Dla Ciebie, na zdrowie!

29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, brzuszek

Według kalendarza ciąży 29 tydzień to siódmy miesiąc ciąży. Z początkiem trzeciego trymestru ciąży waga dziecka zbliża się do około 1300 g. Płód powoli zaczyna wypełniać macicę, przez co brzuszek ciężarnej konsekwentnie się powiększa. Przyszła mama coraz częściej myśli już o radosnym i jednocześnie stresującym wydarzeniu, jakim jest poród.
Kobieta w 29 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży odpowiada siódmemu miesiącowi ciąży. To początkowa faza trzeciego, ostatniego, trymestru ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Kobieta ma prawo mieć ambiwalentne odczucia: z jednej strony nie może się doczekać na spotkanie z dzieckiem, z drugiej – ma lęk przed porodem i osławionym bólem porodowym.

Rozchwiany stan emocjonalny dodatkowo może być obarczany również objawami, typowymi dla trzeciego trymestru ciąży, wśród których najczęściej występują:

 • żylaki nóg,
 • puchnięcie kończyn dolnych, górnych i twarzy,
 • hemoroidy,
 • częste wizyty w toalecie,
 • nietrzymanie moczu,
 • ból pleców,
 • zadyszka,
 • problemy ze spaniem,
 • zgaga,
 • mrowienie nóg
 • oraz skurcze Braxtona-Hicksa.

Kobieta ciężarna powinna teraz więcej myśleć o sobie i swoim dobrostanie. W tym czasie zweryfikować informacje z Internetu dotyczące, ciąży, porodu, krwi pępowinowej czy pielęgnacji dziecka z wiarygodnym źródłem informacji np. z najbliższymi czy lekarzem.

Ciężarna nie może się przemęczać, a teraz powinna dużo odpoczywać i spacerować, aby dotleniać organizm.

Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich do uprawiania gimnastyki, dobrze ją kontynuować. Joga, delikatny stretching, pływanie – to świetny relaks, a jednocześnie utrzymywanie ciała w dobrej kondycji.

Reklama

29 tydzień ciąży – waga dziecka

W 29 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi już około 1300 g, a jego wzrost liczy około 36 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Oprócz intensywnie galopującego wzrostu rozwijają się także inne obszary, z których na czoło wyłania się mózg. Układ nerwowy staje się coraz bardziej skomplikowaną konstrukcją. Wraz z powiększającym się mózgiem rośnie głowa.

Poza tym dynamicznie wzmacniają się mięśnie dziecka oraz wzrasta efektywność funkcjonowania jego płuc, choć jeszcze będzie potrzeba około dwóch miesięcy, by w pełni się wykształciły.

Reklama

29 tydzień ciąży – brzuszek i waga mamy

Brzuszek ciążowy w 29 miesiącu ciąży, choć wywołuje u innych ukłucie zazdrości, a częściej rozczulenie, dla samej kobiety jest znacznym obciążeniem. Brzuch na tym etapie ciąży powiększa się o około 1 cm tygodniowo. To już wcale nie mały balast. Należy pamiętać o zmianie ciężkości w ciele i tak planować swoje ruchy,by niebezpiecznie nie tracić równowagi.

Wielu czynności ciężarna nie jest w stanie wykonać w tak zaawansowanej ciąży, zwłaszcza jeśli jej brzuch jest pokaźnych rozmiarów, dlatego nie powinna mieć obiekcji w proszeniu o pomoc, czy wyręczeniu jej w obowiązkach.

Waga mamy w 29 tygodniu ciąży wzrasta o około 8-12 kg od początku ciąży. To przybliżona wartość, u każdej kobiety może to wyglądać odmiennie. Choć najlepiej jeśli podczas całej ciąży waga przyszłej mamy nie przekroczy wahnięcia o dodatkowe 17 kg.

Reklama

29 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 29 tygodniu ciąży dziecko wygląda niemal tak jak będzie wyglądało po porodzie, z tym że jest sporo chudsze. Tłuszczyku, którym pomału pokrywa się maluch, będzie przybywało w miarę postępowania ciąży.

Na początku siódmego miesiąca ciąży zanika lanugo, czyli pierwsze owłosienie skóry płodu. Włoski zostają jeszcze na głowie, a także nadają ładną linię brwiom i rzęsom. Oczy dziecka w 29 tygodniu ciąży mają już kolor, jakim najczęściej jest niebieski.

Barwa tęczówki oka zmieni się dopiero po kilku miesiącach po porodzie.

Oczka wodzą za źródłem światła, a przed intensywnym jego strumieniem malec ucieka lub zasłania się rączkami.

Maluch rozpoznaje już dźwięki, więc warto dużo do niego mówić oraz puszczać mu łagodną muzykę.

Ruchy dziecka na początku trzeciego trymestru są dynamiczne, zwinne i zwrotne. Płód jest już spory, ale ma jeszcze trochę miejsca na aktywną gimnastykę, z czego często i ochoczo korzysta.

W miarę jak będzie rósł, miejsca do zabawy będzie ubywało i trochę się uspokoi. Z drugiej strony, każdy jego ruch będzie wówczas jeszcze bardziej odczuwalny przez przyszłą mamę.

Reklama

29 tydzień ciąży – dieta mamy

Dieta mamy w 29 tygodniu ciąży jest równie ważna pod jej koniec jak i na początku. Prawidłowo sporządzony każdego dnia jadłospis zwiększa szanse na zdrowy i prawidłowy przebieg ciąży, szczęśliwe jej rozwiązanie i urodzenie zdrowego dziecka.

Przyszła mama powinna pamiętać, żeby jedząc podwajać wartość odżywczą, a nie kaloryczną posiłków. Warto zatem wybierać pożywne, a nie puste kalorie. Nie należy się jednak głodzić, brak jedzenia to najgorsze co ciężarna może zafundować płodowi.

Kobieta powinna unikać słodyczy, słonych przekąsek, tzw. szybkich dań z fast foodowych barów i gotowych produktów. Oczywiście nie wolno pić w tym czasie alkoholu ani palić papierosów.

Menu ciężarnej powinno zawierać dużo warzyw, owoców, kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ponadto nie powinno w nim zabraknąć orzechów, ryb, roślin strączkowych, białego mięsa (1-3 razy w tygodniu), mleka, jaj, itd

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Płód widoczny na zdjęciu USG
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!