Amol

Spis treści

Amol - Skład

1 g preparatu zawiera: 1 mg olejku cytronelowego, 1 mg olejku goździkowego, 2,4 mg olejku cynamonowego, 5,7 mg olejku cytrynowego, 2,4 mg olejku z liści mięty pieprzowej, 2,4 mg olejku lawendowego, 17,23 mg mentolu. Preparat zawiera etanol (96% v/v): 638 mg w 1 g.

Amol - Działanie

Preparat o działaniu rozkurczającym, a także rozgrzewającym, powodującym przekrwienie skóry, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Mechanizm działania wynika z działania poszczególnych substancji czynnych.

Reklama

Amol - Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w wymienionych niżej wskazaniach. <u>Zewnętrznie</u>: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. <u>Wewnętrznie</u>: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych), takich jak wzdęcia i niestrawność.

Amol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i inne choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci <12 lat, ze względu na brak danych dotyczących stosowania. <u>Wewnętrznie</u>: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherza żółciowego, przewlekłe choroby wątroby, uzależnienie od alkoholu. <u>Zewnętrznie</u>: stosowanie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu.

Amol - Ostrzeżenia

Preparat zawiera 67 % v/v etanolu. Przy zalecanej dawce po każdym przyjęciu doustnym preparatu wprowadzone zostaje 0,46 g etanolu, co jest równoważne 7,24-10,86 ml piwa i 3,02-4,53 ml wina - taka ilość ma znaczenie u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka tj. pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką i osób z chorobą alkoholową. Preparatu nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów. W przypadku trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) lub zmian skórnych należy zastosować leczenie objawowe. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Amol - Ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Amol - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: podrażnienie żołądka, podrażnienia skóry i błon śluzowych, wyprysk kontaktowy, reakcje nadwrażliwości, kaszel (suchy), skurcz oskrzeli. Częstość nieznana: oparzenia w miejscu stosowania.

Amol - Interakcje

Alkohol zawarty w preparacie może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków.

Amol - Dawkowanie

Dorośli i młodzież >12 lat. Zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia (np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych): nacierać niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę. Zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów: miejsce ukąszenia przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej. Doustnie w dolegliwościach trawiennych: 10-15 kropli preparatu z płynem lub cukrem, doraźnie, do 3 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów.

Amol - Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu, lek może wywierać wpływ na OUN, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po doustnym zastosowaniu preparatu.

Pharmindex
<-- popup -->