Zapalenie krtani u dzieci

Starszy niż rok
Chłodna i zimna jesień jest porą licznych chorób. Jedną z częściej występujących jest wówczas wirusowe zapalenie krtani u dzieci (u dorosłych ten sam wirus wywołuje co najwyżej banalne przeziębienie). Szczególnie narażone na tę chorobę są maluchy w wieku od jednego do trzech lat.

Za oknem dżdżysta aura, nagłe skoki temperatury, a w naszym organizmie osłabienie, brak niektórych witamin i składników mineralnych. To idealne warunki dla rozprzestrzeniających się wówczas błyskawicznie wirusów. Jest ich kilkaset. Te najmniejsze pasożyty, niewidoczne nawet w mikroskopie świetlnym (zauważane dopiero w mikroskopie elektronowym) szczególnie mocno dają się we znaki dzieciom. Czasem bywa tak, że jakiś wirus wywoła u dorosłego tylko zwykłe przeziębienie, a zakażone nim dziecko zapadnie na bardzo poważną chorobę, m.in. zapalenie krtani.

Najważniejsze nawilżanie

Zapalenie krtani występuje w kilku postaciach klinicznych. W zależności od typu, nieco różne mogą być objawy. Skupmy się jednak na tym najważniejszym. Przede wszystkim dziecko z rozwijającym się zapaleniem krtani ma utrudnione oddychanie. Powietrze z trudem przechodzi przez krtań, czemu towarzyszy charakterystyczny świst, zwany przez lekarzy "stidorem". Pierwszy atak następuje zwykle wieczorem i nie poprzedzają go żadne znaczące objawy. Dziecko z trudem łapie oddech, zaczyna gwałtownie kaszleć, jest silnie zachrypnięte. Dla kogoś, kto pierwszy raz widzi taki obrazek, może on być prawdziwym szokiem. Należy wtedy natychmiast wezwać lekarza. Ważne są jednak działania doraźne, które powinniśmy podjąć, zanim przyjedzie. Trzeba jak najskuteczniej nawilżyć powietrze. Można użyć do tego celu elektrycznego nawilżacza, lub wstawić do pokoju dziecka garnek z wrzącą wodą. Aby jednak interwencja była natychmiastowa, trzeba zanieść dziecko do łazienki, odkręcić gorącą wodę i siedzieć z nim około 20 minut w takiej łaźni parowej. Najgorsze powinno minąć.

Czytaj też: Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych – leczenie, objawy i przyczyny

Poznaj dokładnie swoją: Krtań

Zalecana hospitalizacja

Ocena stanu chorego nastręcza jednak pewne trudności, nawet dla doświadczonego lekarza. Z pozoru bowiem, po ataku choroby dziecko wydaje się być spokojne, senne. Stan taki może być jednak wynikiem niedotlenienia mózgu i poprzedzać zatrzymanie oddechu i akcji serca. Dlatego często, dla bezpieczeństwa pacjenta, zaleca się hospitalizację. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że najgorsze minęło, przepisze leki i pozostawi dziecko w domu, musimy pamiętać o nawilżaniu powietrza jeszcze przez co najmniej cztery dni. Nie powinniśmy także zostawiać dziecka samego w nocy, co jakiś czas wstawać, aby sprawdzić, czy nie ma kłopotów z oddechem i czy nie wraca atak. Zawsze też pamiętajmy o kontrolnej wizycie u lekarza i wzmacnianiu systemu odpornościowego dziecka sposobami z domowej apteczki, o których napiszemy w jednym z następnych artykułów.

Zobacz: Nowotwory niezłośliwe krtani

Czytaj też: Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Edyta Jóźwiak

Powiązane artykuły
  1. 10 sprytnych sposobów, aby dziecko jadło warzywa
  2. 28 lutego - Dzień Chorób Rzadkich
  3. 5 najczęstszych chorób genetycznych
  4. Aktywne dzieci mają lepsze oceny
  5. Alergia pokarmowa a zapalenie ucha u dzieci
Oglądaj w MedMeTV
  1. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy
  2. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?