Dexamytrex

Spis treści

Dexamytrex - Skład

1 ml kropli do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg soli sodowej fosforanu deksametazonu. 1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu.

Dexamytrex - Działanie

Preparat do stosowania miejscowego zawierający gentamycynę - antybiotyk aminoglikozydowy oraz deksametazon - syntetyczny glikokortykosteroid. Spectrum działania gentamycyny obejmuje gronkowce, praktycznie wszystkie <I>Enterobacteriaceae</I>, <I>Pseudomonas aeruginosa</I>, <I>Bruccelaceae</I> (takie jak: <I>Pasteurella</I>, <I>Bordetella</I>, <I>Brucella</I>, <I>Haemophilus</I>, <I>Neisseria</I>, <I>Listeria monocytogenes</I>, <I>Yersinia enterocolitica</I>, i inne bakterie (np. <I>Bacillus anthracis</I>). Deksametazon ma silne działanie przeciwzapalne. Po podaniu miejscowym gentamycyna osiąga stężenie bakteriobójcze w filmie łzowym, spojówce, rogówce zależnie od częstotliwości podawania. Przy częstym podawaniu stężenie terapeutyczne osiągane jest też w cieczy wodnistej. Deksametazon podany w przypadku stanu zapalnego oka, ale nienaruszonego nabłonka osiąga maksymalne stężenie w rogówce po 5 min, a w cieczy wodnistej po 60 min. Przy uszkodzonym nabłonku rogówki - maksymalne stężenie w rogówce występuje po 3 min, w cieczy wodnistej - po 30 min.

Reklama

Dexamytrex - Wskazania

Zakażenia przedniego odcinka oka wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak: bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki – bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek z silnymi objawami zapalenia, wtórnie zakażone zapalenia alergiczne spojówek i brzegów powiek.

Dexamytrex - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na gentamycynę, deksametazon lub pozostałe składniki preparatu. Ostre, ropne choroby przedniego odcinka oka, powierzchowne opryszczkowe zapalenie rogówki, rany i wrzody rogówki, gruźlica gałki ocznej, zakażenia grzybicze oka, jaskra z wąskim i otwartym kątem przesączania.

Dexamytrex - Ciąża

Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli jest to absolutnie konieczne, lek stosować krótko i w najmniejszej możliwej dawce. W okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważ nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka. Jeżeli konieczne jest leczenie dużymi dawkami, należy przerwać karmienie piersią.

Dexamytrex - Efekty uboczne

Jeśli preparat jest stosowany po urazie rogówki, może zaburzyć proces gojenia się rany. Rzadko: przejściowe, łagodne zaburzenia widzenia. Pojedyncze przypadki: rozszerzenie źrenicy. Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić jaskra i zaćma.

Dexamytrex - Dawkowanie

Miejscowo. <u>Krople</u>: 1 kropla do worka spojówkowego zakażonego oka 4-6 razy na dobę. <u>Maść</u>: 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3 razy na dobę i przed snem. Czas leczenia preparatem w obu postaciach nie powinien przekraczać 2 tyg. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy.

Dexamytrex - Uwagi

W trakcie leczenia należy monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych w trakcie stosowania preparatu. Bezpośrednio po podaniu mogą wystąpić zaburzenia widzenia - należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex
<-- popup -->