Dla Ciebie, na zdrowie!

Diklonat P

Spis treści

Reklama

Diklonat P - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku w postaci soli sodowej.

Reklama

Diklonat P - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Zastosowany na skórę łagodzi ból, zmniejsza obrzęk stawów spowodowany chorobą reumatyczną lub urazem. Wchłonięciu ulega około 6% dawki. W 99% wiąże się z białkami osocza. Biotransformacja przebiega głównie na drodze hydroksylacji, w wyniku której powstają liczne fenolowe pochodne, które z kolei w większości ulegają przekształceniu w glukuronidy. T0,5 we krwi wynosi 1-2 h. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu.

Reklama

Diklonat P - wskazania

Miejscowo - jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w pourazowych zapaleniach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, spowodowanych krwiakiem, naciągnięciem lub stłuczeniem, w ograniczonych stanach zapalnych stawów, ścięgien i mięśni oraz w ograniczonych łagodnych postaciach zapalenia stawów obwodowych i stawów kręgosłupa.

Reklama

Diklonat P - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, salicylany i inne NLPZ lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne stosowanie NLPZ (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, w tym również krwawień z przewodu pokarmowego). Lek przeciwwskazany jest u pacjentów, u których napad astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa wywołane są przez salicylany lub inne środki zmniejszające syntezę prostaglandyn.

Reklama

Diklonat P - ostrzeżenia

W przypadku stosowania na duże powierzchnie skóry i długotrwale, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnych reakcji niepożądanych. Nie zaleca się stosowania u dzieci < 12 lat.

Reklama

Diklonat P - ciąża

Nie należy stosować preparatu w ciąży, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, ze względu na możliwość zahamowania czynności macicy i(lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią; w przypadku uzasadnionej konieczności zastosowania preparatu, nie należy go stosować na piersi lub duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Reklama

Diklonat P - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości na światło, zaczerwienienie, przebarwienie skóry.

Diklonat P - dawkowanie

Miejscowo. 2-4 g żelu (ilość żelu wielkości od wiśni do orzecha włoskiego) nakłada się i lekko wmasowuje w bolące miejsce 3-4 razy na dobę.

Diklonat P - uwagi

Stosować na zdrową, nieuszkodzoną powierzchnię skóry; nie stosować na otwarte rany. Nie należy dopuszczać do kontaktu z oczami lub błonami śluzowymi i nigdy nie stosować doustnie. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może spowodować u niektórych pacjentów, łagodne, miejscowe podrażnienie skóry.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!