Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Ile trwa regeneracja wątroby? Propozycje leków, diety i ziół, mogących przyspieszyć ten proces

Regeneracja wątroby jest naturalnym procesem występującym w organizmie człowieka. Ta zdolność znana była już w starożytności, o czym opowiada mit o karze wymierzonej Prometeuszowi. Stwórca człowieka miał być wystawiony na codzienne wyjadanie wątroby przez orła tak, aby przez resztę dnia i nocy mogła się zregenerować. Dowiedz się, jak to jest możliwe oraz jak można wspomóc ten proces.
Wątroba człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Regeneracja wątroby to naturalny proces organizmu człowieka, który zachodzi samoistnie. Jednakże są różne szkodliwe czynniki, które spowolniają ten proces, tj.: urazy, zatrucia, wysokotłuszczowa dieta. Wtedy należy zacząć stosować się do zaleceń lekarza, aby wspomóc zdolność do odbudowy komórek wątroby.
  • Nawet jednorazowe spożycie alkoholu toksycznie działa na wątrobę. Natomiast codzienne spożywanie alkoholu może doprowadzić ten narząd do nieprawidłowego funkcjonowania i różnych chorób. Stłuszczenie wątroby może się pojawić 3-7 dni spożywania alkoholu i często występuje bezobjawowo.
  • Wspomaganie zdolności regeneracyjnych wątroby powinno być profilaktycznie stosowane każdego dnia. Odpowiednia dieta, suplementy diety bogate w ostropest plamisty oraz leki zawierające fosfolipidy i aminokwasy mogą zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wątroby.
SPRAWDŹ TEŻ: Wątroba człowieka - budowa i funkcje. Gdzie jest?
Spis treści

Reklama

Czy wątroba się regeneruje?

Regeneracja wątroby jest uniwersalną i niezwykłą umiejętnością naszego organizmu. Oznacza to, że w zależności od pojawienia się niespodziewanych urazów czy chorób, a nawet świadomego przyjmowania substancji szkodliwych, ten narząd zregeneruje się.

Odpowiadają za to zjawisko komórki macierzyste. Zdolność tych komórek polega na tworzeniu nowych hepatocytów, czyli podstawowych elementów budujących wątrobę. Proces ten jest ciągły w trakcie trwania życia człowieka lecz niestety powolny.

Wpływ na czas regeneracji ma np.: dieta wysokotłuszczowa, nadużywanie alkoholu czy leków, a także urazy. Przy tych niekorzystnych czynnikach, wątroba regeneruje się dłużej. Szybka regeneracja wątroby jest możliwa, kiedy zostaną podjęte odpowiednie działania, tj.: zmiana diety, przyjmowanie leków ziołowych, ograniczenie lub wyeliminowanie substancji szkodliwych.

Regeneracja stłuszczonej wątroby również jest możliwa, natomiast wymaga większej samodyscypliny i stosowania zaleceń specjalisty.

Reklama

Jak długo regeneruje się wątroba?

Na pytanie, ile trwa regeneracja wątroby, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zależy to od stylu życia, a więc od stosowanej diety, chorób wymagających zażywania konkretnych leków, a także od innych zaburzeń, zatruć czy urazów. Jedno jest pewne – naturalna oraz wspomagana regeneracja nie występuje z dnia na dzień. Proces ten wymaga czasu.

Indywidualne predyspozycje jednostki, czyli geny również mają wpływ na to, jak szybko regeneruje się wątroba. W warunkach przeciętnego dbania o zdrowie narząd ten może potrzebować kilku dni lub tygodni na odbudowę.

Natomiast przy zapaleniach, stłuszczeniu proces ten może trwać nawet do około 6 miesięcy.

Zdolność wątroby do regeneracji maleje wraz z wiekiem, więc proces ten może się wydłużać z każdym rokiem życia. Jednakże wciąż nie można jednoznacznie określić, ile regeneruje się wątroba. To kwestia indywidualna, którą należy omówić ze specjalistą.

Reklama

Regeneracja wątroby po alkoholu

Wątroba odpowiada za ok. 90 proc. rozkładu etanolu w organizmie człowieka. Przyjmowanie więc napojów procentowych nawet w małej ilości ma duży wpływ na stan tego narządu. Przy jednorazowym wypiciu alkoholu oraz przy długotrwałym przyjmowaniu dawek szkodliwych czystego alkoholu na dobę (40-60g u mężczyzn, 20-40g u kobiet) regeneracja jest możliwa, jednak jej czas będzie różny.

Natomiast odpowiadając na pytanie, jak zregenerować wątrobę po alkoholu, należy przede wszystkim wyeliminować alkohol z codziennego życia. Abstynencja jest podstawowym elementem terapii u osób dotkniętych poalkoholowym uszkodzeniem wątroby.

Choroba ta może pojawić się nawet po 3-7 dniach intensywnego spożywania napojów alkoholowych. Powstrzymanie się przed przyjmowaniem alkoholu chroni przed dalszym rozwojem powikłań chorobowych.

Dodatkowo ważne jest zastosowanie diety wyrównującej niedobór białek oraz witamin, szczególnie witamin z grupy B. Polecane tabletki na regenerację wątroby po alkoholu to m.in. te zawierające ostropest plamisty. Tę roślinę warto spożywać również w celach profilaktycznych, ponieważ nie dopuszcza, aby wszelakie toksyny łączyły się z powierzchnią wątroby lub przenikały do jej wnętrza.

