Clotrimazolum Ziaja

Spis treści

Clotrimazolum Ziaja - Skład

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Clotrimazolum Ziaja - Działanie

Pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania przeciwgrzybicznego klotrymazolu związany jest z jego hamującym wpływem na syntezę ergosterolu w komórkach grzybów oraz wpływem na struktury błony komórkowej. Klotrymazol działa na dermatofity <I>Trichophyton</I>, <I>Microsporum</I>, <I>Epidermophyton</I>; drożdżaki - <I>Candida</I>, grzyby pleśniowe i grzyby dimorficzne. Po miejscowym zastosowaniu kremu na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, niższe w warstwie kolczystej, a najniższe w skórze właściwej, natomiast do układu krążenia przenika w niewielkich ilościach. Lek metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.

Reklama

Clotrimazolum Ziaja - Wskazania

Grzybice skóry wywołane przez różne gatunki dermatofitów, w tym grzybica pachwin, dłoni, stóp, grzybica międzypalcowa, łupież pstry. Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Clotrimazolum Ziaja - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować dopochwowo.

Clotrimazolum Ziaja - Ostrzeżenia

Klotrymazol stosowany na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), dlatego też nie zaleca się ich stosowania podczas leczenia i co najmniej 5 dni po zastosowaniu preparatu. Unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Zachować ostrożność u kobiet w ciąży i w razie podejrzenia ciąży. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Clotrimazolum Ziaja - Ciąża

Nie stosować w I trymestrze ciąży, w pozostałym okresie ciąży stosować tylko w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować u kobiet karmiących piersią.

Clotrimazolum Ziaja - Efekty uboczne

Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (zaczerwienienia skóry, pieczenie, podrażnienie). Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz reakcje miejscowe, jak świąd i wysypka.

Clotrimazolum Ziaja - Interakcje

Klotrymazol może hamować działanie innych, miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, szczególnie antybiotyków polienowych jak nystatyna, natamycyna. Klotrymazol osłabia działanie terapeutyczne amfoterycyny B.

Clotrimazolum Ziaja - Dawkowanie

Miejscowo, na skórę: chorobowo zmienione miejsca należy smarować cienką warstwą kremu 2-3 razy na dobę, lekko wcierając. Przeciętny czas trwania leczenia różni się w zależności od wielkości zmian chorobowych i ich umiejscowienia. Po ustąpieniu objawów chorobowych leczenie powinno być kontynuowane przez co najmniej 4 tygodnie.

Clotrimazolum Ziaja - Uwagi

Klotrymazol może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe) - należy doradzić pacjentom, aby w czasie leczenia i przez co najmniej 5 dni po jego zakończeniu, stosowali alternatywne środki antykoncepcyjne.

Pharmindex