Healon

Spis treści

Healon - skład

1 ml roztworu zawiera 10 mg soli hialuronianu sodu 5000.

Reklama

Healon - Działanie

Preparat wiskoelastyczny do stosowania wewnątrzgałkowego. Jest jałowym, apirogennym roztworem wysoko oczyszczonej frakcji hialuronianu sodu o średniej masie cząsteczkowej 4 000 000. Osmolalność preparatu jest zbliżona do osmolalności cieczy wodnistej; lepkość w spoczynku jest około 200 000 razy większa niż lepkość cieczy wodnistej. W przypadku pozostawienia preparatu w gałce ocznej po zakończeniu zabiegu jest on eliminowany głównie przez utkanie beleczkowe. Stosowany w trakcie zabiegów chirurgicznych w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej zapewnia odtworzenie i utrzymanie głębokości komory przedniej oka, zmniejszając ryzyko uszkodzenia śródbłonka rogówki i innych tkanek.

Healon - wskazania

Chirurgia oka. Ze względu na swoją lepkość i sprężystość może być używany do manewrowania, oddzielania i kontrolowania tkanek zarówno w przednim jak i tylnym odcinku oka. Ułatwia śród- i pooperacyjną kontrolę siatkówki i ewentualną jej laseroterapię.

Reklama

Healon - ostrzeżenia

Ze względu na biologiczne pochodzenie preparatu istnieje ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznej związanej z podawaniem, zwłaszcza powtarzanym (w badaniach przeprowadzonych na ludziach nie stwierdzono immunogenności preparatu).

Healon - efekty uboczne

Hialuronian sodu pozostawiony w gałce ocznej po zabiegu może spowodować przejściowy wzrost ciśnienia śródgałkowego wywołany mechanicznym zablokowaniem utkania beleczkowego (w celu zmniejszenia ryzyka zaleca się wypłukiwanie lub aspirowanie większości preparatu przed zakończeniem zabiegu, a w przypadku planowanego pozostawienia preparatu w gałce ocznej należy rozważyć wprowadzenie profilaktycznego leczenia obniżającego ciśnienie śródgałkowe).

Healon - interakcje

Preparatu nie należy wstrzykiwać przez powtórnie używaną kaniulę oraz w połączeniu z substancjami zawierającymi związki kationowe.

Healon - dawkowanie

Preparat stosuje się indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu. Całkowita ilość wprowadzana w powtarzanych wstrzyknięciach zazwyczaj nie przekracza 1 ml w chirurgii odcinka przedniego i 2-4 ml w chirurgii odcinka tylnego. Preparat należy podawać bezpośrednio do przedniej komory oka za pomocą jednorazowej kaniuli typu 27G dołączonej do zestawu.

Healon - uwagi

Po operacji należy kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe (najwyższe ciśnienie w 4-8 h po zabiegu). Preparatu nie wolno stosować w przypadku uszkodzenia jałowego opakowania strzykawki lub kaniuli. Preparat należy przechowywać w temperaturze 2-8st.C; chronić przed zamarznięciem; chronić od światła. Schłodzony preparat powinien być pozostawiony przed użyciem w temperaturze pokojowej przez około 30 min.

Reklama

Pharmindex