Sposoby leczenia dny moczanowej

Dna moczanowa, zwana także artretyzmem, skazą moczanową lub podagrą, to schorzenie, którego przyczyną jest podniesiony poziom stężenia kwasu moczowego we krwi. Jednak przyczyny jej występowania mogą być różne, między innymi predyspozycje genetyczne czy nieodpowiednia dieta. Leczenie dny moczanowej wymaga nie tylko wsparcia farmakologicznego, ale także zmiany stylu życia, przede wszystkim istotna jest dieta.
Wizualizacja artretyzmu w kostce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kuracja dny moczanowej

Terapia podagry to przede wszystkim skupienie się na uśmierzeniu intensywnego bólu, który towarzyszy atakowi. Zwykle stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i długotrwale obniżające poziom kwasu moczowego w organizmie.

Jeśli przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza farmaceutyki okażą się nieskuteczne i nie będą prowadziły do zmniejszenia objawów choroby, zwłaszcza guzków, to w rzadkich przypadkach dochodzi do operacji, której celem jest usunięcie deformacji.

W okresie bezobjawowym dobrym krokiem w leczeniu dny moczanowej są zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak: masaże, kąpiele lecznicze, a nawet naświetlania miejsc chorobowo zmienionych.

Ważne jest, aby poinformować lekarza o chorobach współistniejących i wszelkich przyjmowanych lekach.

Reklama

Odżywianie w dnie moczanowej

W przypadku tej choroby bardzo istotna jest profilaktyka, proces leczenia podagry jest długotrwały, nie może mieć miejsca jedynie w czasie ataku. Zaleca się stałą kontrolę masy ciała, a także wdrożenie odpowiedniego żywienia.

Dieta w dnie moczanowej polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu produktów bogatych w puryny, dostarczane w produktach żywnościowych. Te związki organiczne rozkładają się do kwasu moczowego, którego osoby chore na dnę moczanową mają w organizmie nadmiar.

Unikać należy spożywania mięs, owoców morza, roślin strączkowych, grzybów, konserw oraz alkoholu.

Dieta niskopurynowa powinna być bogata w warzywa, owoce, nabiał oraz płyny (2-3 litry dziennie) zwłaszcza wodę lub koktajle owocowo-mleczne oraz warzywno-owocowe.

Reklama

Domowe sposoby leczenia dny moczanowej

Uzupełniającym leczeniem dny moczanowej jest także stosowanie ziół. Codzienne przyjmowanie moczopędnych roślin, takich jak: liście brzozy, ziele skrzypu polnego, pokrzywa czy korzeń mniszka lekarskiego, pobudzi przemianę materii i złagodzi ból.

W przypadku nagłego ataku podagry, prócz przyjęcia leków zgodnie z zaleceniami lekarza, należy ułożyć bolący staw w stanie spoczynku i obłożyć go zimnym okładem z lodem, w celu zmniejszenia bólu i obrzęku.

W czasie terapii podagry należy podejmować kroki, które pozwolą zniwelować ryzyko nawrotu choroby. Osoba chora powinna dbać o prawidłową wagę. Wskazana jest także aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości i wydajności organizmu.

Bywa, że dla niektórych pacjentów leczenie dny moczanowej polega na całkowitej zmianie dotychczasowego trybu życia. Należy nie tylko regularnie chodzić do lekarza, zażywać leki, ale także przestrzegać ścisłych zaleceń dietetycznych, dbać o formę i prawidłową masę ciała.

Do spowolnienia postępu choroby i zmniejszenie częstotliwość przykrych ataków przyczyni się także rzucenie palenia oraz znaczne ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Zaleca niecałkowite wykluczenie piwa, kieliszek wina lub szampana będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta przy dnie moczanowej
Przepisy kulinarne w diecie moczanowej [WIDEO]
Owsianka dla osób cierpiących na dnę moczanową
Lekarz Halina Komorowka: bez odpowiedniej diety, nie ograniczymy powikłań dny moczanowej
Halina Komorowska
Podobne artykuły
Zioła stosowane w leczeniu diety moczanowej
Które zioła można stosować przy dnie moczanowej?
Izabela Nowak
Produkty dozwolone i zakazane w diecie niskopurynowej wg dietetyk Izabeli Nowak
Produkty z diety niskopurynowej
Zasady diety przy dnie moczanowej - niskopurynowej. Co można jeść?
Wizualizacja artretyzmu w kostce
Jaką dietę stosować po ataku dny moczanowej?
Wizualizacja artretyzmu w kostce
Sposoby leczenia dny moczanowej

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!