Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jak sprawdzić pojemność płuc? Metody

Jak sprawdzić pojemność płuc? Czy istnieją metody, które są skuteczne i wiarygodne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Płuca człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Choroby układu oddechowego, do których należą m.in. astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP), są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Niektóre z nich powodują uciążliwy kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej, które nasilają się zwykle przy głębokim oddychaniu, świsty, chrypkę, a nawet bezgłos.

Reklama

Jak sprawdzić pojemność płuc?

Spirometria jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Można dzięki temu określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego.

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Reklama

Badanie spirometryczne

Na podstawie wyniku badania spirometrycznego lekarz zdecyduje, czy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. RTG płuc, czy od razu zacząć go leczyć. W przypadku takich chorób jak astma i POChP podstawą leczenia są leki przeciwzapalne (kortykosteroidy wziewne) i leki rozszerzające oskrzela.

Bardzo ważną rolę odgrywa w nim również edukacja. Chory musi wiedzieć, na czym polega jego choroba, jakie mogą być jej powikłania, w jaki sposób powinien stosować leki, które przepisał mu lekarz. Jeśli nie zostanie odpowiednio poinstruowany, przestanie używać inhalatora i narazi się na zaostrzenie choroby. Chorych na astmę i POChP trzeba również nauczyć wykonywania ćwiczeń, które ułatwiają oddychanie.

Rehabilitacja a pojemność płuc

W przypadku chorych na POChP bardzo ważnym elementem terapii jest rehabilitacja. Jej forma i intensywność powinny być jednak dostosowane do stopnia zaawansowania choroby i wydolności oddechowej każdego pacjenta. Oprócz ćwiczeń ruchowych, które można wykonywać w domu, zalecane są m.in.

  • jazda na rowerze,
  • pływanie, spacery.

Aktywność ruchowa sprzyja zahamowaniu postępu choroby.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie spirometryczne
Spirometria - co to za badanie i co wykrywa? Normy, cena i wyniki
Lekarza oglądają zdjęcie z RTG płuc
RTG płuc - chorych i zdrowych. Jak się przygotować?
Atak duszności - co robić? Test

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!