Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Clotrimazolum Aflofarm

Spis treści

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - skład

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alkohol benzylowy.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na: dermatofity (Epidermophyton floccosum, Microsporum spp., Trichophyton spp., Mallassezia furfur), drożdżaki i pleśnie (Candida spp., Cryptococcus neoformans, Torulosis spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Madurella spp., Sporotrichum schenckii), grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatu) oraz promieniowce (Nocardia). Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne na ziarniaki Gram-dodatnie i przeciwpierwotniakowe na Trichomonas spp. Mechanizm działania polega na zaburzeniu czynności i przepuszczalności błony komórkowej grzyba, co prowadzi do śmierci komórki. Związek ten hamuje syntezę ergosterolu oddziaływując z 14-α demetylazą, który jest niezbędny do przekształcenia lanosterolu w ergosterol. Następstwem tego jest niedobór ergosterolu i nagromadzenie 14-metylosteroli, zaburzenie czynności blony komórkowej i śmierć komórki. Klotrymazol wchłania się przez skórę w bardzo niewielkim stopniu.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - wskazania

Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Grzybice powierzchniowe skóry spowodowane przez dermatofity: Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis: grzybice stóp, pachwin, ciała, międzypalcowe, stóp z wtórnym zakażeniem np. grzybica stóp u sportowców. Łupież pstry wywołany przez Mallassezia furfur.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klotrymazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niewydolność nerek. I trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 11 lat oraz nie stosować dopochwowo i do oczu.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - ostrzeżenia

Preparat należy odstawić i wykonać badania mikrobiologiczne przy braku poprawy po 4 tyg. stosowania preparatu lub wcześniejszym zaostrzeniu objawów choroby. Preparat stosować ostrożnie u dzieci, osób w podeszłym wieku, pacjentów leczonych immunosupresyjnie, poddanych chemioterapii oraz u diabetyków i zakażonych wirusem HIV. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera 10 mg alkoholu benzylowego w każdym gramie kremu i może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Stosować ostrożnie podczas karmienia piersią.

Reklama

Clotrimazolum Aflofarm - efekty uboczne

Obserwowano objawy podrażnienia (rumień, wysypka, pokrzywka, miejscowe zaczerwienienie, swędzenie, wystąpienie pryszczy, obrzęk i inne objawy) oraz ogólne reakcje nadwrażliwości. Działania niepożądane mogą być wywołane przez zawarty w produkcie środek konserwujący alkohol benzylowy.

Clotrimazolum Aflofarm - interakcje

Preparat może hamować działanie antybiotyków polienowych (nystatyna, natamycyna) stosowanych zewnętrznie na skutek rozkładu ich wiązań polienowych. Miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów może osłabić działanie klotrymazolu. Możliwe jest wystąpienie krzyżowej nadwrażliwości klotrymazolu z innymi pochodnymi azolowymi o działaniu przeciwgrzybiczym tj.: itrakonazol, flukonazol, ketokonazol, mikonazol.

Clotrimazolum Aflofarm - dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę - rano i wieczorem, na chorobowo zmienioną skórę i przyległy obszar. Stosować nie krócej niż przez 4 tyg. Ostre objawy choroby ustępują po ok. 1 tyg. stosowania. Terapia zakażeń grzybiczych błon śluzowych powinna trwać 1-2 tyg. Dzieci w wieku poniżej 11 lat i osoby w podeszłym wieku mogą stosować preparat tylko na zalecenie i pod kontrolą lekarza.

Clotrimazolum Aflofarm - uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!