Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Czy przodozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Przodozgięcie macicy martwi wiele pacjentek, które z pojęciem tym spotykają się po raz pierwszy, zazwyczaj czytając opis badania USG. Czy faktycznie istnieją powody do niepokoju?
Lekarz bada kobietę w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Przodozgięcie macicy jest jednym z dwóch wariantów ułożenia tego organu w ciele kobiety.
 • Wiele pacjentek martwi się, czy przodozgięcie jest stanem normalnym, czy też stanowi patologię.
 • Pytania tego typu stawiane są w kontekście zaburzeń płodności, bolesnego miesiączkowania, czy dyskomfortu towarzyszącego zbliżeniom seksualnym.
SPRAWDŹ TEŻ: Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Spis treści

Reklama

Co to jest przodozgięcie macicy?

Przodozgięcie macicy to stan, w którym jej trzon skierowany jest w stronę pęcherza. Co to znaczy? Czy jest to wada anatomiczna, anomalia, schorzenie wymagające leczenia? Czy takie ułożenie macicy może wpływać na życie seksualne, płodność oraz przebieg porodu?

Pytania te często zadają pacjentki gabinetów ginekologicznych, kiedy po raz pierwszy stykając się z tym pojęciem i nie znają jego znaczenia.

Aby wyjaśnić to  zagadnienie, niezbędna jest krótka powtórka z anatomii żeńskiego układu rozrodczego, którego macica jest jednym z kluczowych elementów. W jej budowie wyróżnia się dno, trzon, cieśń i szyjkę. Kształtem przypomina odwróconą, nieco spłaszczoną gruszkę.

Ulokowana jest w obrębie miednicy, między pęcherzem moczowym, a odbytnicą, jednak nie u każdej kobiety w ten sam sposób.

Wyróżnia się dwa typowe położenia:

 • trzon macicy w przodozgięciu, odchylający się ku pęcherzowi (uwaga – nie należy mylić tego terminu z przodopochyleniem, czyli stanem w którym cały narząd kieruje się w stronę pępka, pod znacznym kątem względem pochwy);
 • tyłozgięcie macicy – gdy trzon przechylony jest w stronę odbytu.

Przodozgięcie występuje u mniej więcej 75-80% kobiet zaś sytuacja odwrotna – u 20-25% kobiet. Dawniej uważano, że pierwszy z wymienionych przypadków stanowi normę, drugi zaś jest swego rodzaju anomalią.

Współcześnie jednak naukowcy i lekarze są pewni, iż zarówno przodo-, jak też tyłozgięcie są prawidłowym ułożeniem macicy i stanowią jedynie jego odmienne warianty.

Reklama

Przodozgięcie macicy a zajście w ciążę

W świetle powyższego, wszelkie pytania dotyczące związku między przodozgięciem macicy a zajściem w ciążę, czy porodem, są z natury rzeczy bezpodstawne. W sytuacji, gdy stan ten jest typowy, co więcej – powszechny – nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia w kontekście niepłodności.

Jeśli mimo to pacjentka odczuwa obawy związane z budową macicy, wszelkie wątpliwości powinna rozwiać rozmowa z lekarzem ginekologiem.

W tym bowiem przypadku jedynym źródłem obaw może być nieznajomość pojęcia (oczywiście pod warunkiem, że nie istnieją inne, faktyczne przesłanki utrudniające zajście w ciążę, takie jak endometrioza, zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne, wiek etc.).

Jeżeli w starszej literaturze można było się spotkać ze stwierdzeniami, iż budowa macicy może minimalnie zmniejszać szanse zapłodnienia, to odnosiły się one wyłącznie do tyłozgięcia, nigdy zaś pochylenia trzonu w stronę pęcherza. A zatem – nie ma najmniejszych powodów do obaw.

Reklama

Prawidłowe wymiary trzonu macicy w przodozgięciu

Wiele niepokoju u pacjentek wywołują pozostawione bez lekarskiego komentarza suche opisy badań USG układu rozrodczego. Stąd liczne pytania, na przykład o to, jakie są prawidłowe wymiary trzonu macicy w przodozgięciu.

Cała macica przed zajściem w ciążę ma około 7 centymetrów długości, z czego trzon stanowi mniej więcej połowę. Kwestii tej w ogóle nie rozpatruje się w odniesieniu do przodo- lub tyłozgięcia.

Podobnie nieporozumieniem jest wiązanie kształtu organu z ewentualnymi jego schorzeniami. W opisach USG znajdują się skomplikowane wyrażenia , takie jak „trzon macicy w przodozgięciu o niejednorodnej echogeniczności” i temu podobne.

„Echogeniczność” oznacza zdolność do odbijania fal emitowanych przez głowicę USG i może być prawidłowa, podwyższona lub obniżona. Jeśli brak jest jednorodności, może to oznaczać na przykład istnienie mięśniaków, czyli łagodnych zmian nowotworowych w obrębie macicy.

Jest to stan potencjalnie niebezpieczny, pozostający jednak bez związku z kształtem tego organu.

Reklama

Objawy przodozgięcia macicy

Ponieważ przodozgięcie macicy jest stanem normalnym i powszechnym, nie może też powodować jakichkolwiek objawów klinicznych. Nie boli, nie uciska, nie przeszkadza w życiu codziennym.

Kolejnym z nieuprawnionych mitów jest łączenie takich kwestii, jak przodozgięcie macicy a bolesne miesiączki. Przebieg „trudnych dni” nie ma żadnego związku z ułożeniem trzonu w stronę pęcherza.

Macica przodozgięta nie jest w jakikolwiek sposób wyczuwalna. Jedynym sposobem, by stwierdzić występowanie takiego, a nie innego jej kształtu, jest wykonanie ultrasonografii narządów rozrodczych w gabinecie ginekologicznym.

Reklama

Przodozgięcie macicy a ból podczas stosunku

W literaturze naukowej nie znajdują żadnego potwierdzenia potoczne sądy, w myśl których przodozgięcie trzonu macicy może powodować ból podczas stosunku.

Nie ma żadnych zaleceń medycznych odnośnie pozycji seksualnych adekwatnych dla kobiet z taką właśnie budową macicy.

Ewentualny dyskomfort może być związany z wieloma innymi czynnikami, takimi jak budowa pochwy, jej suchość, niski poziom libido, problemy emocjonalne i wiele innych.

Nie wymienia się jednak wśród nich przodozgięcia macicy, które – powtórzyć należy jeszcze raz – jest normalnym i powszechnym wariantem budowy tego narządu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Przodozgięcie macicy, Alfa Lek, Lecznica Profesorsko-Ordynatorska, https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/85_ciaza_i_macierzynstwo/1234_przodozgiecie_macicy, [data dostępu 07.10.2021]
 • Acien P. Reproductive performance of women with uterine malformations. Hum Reprod. 1993, 8, 122-126.
 • Acien P. Embryological observations on the female genital tract. Hum Reprod. 1992, 7, 437- 45.
 • Global strategy to stop health-care providers from performing female genital mutilation. UNFPA, UNHCR, UNICEF, UNIFEM, WHO, FIGO, ICN, IOM, MWIA, WCPT, WMA. Geneva, World Health Organization, 2010
 • Bűrger R, Riedmiller H, Knapstein P, [et al.]. Ileocecal vaginal construction. Am J Obstet Gynecol. 1989, 161, 162-167
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Podobne artykuły
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja
Przerost endometrium
Jak przerost endometrium wpływa płodność?
Kobiecy układ rozrodczy
Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny
Zmiana patologiczna dróg rodnych
Nadżerka szyjki macicy - co to jest? Objawy i metody usuwania
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!