Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Szczekający kaszel - u dziecka i dorosłego. Jak brzmi i co stosować?

Charakterystyczny kaszel przypominający szczekanie psa towarzyszy różnym chorobom krtani u dzieci. Najczęściej jest sygnałem szybko rozwijającego się podgłośniowego zapalenia krtani, które może zagrażać zdrowiu a nawet życiu dziecka i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Szczyt zachorowań pojawia się w okresie jesienno-zimowym.
Kaszel w małego chłopca
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Szczekający kaszel u dzieci rozwija się nagle, zazwyczaj w środku nocy i jest jednym z pierwszych objawów chorób krtani, które w 80 procentach są wywołane przez wirusy.

Kiedy dziecko budzi się z suchym i dziwnie brzmiącym kaszlem, jest niespokojne, a dodatkowo słychać świt przy oddychaniu, prawdopodobnie rozwija się u niego krup wirusowy, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani?

Ta częsta choroba u dzieci do 6. roku życia (częściej atakuje chłopców niż dziewczynki) może przebiegać łagodnie, ale zdarza się, że rozwija się bardzo szybko i stanowi zagrożenie dla życiu małego pacjenta, dlatego musi być nadzorowana przez lekarza.

Reklama

Szczekający kaszel – wezwij lekarza

Dzień, dwa przed pojawieniem się pierwszego ataku szczekającego kaszlu u dziecka może wystąpił łagodna infekcja z podwyższoną temperaturą i katarem. Dziecko nie uskarża się jeszcze na inne dolegliwości, nie ma chrypki i nie boli je gardło. Dopiero nocny atak suchego szczekającego kaszlu jest sygnałem, że krup rozwija się coraz szybciej. Dziecko zaczyna być coraz bardziej marudne a płacz utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji rodzice nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza a nawet wezwaniem pogotowia, bo objawy ostrej niewydolności krtaniowej mogą szybko się nasilać, powodując ataki duszności. Do czasu przyjazdu lekarza dziecko najlepiej ułożyć w pozycji siedzącej, bo w pozycji leżącej szczekający kaszel się nasila i utrudnia oddychanie jeszcze bardziej.

Reklama

Szczekający kaszel – leczenie

W leczeniu krupu stosuje się najczęściej sterydy, które zmniejszają obrzęk okolicy podgłośniowej krtani. Poprawa w oddychaniu powinna nastąpić w ciągu 4-6 godzin od podania leku. W związku z tym, że zapalenie krtani jest chorobą wirusową, nie podaje się dziecku antybiotyków, chyba, że w ramach powikłania rozwinęło się u niego zapalenie oskrzeli, płuc czy ucha środkowego. Nie stosuje się również leków przeciwkaszlowych, w razie potrzeby można podać leki przeciwgorączkowe i mukolityczne. W bardzo ciężkich przypadkach może okazać się konieczna intubacja dotchawicza.

W stanach łagodnych leczenie szczekającego kaszlu polega na zwalczaniu objawów: wywietrzeniu pomieszczenia, tak, żeby dziecko oddychało schłodzonym i wilgotnym powietrzem, które zmniejsza obrzęk dróg oddechowych. Można stosować inhalacje roztworem soli fizjologicznej, bardzo ważne jest też stałe nawadnianie organizmu.

Szczekający kaszel objawem błonicy

Oprócz krupu wirusowego szczekający kaszl może też być objawem błonicy krtani wywołanej przez zakażenie bakteryjne maczugowcem błonicy. Oprócz kaszlu dziecko ma także chrypkę, która może prowadzić do bezgłosu. Błonica rozwija się bardzo szybko i towarzyszy jej gorączka, osłabienie, świst oddechowy a nawet sinica. Tak, jak podgłośniowe zapalenie krtani, błonica krtani może bardzo szybko się nasilić powodując duszności zagrażające życiu.

Do innych i raczej rzadkich przyczyn kaszlu szczekającego zalicza się także wady rozwojowe, kaszel nawykowy oraz torbiele krtani.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Suszony tymianek
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Chore płuca ze względu na wodę
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Podobne artykuły
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Syrop na chore gardło i kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!