Azelastin COMOD

Spis treści

Azelastin COMOD - skład

1 ml kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku azelastyny.

Azelastin COMOD - Działanie

Azelastyna pochodna ftalazynonu, jest związkiem o silnym i długotrwałym działaniu przeciwalergicznym. Działa antagonistycznie na receptory H1. Po podaniu miejscowym do oczu, lek wykazuje także działanie przeciwzapalne. Azelastyna zmniejsza syntezę lub uwalnianie mediatorów chemicznych uczestniczących we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej, np. leukotrienów, histaminy, PAF (czynnik aktywujący płytki) i serotoniny.

Azelastin COMOD - wskazania

Leczenie i profilaktyka objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 4 lat i powyżej. Leczenie objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.

Azelastin COMOD - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Azelastin COMOD - ostrzeżenia

Lek nie jest wskazany w leczeniu zakażeń oczu. Podczas stosowania leku nie należy używać soczewek kontaktowych.

Azelastin COMOD - ciąża

Brak wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania azelastyny u kobiet w okresie ciąży. W badaniach doświadczalnych na zwierzętach duże dawki doustne tej substancji powodowały działania niepożądane (obumarcie płodu, zahamowanie wzrostu i wady rozwojowe kośćca). Po miejscowym zastosowaniu preparatu, stężenia substancji czynnej w organizmie są minimalne (jest na poziomie pikogramów), należy jednak zachować ostrożność stosując preparat podczas ciąży. Niewielkie ilości azelastyny przenikają do mleka kobiecego i dlatego nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Azelastin COMOD - efekty uboczne

Często: łagodne, przejściowe podrażnienie oka. Niezbyt często: gorzki smak w ustach. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (takie jak wysypka i świąd).

Azelastin COMOD - dawkowanie

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Dorośli i dzieci w wieku od 4 lat: 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę (rano i wieczorem). W razie konieczności dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli 4 razy na dobę. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek. Dorośli i dzieci od 12 lat i powyżej: 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę (rano i wieczorem). W razie konieczności dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli podawanej 4 razy na dobę. W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku podczas leczenia trwającego do 6 tyg., dlatego terapię preparatem należy ograniczyć do maksymalnie 6 tyg. Stosowanie przez okres dłuższy niż 6 tyg. musi przebiegać pod kontrolą lekarza, nawet w przypadku sezonowego zapalenia spojówek.

Azelastin COMOD - uwagi

Pacjenci odczuwający jakiekolwiek przemijające zaburzenia widzenia nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, do chwili ustąpienia tych objawów.

Pharmindex