ACC optima Active

Spis treści

ACC optima Active - skład

1 saszetka zawiera 600 mg acetylocysteiny; lek zawiera aspartam, sorbitol, ksylitol.

ACC optima Active - Działanie

Acetylocysteina jest pochodną cysteiny o działaniu sekretolitycznym i sekretomotorycznym. Rozszczepia wiązania disiarczkowe w łańcuchach mukopolisacharydowych i powoduje depolimeryzację łańcuchów DNA w śluzie ropnym, dzięki czemu zmniejsza lepkość śluzu. Reaktywne grupy sulfhydrylowe acetylocysteiny mają zdolność wiązania i detoksykacji wolnych rodników. Ponadto acetylocysteina bierze udział w zwiększeniu syntezy glutationu. Po podaniu doustnym acetylocysteina wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Cmax występuje po 1-3 h. Biodostępność, ze względu na efekt pierwszego przejścia przez wątrobę, wynosi ok. 10%. W ok. 50% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do aktywnej cysteiny oraz do diacetylocysteiny, cystyny i następnie do disiarczków. Acetylocysteina i jej metabolity mogą występować w organizmie w trzech różnych postaciach: częściowo jako wolna substancja, częściowo jako związana z białkami przez nietrwałe wiązania disiarczkowe oraz częściowo w składzie aminokwasów. Acetylocysteina jest wydalana prawie wyłącznie przez nerki w postaci nieaktywnych metabolitów. T0,5 wynosi ok. 1 h; przy niewydolności wątroby może być wydłużony nawet do 8 h.

Reklama

ACC optima Active - wskazania

Leczenie sekretolityczne w ostrych i przewlekłych chorobach oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania, u dorosłych.

ACC optima Active - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazane jest stosowanie acetylocysteiny u dzieci w wieku

ACC optima Active - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów: z astmą oskrzelową (możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli; w razie jego wystąpienia należy natychmiast przerwać stosowanie leku); z chorobą wrzodową w wywiadzie, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego; z nietolerancją histaminy (acetylocysteina wpływa na metabolizm histaminy i może wywołać objawy nietolerancji, takie jak: ból głowy, naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa, świąd). Stosowanie acetylocysteiny, zwłaszcza na początku leczenia, może spowodować upłynnienie śluzu, prowadząc w ten sposób do zwiększenia objętości wydzieliny oskrzelowej - jeśli pacjent nie jest w stanie dostatecznie odkrztuszać, należy wdrożyć odpowiednie postępowanie (np. drenaż i odsysanie). Z uwagi na ryzyko rozwoju ciężkich reakcji skórnych, w razie wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych podczas stosowania acetylocysteiny, należy przerwać stosowanie leku. Lek zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ponadto zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

ACC optima Active - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

ACC optima Active - efekty uboczne

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (w tym: obrzęk naczynioruchowy, świąd, rozsiane zmiany skórne, pokrzywka i wysypka), ból głowy, tachykardia, niedociśnienie tętnicze, ból brzucha, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, biegunka, szumy uszne, gorączka. Rzadko: duszność, skurcz oskrzeli (głównie u pacjentów z nadreaktywnością oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej), niestrawność. Bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne, krwotok, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Częstość nieznana: obrzęk twarzy. W badaniach potwierdzono zmniejszoną agregację płytek w obecności acetylocysteiny, jednak nie jest możliwa ocena znaczenia klinicznego tego działania.

ACC optima Active - interakcje

Jednoczesne stosowanie acetylocysteiny i leków przeciwkaszlowych może spowodować niebezpieczne zaleganie wydzieliny na skutek zmniejszenia odruchu kaszlowego - takie skojarzone leczenie wymaga szczególnie uważnego rozpoznania rodzaju kaszlu. Istnieją doniesienia o inaktywacji antybiotyków przez acetylocysteinę (doświadczenia in vitro, w których wymienione substancje mieszano ze sobą bezpośrednio, dotyczą zwłaszcza penicylin, tetracyklin - z wyjątkiem doksycykliny; cefalosporyn i aminoglikozydów) - ze względów bezpieczeństwa acetylocysteinę i doustnie podawane antybiotyki należy przyjmować oddzielnie, w odstępie co najmniej 2 h; nie dotyczy to cefiksymu i lorakarbefu. Acetylocysteina może nasilić rozszerzające naczynia i przeciwpłytkowe działanie nitrogliceryny - jeśli jednoczesne stosowanie tych leków jest konieczne, należy kontrolować, czy u pacjenta nie występuje niedociśnienie tętnicze (może być ciężkie). Węgiel aktywny może osłabić działanie acetylocysteiny.

ACC optima Active - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 600 mg raz na dobę. Lek nie jest odpowiedni do stosowania u młodzieży i dzieci (dla tych grup pacjentów dostępna jest acetylocysteina w innych postaciach farmaceutycznych). Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 14 dni. Sposób podania. Zawartość saszetki należy wysypać bezpośrednio na język. Proszek pobudza wydzielanie śliny, więc można go łatwo połknąć. Proszku nie należy żuć przed połknięciem. Popijanie proszku wodą nie jest konieczne. Pacjenci z osłabionym odruchem kaszlowym (pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci osłabieni) powinni przyjmować lek rano.

ACC optima Active - uwagi

Acetylocysteina może wpływać na oznaczenie salicylanów metodą kolorymetryczną; może wpływać na wyniki oznaczenia ciał ketonowych w moczu.

Pharmindex
<-- popup -->