Zapalenie krtani u dziecka - objawy i domowe sposoby

Zapalenie krtani to jedna z częściej występujących chorób u dzieci w okresie jesienno-zimowym. Ten sam wirus u dorosłych wywołuje co najwyżej przeziębienie. Na zapalenie krtani szczególnie narażone są dzieci w wieku od jednego do trzech lat. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest szczekający kaszel, czyli tzw. świst krtaniowy.
Dziecko z zapaleniem krtani
Źródło: 123RF

Spis treści

Zapalenie krtani u dziecka

Za oknem dżdżysta aura, nagłe skoki temperatury, a w naszym organizmie osłabienie, brak niektórych witamin i składników mineralnych. To idealne warunki dla rozprzestrzeniających się wówczas błyskawicznie wirusów. Jest ich kilkaset.

Te najmniejsze pasożyty, niewidoczne nawet w mikroskopie świetlnym (zauważane dopiero w mikroskopie elektronowym) szczególnie mocno dają się we znaki dzieciom. Czasem bywa tak, że jakiś wirus wywoła u dorosłego tylko zwykłe przeziębienie, a zakażone nim dziecko zapadnie na bardzo poważną chorobę, m.in. zapalenie krtani.

Krtań to górny odcinek układu oddechowego. Jest następną, po gardle, strukturą w drodze oddechowej powietrza wędrującego do płuc. Łączy gardło z tchawicą. Znajdują się w niej fałdy głosowe (do wydawania dźwięków) oraz nagłośnia, która chroni drogi oddechowe przed przesuwaniem się do nich płynów i pokarmów.

Zapalenie krtani to choroba wywoływana głównie przez wirusy, w sporadycznych przypadkach ma podłoże bakteryjne bądź alergiczne. Zapalenie krtani u dzieci może być również skutkiem niedoleczonego przeziębienia.

Rozwojowi choroby sprzyjają jesienne i zimowe warunki atmosferyczne oraz suche powietrze w pomieszczeniach, ogrzewanie i klimatyzacja.

Zapalenie krtani występuje w kilku postaciach klinicznych. U dzieci możemy wyróżnić:

  • Podgłośniowe zapalenie krtani jest najczęściej występującą odmianą tej choroby. To ostre zapalenie krtani, które dotyka głównie niemowlęta od trzeciego miesiąca życia i małe dzieci do trzeciego roku życia. Ten rodzaj zapalenia krtani wywołują wirusy.
  • Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. To groźniejsza forma tej choroby. Wywołują ją głównie wirusy. Chorują na nią przede wszystkim dzieci od 2 do 4 roku życia. Objawia się charakterystycznym bólem za mostkiem oraz uciążliwym kaszlem z odksztuszaniem wydzieliny.
  • Zapalenie nagłośni – to rodzaj zapalenia krtani występuje znaczne rzadziej, ale jest najbardziej niebezpieczne. Chorobę wywołują głównie bakterie. Jej przebieg jest nagły i postępuje w bardzo szybkim tempie. Obrzęk błon śluzowych towarzyszący zapaleniu nagłośni może zamknąć drogi oddechowe.

Szczekający kaszel u dziecka

Szczekający kaszel (tzw. świst krtaniowy) u dziecka to bardzo groźny i częsty objaw chorób układu oddechowego. Jest jednym z charakterystycznych symptomów ostrego podgłośniowego zapalenia krtani. Dźwięk kaszlu przypomina szczekanie psa. Kaszel jest suchy, głośny, a dziecko może dodatkowo mieć problem z nabieraniem powietrza.

Atak szczekającego kaszlu jest trudny do przewidzenia, ponieważ pojawia się nagle, najczęściej w nocy, kiedy dziecko jest w pozycji leżącej.

To wyjątkowo niebezpieczny stan, który zagraża zdrowiu i życiu dziecka, dlatego wymaga natychmiastowej reakcji i pomocy lekarskiej.  

Domowe sposoby na zapalenie krtani

Warto znać domowe sposoby na zapalenie krtani, bowiem stosuje się je już w pierwszych chwilach wystąpienia choroby. Pierwszy atak zapalenia krtani występuje zazwyczaj w nocy, jest nagły i gwałtowny, a dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy. Szczekający kaszel, duszności, trudności z nabraniem powietrza, chrypka wymagają zapewnienia choremu maluchowi dostępu do świeżego, najlepiej chłodnego powietrza.

Dziecko należy ułożyć w wygodnej pozycji, aby mogło zacząć spokojnie oddychać, a pomieszczenie w którym przebywa powinno być mocno nawilżone. Na początku można zamknąć się z dzieckiem w łazience, odkręcić gorącą wodę i stworzyć rodzaj łaźni parowej na ok. 20 minut.

Wskazane są również inhalacje solą fizjologiczną, które są jednym z najskuteczniejszych sposobów na natychmiastową pomoc.