Reklama

Dieta na regenerację wątroby

Dieta, która będzie wspomagała regenerację wątroby, ogranicza produkty wysokoenergetyczne i tłuszcze nasycone. Należy wzbogacić posiłki w pełnowartościowe białko i witaminy. A więc, co jeść na regenerację wątroby?

Przede wszystkim służyły będą gotowane warzywa tj.: marchew, burak, kalafior, szpinak, a także zioła, których zadaniem jest pobudzenie wydzielania soków żołądkowych i trawiennych (majeranek, oregano, mięta, tymianek).

Warto też wybierać produkty bogate w kwas omega-3, omega-6 czy ryby. Suszone owoce będą też lepszą opcją, jeśli poczujemy chęć sięgnięcia po słodycze. Dodatkowo należy pamiętać o suplementacji antyoksydantów (witaminy C i E), które wzmacniają wewnątrzkomórkowe mechanizmy oraz suplementacji fosfolipidów, które chronią komórki wątroby przed uszkodzeniami i odbudowują powstałe uszkodzenia.

Produkty na regenerację wątroby nie są ciężko dostępne, a dieta nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Warto sięgać po nią także profilaktycznie, ponieważ choroby stłuszczenia i zapalenia wątroby najczęściej nie dają o sobie znać od razu.

Reklama

Leki na regenerację wątroby

Jaki lek na regenerację wątroby wybrać? Pytanie to jest bardzo szerokie i niezbyt precyzyjne. Jest wiele leków na receptę, bez recepty, a także na rynku spotkać można już coraz więcej suplementów diety.

W takiej sytuacji należałoby stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ każdy organizm jest inny i potrzebuje innych składników, aby prawidłowo funkcjonować. Tylko dzięki wnikliwemu wywiadowi, specjalista będzie mógł przepisać najskuteczniejszy preparat.

Będą to prawdopodobnie tabletki na regeneracje wątroby, mające w składzie sylimarynę (ostropest plamisty), fosfolipidy, aminokwasy czy wyciągi ziołowe, tj.: ostryż czy zieloną herbatę. Kiedy polecony zostanie suplement diety warto pamiętać, że będzie to środek wspomagający, który nie ma działania leczniczego.

Wybór leku czy suplementu diety zależy od odczuwanych objawów oraz zaleceń lekarza. Kiedy wymagane jest profilaktyczne stosowanie preparatów, prawdopodobnie polecony zostanie suplement.

Reklama

Zioła na regenerację wątroby

Powtarzanym tutaj składnikiem roślinnym, mającym najlepiej udokumentowany wpływ na regenerację wątroby, jest ostropest. Roślina ta zawiera w sobie substancję o nazwie sylimaryn, która posiada właściwości ochronne.

Działa ona na błonę hepatocytów, która jest lepiej uszczelniona i ogranicza przenikanie toksycznych substancji. Zwiększa to naturalną zdolność tych komórek do odbudowy.

Domowe sposoby na regenerację wątroby polegają  na codziennym spożywaniu łyżki nasion ostropestu plamistego, dzięki czemu można odciążyć ten narząd oraz go oczyścić. Roślinę tę można przyjmować też w formie naparów, suplementów diety czy wyciągów alkoholowych, co regeneruje wątrobę w takim samym stopniu niezależnie od wybranej formy przyswajania.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rogowska Marta, Jak zregenerować wątrobę? Leki na regenerację wątroby i dieta, hellozdrowie.pl, 2019, https://www.hellozdrowie.pl/jak-zregenerowac-watrobe-leki-na-regeneracje-watroby-i-dieta/, (dostęp dnia: 26.07.2021)
  • Kto Cię wyleczy?, Jak naprawić wątrobę?, 2017, https://ktociewyleczy.pl/wiedza/problemy-zdrowotne/choroby-ukladu-pokarmowego/choroby-watroby/4965-jak-naprawic-watrobe, (dostęp dnia: 26.07.2021)
  • Magazyn Together, Regeneracja wątroby, 2019, https://togethermagazyn.pl/regeneracja-watroby/, (dostęp dnia: 26.07.2021)
  • Blog kacdoktor, Regeneracja watroby: dlaczego to tak ważny proces po intensywnym spożywaniu alkoholu?, 2020, https://www.kacdoktor.pl/blog/regeneracja-watroby-dlaczego-to-tak-wazny-proces-po-intensywnym-spozywaniu-alkoholu, (dostęp dnia: 26.07.2021)
  • Szymańska, M.,Prystupa, A., Koprianiuk-Sowinska, A., Schabowski, J., Mosiewicz, J. (2011). Alkoholowa choroba wątroby w praktyce lekarskiej, Medycyna ogólna i Nauki o Zdrowiu, 17(46), 3, str. 148-154.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta z zażółconymi oczami
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - objawy, leczenie
Badanie przy chorobach wątroby
Podobne artykuły
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
W przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać bóle brzucha
Powiększona wątroba u dziecka – przyczyny, objawy
Chora wątroba
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Pomiar motylicy wątrobowej
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Wątroba człowieka
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!