Nowy sklep

już ON-LINE

Zmierz pojemność swoich płuc!

Choroby układu oddechowego, do których należą m.in. astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Niektóre z nich powodują uciążliwy kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, które nasilają się zwykle przy głębokim oddychaniu, świsty, chrypkę, a nawet bezgłos. Żeby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tych objawów, trzeba się zbadać. A jest ku temu doskonała okazja. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Spirometrii w dniach 27-29 czerwca w wielu przychodniach w całym kraju (ich listę można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl) będą przeprowadzane bezpłatne badania spirometryczne.

Spirometria jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Można dzięki temu określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego.

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć. W przypadku takich chorób jak astma i POChP podstawą leczenia są leki przeciwzapalne (kortykosteroidy wziewne) i leki rozszerzające oskrzela. Bardzo ważną rolę odgrywa w nim również edukacja. Chory musi wiedzieć, na czym polega jego choroba, jakie mogą być jej powikłania, w jaki sposób powinien stosować leki, które przepisał mu lekarz. Jeśli nie zostanie odpowiednio poinstruowany, przestanie używać inhalatora i narazi się na zaostrzenie choroby. Chorych na astmę i POChP trzeba również nauczyć wykonywania ćwiczeń, które ułatwiają oddychanie.

W przypadku chorych na POChP bardzo ważnym elementem terapii jest rehabilitacja. Jej forma i intensywność powinny być jednak dostosowane do stopnia zaawansowania choroby i wydolności oddechowej każdego pacjenta. Oprócz ćwiczeń ruchowych, które można wykonywać w domu, zalecane są m.in. jazda na rowerze, pływanie, spacery. Aktywność ruchowa sprzyja zahamowaniu postępu choroby.
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)