Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Clotrimazolum Ziaja

Spis treści

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - skład

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i alkohol benzylowy.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - działanie

Pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania przeciwgrzybicznego klotrymazolu związany jest z jego hamującym wpływem na syntezę ergosterolu w komórkach grzybów oraz wpływem na struktury błony komórkowej. Klotrymazol działa na dermatofity Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton; drożdżaki - Candida, grzyby pleśniowe i grzyby dimorficzne. Po miejscowym zastosowaniu kremu na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, niższe w warstwie kolczystej, a najniższe w skórze właściwej, natomiast do układu krążenia przenika w niewielkich ilościach. Lek metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - wskazania

Grzybice skóry wywołane przez różne gatunki dermatofitów, w tym grzybica pachwin, dłoni, stóp, grzybica międzypalcowa, łupież pstry. Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować dopochwowo.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - ostrzeżenia

Klotrymazol stosowany na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), dlatego też nie zaleca się ich stosowania podczas leczenia i co najmniej 5 dni po zastosowaniu preparatu. Unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Zachować szczególną ostrożność u kobiet w ciąży i w razie podejrzenia ciąży. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego (1 g kremu zawwiera 80 mg alkoholu cetostearylowego), preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera 10 mg alkoholu benzylowego w każdym gramie kremu; alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - ciąża

Nie stosować w I trymestrze ciąży, w pozostałym okresie ciąży stosować tylko w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - efekty uboczne

Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (zaczerwienienia skóry, pieczenie, podrażnienie). Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz reakcje miejscowe, jak świąd i wysypka.

Clotrimazolum Ziaja - interakcje

Klotrymazol może hamować działanie innych, miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, szczególnie antybiotyków polienowych jak nystatyna, natamycyna. Klotrymazol osłabia działanie terapeutyczne amfoterycyny B.

Clotrimazolum Ziaja - dawkowanie

Miejscowo, na skórę: chorobowo zmienione miejsca należy smarować cienką warstwą kremu 2-3 razy na dobę, lekko wcierając. Przeciętny czas trwania leczenia różni się w zależności od wielkości zmian chorobowych i ich umiejscowienia. Po ustąpieniu objawów chorobowych leczenie powinno być kontynuowane przez co najmniej 4 tygodnie.

Clotrimazolum Ziaja - uwagi


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!