Diclac LipoGel

Spis treści

Diclac LipoGel - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Diclac LipoGel - Działanie

Lek z grupy NLPZ (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie łagodzące i chłodzące. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony maziowej i płynu maziowego. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu. Lek wiąże się z białkami osocza w 99,7% (z czego w 99,4% z albuminą). Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Reklama

Diclac LipoGel - wskazania

Leczenie miejscowe: stanów zapalnych, bólów i obrzęków pourazowych kończyn (takich jak skręcenia, stłuczenia, przeciążenia), bólów stawów obwodowych i stawów kręgosłupa, stanów zapalnych tkanek miękkich (takich jak np. zapalenie ścięgna lub tzw. "łokieć tenisisty"), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Diclac LipoGel - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Trzeci trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Diclac LipoGel - ostrzeżenia

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych w przypadku stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry przez długi czas. Lek należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Nie wolno stosować na skórę zmienioną chorobowo lub na otwarte rany. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Miejsce zastosowania preparatu można przykryć bandażem, ale nie należy stosować opatrunków okluzyjnych. Preparatu nie wolno przyjmować doustnie.

Diclac LipoGel - ciąża

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Stosowanie diklofenaku w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na możliwość zahamowania czynności skurczowej macicy i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla u płodu. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią (nie wiadomo, czy diklofenak stosowany miejscowo na skórę przenika do mleka kobiecego), jeśli jednak zastosowanie preparatu w tym czasie jest konieczne, należy unikać stosowania żelu na piersi lub na duże powierzchnie skóry ani nie stosować go długotrwale.

Diclac LipoGel - efekty uboczne

Często: zapalenie skóry (również kontaktowe), wysypka, rumień, wyprysk, świąd. Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka krostkowa, nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma oskrzelowa, reakcja nadwrażliwości na światło.

Diclac LipoGel - dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu należy nakładać na powierzchnię skóry (2-4 g) 3-4 razy na dobę i delikatnie wcierać. Przed nałożeniem ewentualnego opatrunku pozostawić żel na kilka minut na skórze do wyschnięcia. Nie zaleca się stosowania żelu pod opatrunkami, które nie przepuszczają powietrza. Nie stosować dłużej niż 2 tyg. w przypadku zmian reumatycznych i nie dłużej niż 3 tyg. w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. W razie braku poprawy lub z chwilą nasilenia objawów chorobowych zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania.

Diclac LipoGel - uwagi

Lek stosowany według zaleceń nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->