Jeśli atak zapalenia krtani nie wymaga hospitalizacji, a lekarz nie zaleci leczenia farmakologicznego, przez kolejne dni można stosować domowe sposoby na zapalenie krtani. Przez kilka kolejnych dni, aż do ustąpienia objawów, należy zapewniać odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Nadal można stosować inhalacje, przykładowo na bazie odkażających olejków eterycznych. Na uporczywy kaszel może pomóc naturalny syrop z cebuli na bzie miodu i odrobiny cytryny.  

Zapalenie krtani u dziecka trwa ok. 3-5 dni.

Zapalenie krtani u dziecka – objawy

Zapalenie krtani u dziecka pojawia się nagle i przed pierwszym atakiem nie daje specyficznych symptomów. Pierwsze objawy zapalenia krtani występują najczęściej w nocy, kiedy dziecko jest w pozycji leżącej. Dochodzi wówczas do gwałtownego uciążliwego ataku kaszlu przypominającego szczekanie psa (tzw. świst krtaniowy), duszności i problemów z nabraniem powietrza. Stopień nasilenia kaszlu i występowanie innych objawów zależą od rodzaju zapalenia krtani:

  • W podgłośniowym ostrym zapaleniu krtani pojawia się nagły suchy szczekający kaszel, chrypka, problemy z nabraniem powietrza, duszności, które mogą przerodzić się w bezdech.
  • W jednoczesnym zapaleniu krtani i tchawicy dochodzi do ataku suchego kaszlu z próbami odksztuszania gęstej wydzieliny. Dziecko odczuwa również ból za mostkiem.
  • W przypadku zapalenia nagłośni pojawiają się duszność, świst krtaniowy, problemy z głosem (afonia), ból przy przełykaniu, gorączka, przyjmowanie pozycji siedzącej, powiększone węzły chłonne. Ten rodzaj zapalenia krtani jest bardzo niebezpieczny, a stan dziecka może się pogarszać w bardzo szybkim tempie.

Gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia krtani u dziecka najważniejsza jest natychmiastowa reakcja i jak najszybsza interwencja lekarza.

Zapalenie krtani u dziecka - leczenie

W leczeniu zapalenia krtani u dzieci najważniejsza jest pierwsza, szybka reakcja. Nie ma tutaj miejsca na panikę, bo przede wszystkim należy zapewnić natychmiastową pomoc i starać się uspokoić dziecko, które może być przerażone nagłym atakiem kaszlu i duszności. Dziecko z trudem łapie oddech, zaczyna gwałtownie kaszleć, jest silnie zachrypnięte.

Dla kogoś, kto pierwszy raz widzi taki obrazek, może on być prawdziwym szokiem. Należy wtedy natychmiast wezwać lekarza. Ważne są jednak działania doraźne, które powinniśmy podjąć, zanim przyjedzie.

Dziecku należy zapewnić dopływ świeżego chłodnego powietrza, ułożyć go w wygodnej dla oddychania pozycji i w miarę możliwości zwiększyć nawilżenie powietrza. Można użyć do tego celu elektrycznego nawilżacza, lub wstawić do pokoju dziecka garnek z wrzącą wodą.

Aby jednak interwencja była natychmiastowa, można zanieść dziecko do łazienki, odkręcić gorącą wodę i siedzieć z nim około 20 minut w takiej łaźni parowej. Najgorsze powinno minąć.

W przypadku zapalenia nagłośni, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym podłożem choroby, lekarz może zalecić antybiotykoterapię połączoną z podawaniem leków przeciwzapalnych i hamujących kaszel. W poważniejszych przypadkach konieczna może być hospitalizacja.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, wsparciem bądź docelową kuracją mogą być również domowe sposoby leczenia zapalenia krtani.

Zapalenie krtani u dziecka - hospitalizacja

Ocena stanu chorego nastręcza jednak pewne trudności, nawet dla doświadczonego lekarza. Z pozoru bowiem, po ataku choroby dziecko wydaje się być spokojne, senne. Stan taki może być jednak wynikiem niedotlenienia mózgu i poprzedzać zatrzymanie oddechu i akcji serca. Dlatego często, dla bezpieczeństwa pacjenta, zaleca się hospitalizację.

Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że najgorsze minęło, przepisze leki i pozostawi dziecko w domu, musimy pamiętać o nawilżaniu powietrza jeszcze przez co najmniej cztery dni. Nie powinniśmy także zostawiać dziecka samego w nocy, co jakiś czas wstawać, aby sprawdzić, czy nie ma kłopotów z oddechem i czy nie wraca atak.

Zawsze też pamiętajmy o kontrolnej wizycie u lekarza i wzmacnianiu systemu odpornościowego dziecka sposobami z domowej apteczki, o których napiszemy w jednym z następnych artykułów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 38)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!