Nowy sklep

już ON-LINE

Clotrimazolum Ziaja

Działanie

Pochodna imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Mechanizm działania przeciwgrzybicznego klotrymazolu związany jest z jego hamującym wpływem na syntezę ergosterolu w komórkach grzybów oraz wpływem na struktury błony komórkowej. Klotrymazol działa na dermatofity Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton; drożdżaki - Candida, grzyby pleśniowe i grzyby dimorficzne. Po miejscowym zastosowaniu kremu na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, niższe w warstwie kolczystej, a najniższe w skórze właściwej, natomiast do układu krążenia przenika w niewielkich ilościach. Lek metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.

Wskazania

Grzybice skóry wywołane przez różne gatunki dermatofitów, w tym grzybica pachwin, dłoni, stóp, grzybica międzypalcowa, łupież pstry. Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować dopochwowo.

Środki ostrożności

Klotrymazol stosowany na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), dlatego też nie zaleca się ich stosowania podczas leczenia i co najmniej 5 dni po zastosowaniu preparatu. Unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Zachować ostrożność u kobiet w ciąży i w razie podejrzenia ciąży. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w I trymestrze ciąży, w pozostałym okresie ciąży stosować tylko w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić reakcje skórne (zaczerwienienia skóry, pieczenie, podrażnienie). Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, ból oraz reakcje miejscowe, jak świąd i wysypka.

Interakcje

Klotrymazol może hamować działanie innych, miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, szczególnie antybiotyków polienowych jak nystatyna, natamycyna. Klotrymazol osłabia działanie terapeutyczne amfoterycyny B.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę: chorobowo zmienione miejsca należy smarować cienką warstwą kremu 2-3 razy na dobę, lekko wcierając. Przeciętny czas trwania leczenia różni się w zależności od wielkości zmian chorobowych i ich umiejscowienia. Po ustąpieniu objawów chorobowych leczenie powinno być kontynuowane przez co najmniej 4 tygodnie.

Uwagi

Klotrymazol może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe) - należy doradzić pacjentom, aby w czasie leczenia i przez co najmniej 5 dni po jego zakończeniu, stosowali alternatywne środki antykoncepcyjne.

Pharmindex