie serca,
  • nadmierna potliwość ciała,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • poczucie paniki.

Reklama

Czym grozi brak snu?

Osoba dotknięta somnifobią unika snu, początkowo doprowadza organizm jedynie do zmęczenia w ciągu dnia. Wraz z pogłębianiem problemu pojawiają się problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, wrażliwość na światło. Odporność ulega znacznemu obniżeniu, osoba dotknięta somnifobią narażona jest więc w większym stopniu niż inne na infekcje.

Jeśli lęk przed snem utrzymuje się dłużej, może doprowadzić do problemów natury psychicznej, w tym depresji i nerwicy.

Brak snu ma poważne konsekwencje dla zdrowia, w skrajnych przypadkach może dojść do pojawienia się halucynacji, omdleń, chronicznego zmęczenia. To z kolei ma znaczący wpływ na życie prywatne oraz zawodowe osoby dotkniętej somnifobią.

Reklama

Leczenie somnifobii

Należy mieć na uwadze to, by nie mylić somnifobii z bezsennością, której nie towarzyszy lęk przed zasypianiem. W leczeniu bardzo ważna jest pomoc psychologa.

Konieczne jest rozpoznanie przyczyny lęku, a następnie leczenie oparte na łagodzeniu strachu przed zasypianiem. Leki mogą wspomagać leczenie, a nigdy nie powinny stać się głównym sposobem na radzenie sobie z somnifobią.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Sen
Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie?
Mężczyzna odczuwa senność po jedzeniu
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Mężczyzna obudził się w nocy
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie
Podobne artykuły
Kobieta przywiązana do łóżka
Paraliż senny - co to jest? Jakie są mechanizmy jego powstawania? Ile trwa i jak sobie z nim radzić?
Mężczyzna obudził się w nocy
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?
Kobieta śpi na chmurze
Czym jest sen głęboki i jak można go wydłużyć?
Sen
Co się dzieje z twoim ciałem po 24 godzinach bez snu?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!