Somnifobia. Gdy zwykły sen wywołuje prawdziwy strach

Somnifobia, lęk przed zasypianiem, uważana za jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Tego typu fobia niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Skąd bierze się lęk przed snem i czy można sobie z nim poradzić?

Spis treści

Strach przed zaśnięciem

Somnifobia - lub inaczej hipnofobia - to lęk, któremu towarzyszą paniczne obawy przed zaśnięciem oraz śnieniem. Somnifobia ma długotrwały i wyniszczający charakter, uważana jest obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych. Ma bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dotyka coraz więcej osób.

Czytaj też: Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Dziwne fobie, skąd się biorą?

Czynniki wpływające na jakość snu

Somnifobię może wywołać wiele zależnych od siebie czynników. Najczęstszą przyczyną lęku przed snem jest stres pourazowy, związany z momentem zasypiania lub wchodzeniem w fazę śnienia. Oznacza to, że osoby dotknięte somnifobią mogły doświadczyć traumatycznego przeżycia w trakcie snu, zwłaszcza w dzieciństwie.

Inną przyczyną są nawracające koszmary senne i związany z nimi porażenie przysenne – czyli nagłe znieruchomienie ciała i niemożność wykonania ruchu, połączona z uczuciem duszności oraz trudnością z oddychaniem. Fakt ten może wywołać paraliżujący lęk przed zaśnięciem. Przyczyną mogą być również nieprzyjemne sny, w których pojawia się poczucie zagrożenia. Do somnifobii doprowadza też nerwica lub depresja.

Zobacz: Zaburzenia lękowe u dzieci

Reklama

Kiedy problemy z zasypianiem przeobrażają się w lęk

Objawy lęku przed snem mogą pojawić się jeszcze w ciągu dnia, podczas uczucia zmęczenia spowodowanego zaburzeniami snu. Przed zaśnięciem mogą pojawić się takie objawy, jak: drżenie ciała, wybuchy gorąca, kołatanie serca, nadmierna potliwość ciała, zawroty głowy i duszności oraz poczucie paniki.

Czym grozi brak snu?

Stąd też osoba dotknięta somnifobią unika snu, co początkowo doprowadza jedynie do zmęczenia w ciągu dnia. Wraz z pogłębianiem problemu pojawiają się problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, wrażliwość na światło. Odporność ulega znacznemu obniżeniu, osoba dotknięta somnifobią narażona jest więc w większym stopniu niż inne na infekcje.

Jeśli lęk przed snem utrzymuje się dłużej, może doprowadzić do problemów natury psychicznej, w  tym depresji i nerwicy. Brak snu ma poważne konsekwencje dla zdrowia, w skrajnych przypadkach może dojść do pojawienia się halucynacji, omdleń, chronicznego zmęczenia. To z kolei ma znaczący wpływ na życie prywatne oraz zawodowe osoby dotkniętej somnifobią.

Czytaj również: Schizofrenia objawy - pierwsze objawy schizofrenii

Reklama

Skuteczne leczenie somnifobii

Należy mieć na uwadze to, by nie mylić somnifobii z bezsennością, której nie towarzyszy lęk przed zasypianiem. W leczeniu bardzo ważna jest pomoc psychologa. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny lęku, a następnie leczenie oparte na łagodzeniu strachu przed zasypianiem. Leki mogą wspomagać leczenie, a nigdy nie powinny stać się głównym sposobem na radzenie sobie z somnifobią.

Czy wiesz, że: Lęk przed lataniem można wyleczyć

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!