Dexamytrex

Reklama

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego zawierający gentamycynę - antybiotyk aminoglikozydowy oraz deksametazon - syntetyczny glikokortykosteroid. Spectrum działania gentamycyny obejmuje gronkowce, praktycznie wszystkie Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Bruccelaceae (takie jak: Pasteurella, Bordetella, Brucella, Haemophilus, Neisseria, Listeria monocytogenes, Yersinia enterocolitica, i inne bakterie (np. Bacillus anthracis). Deksametazon ma silne działanie przeciwzapalne. Po podaniu miejscowym gentamycyna osiąga stężenie bakteriobójcze w filmie łzowym, spojówce, rogówce zależnie od częstotliwości podawania. Przy częstym podawaniu stężenie terapeutyczne osiągane jest też w cieczy wodnistej. Deksametazon podany w przypadku stanu zapalnego oka, ale nienaruszonego nabłonka osiąga maksymalne stężenie w rogówce po 5 min, a w cieczy wodnistej po 60 min. Przy uszkodzonym nabłonku rogówki - maksymalne stężenie w rogówce występuje po 3 min, w cieczy wodnistej - po 30 min.

Wskazania

Zakażenia przedniego odcinka oka wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak: bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki – bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek z silnymi objawami zapalenia, wtórnie zakażone zapalenia alergiczne spojówek i brzegów powiek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na gentamycynę, deksametazon lub pozostałe składniki preparatu. Ostre, ropne choroby przedniego odcinka oka, powierzchowne opryszczkowe zapalenie rogówki, rany i wrzody rogówki, gruźlica gałki ocznej, zakażenia grzybicze oka, jaskra z wąskim i otwartym kątem przesączania.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli jest to absolutnie konieczne, lek stosować krótko i w najmniejszej możliwej dawce. W okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważ nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka. Jeżeli konieczne jest leczenie dużymi dawkami, należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Jeśli preparat jest stosowany po urazie rogówki, może zaburzyć proces gojenia się rany. Rzadko: przejściowe, łagodne zaburzenia widzenia. Pojedyncze przypadki: rozszerzenie źrenicy. Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić jaskra i zaćma.

Dawkowanie

Miejscowo. Krople: 1 kropla do worka spojówkowego zakażonego oka 4-6 razy na dobę. Maść: 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3 razy na dobę i przed snem. Czas leczenia preparatem w obu postaciach nie powinien przekraczać 2 tyg. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy.

Reklama

Uwagi

W trakcie leczenia należy monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych w trakcie stosowania preparatu. Bezpośrednio po podaniu mogą wystąpić zaburzenia widzenia - należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex