Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Cusi Erythromycin

Spis treści

Reklama

Cusi Erythromycin - skład

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

Reklama

Cusi Erythromycin - działanie

Antybiotyk makrolidowy w postaci preparatu okulistycznego. Działa na bakterie Gram-dodatnie (zakres podobny do penicyliny) oraz Chlamydia spp., Rikettsia spp., Treponema spp., Actinomyces spp., Mycoplasma spp., Legionella pneumophila. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy białka w wyniku wiązania z mikrosomami. Lek działa miejscowo. Stopień wchłaniania układowego substancji czynnej jest nieznaczny lub praktycznie nieistotny.

Reklama

Cusi Erythromycin - wskazania

Leczenie powierzchownych zakażeń oka wywołanych mikroorganizmami wrażliwymi na erytromycynę. Profilaktyka zapalenia gałki ocznej u noworodków, wywołanego szczepami bakterii N. gonorrhoeae lub C. trachomatis.

Reklama

Cusi Erythromycin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Cusi Erythromycin - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie maści może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych organizmów, w tym grzybów. W przypadku wystąpienia nadkażenia, należy przerwać stosowanie leku i wdrożyć alternatywną terapię.

Reklama

Cusi Erythromycin - ciąża

Brak danych dotyczących miejscowego stosowania erytromycyny do oka u kobiet w ciąży. Erytromycyna przenika do mleka ludzkiego po podaniu ogólnoustrojowym; nie wiadomo czy przenika do mleka po miejscowym podaniu do oka. Możliwość stosowania maści u kobiet w ciąży lub karmiących piersią powinna być oceniona przez lekarza.

Reklama

Cusi Erythromycin - efekty uboczne

Może wystąpić nadwrażliwość.

Cusi Erythromycin - interakcje

Nie opisano żadnych klinicznie istotnych interakcji. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne leki podawane miejscowo do oczu, należy zachować co najmniej 5 min przerwy pomiędzy podaniami kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Cusi Erythromycin - dawkowanie

Dorośli: W przypadku powierzchownego zakażenia oka - 1 raz w ciągu doby lub częściej, w zależności od stopnia ciężkości zakażenia. W profilaktyce zapalenia gałki ocznej u noworodków lek należy podać jednorazowo. Sposób podania. Podanie do wewnątrz oka: odciągnąć od oka powiekę i wprowadzić do worka spojówkowego maść w objętości odpowiadającej ziarnku ryżu. Podanie na zewnątrz oka: w razie występowania strupów zmiękczyć je ciepłą wodą i ostrożnie usunąć, a następnie nałożyć maść bezpośrednio z tubki na chore miejsce. Preparat jest środkiem jałowym; może być stosowany tylko przez jedną osobę.

Cusi Erythromycin - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli niewyraźne widzenie występuje po podaniu leku do oka, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu odzyskania prawidłowej ostrości wzroku.


Podobne leki
Biodacyna Ophthalmicum
Gentamicin WZF
Neomycinum Jelfa
Tobrex

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!