Dla Ciebie, na zdrowie!

Diclac LipoGel

Spis treści

Reklama

Diclac LipoGel - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Reklama

Diclac LipoGel - działanie

Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie łagodzące i chłodzące. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony maziowej i płynu maziowego. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu. Lek wiąże się z białkami osocza w 99,7% (z czego w 99,4% z albuminą). Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Reklama

Diclac LipoGel - wskazania

Leczenie miejscowe u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Leczenie miejscowe u dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Reklama

Diclac LipoGel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. III trymestr ciąży. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 14 lat.

Reklama

Diclac LipoGel - ostrzeżenia

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych podczas długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na duże powierzchnie skóry. Lek należy stosować tylko na zdrową, nieuszkodzoną powierzchnię skóry (bez otwartych ran lub uszkodzeń). Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jamy ustnej). Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli po jego nałożeniu pojawi się wysypka. Miejsce zastosowania preparatu można przykryć bandażem, ale nie należy stosować opatrunków okluzyjnych. Preparatu nie wolno przyjmować doustnie.

Reklama

Diclac LipoGel - ciąża

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Stosowanie diklofenaku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na możliwość zahamowania skurczów macicy, zaburzeń czynności nerek u płodu, małowodzia i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego. Lek można stosować w I i II trymestrze ciąży wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności. Jeśli diklofenak stosowany jest przez pacjentkę planującą ciążę lub w I albo II trymestrze ciąży, preparat należy stosować w możliwie najmniejszej dawce przez możliwie najkrótszy czas. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią (nie wiadomo, czy diklofenak stosowany miejscowo na skórę przenika do mleka kobiecego), jeśli jednak zastosowanie preparatu w tym czasie jest konieczne, należy unikać stosowania żelu na piersi lub na duże powierzchnie skóry ani nie stosować go długotrwale.

Reklama

Diclac LipoGel - efekty uboczne

Często: zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), wysypka, rumień, wyprysk, świąd. Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcja nadwrażliwości na światło. Częstość nieznana: uczucie pieczenia w miejscu zastosowania leku, suchość skóry.

Diclac LipoGel - interakcje

Wchłanianie do krwi diklofenaku zastosowanego miejscowo na skórę jest bardzo małe, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Diclac LipoGel - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Stosować 3-4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo (np. ilość 2 g do 4 g preparatu - odpowiadająca wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego, jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 cm2 do 800 cm2). Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i ustami. Czas trwania leczenia zależy od wskazań i reakcji na leczenie. Jeśli lek stosowany jest u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat bez konsultacji z lekarzem, w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni. Jeśli lek stosowany jest u dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) bez konsultacji z lekarzem, w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów nie należy go stosować dłużej niż przez 21 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania w razie braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. Jeśli w leczeniu bólu u młodzieży w wieku powyżej 14 lat konieczne jest stosowanie leku dłużej niż przez 7 dni lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat. U osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie, jak u osób dorosłych.

Diclac LipoGel - uwagi

Lek stosowany na skórę nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!