Healon GV

Reklama

Działanie

Preparat wiskoelastyczny do stosowania wewnątrzgałkowego. Jest jałowym, apirogennym roztworem wysoko oczyszczonej frakcji hialuronianu sodu o średniej masie cząsteczkowej 5 000 000. Osmolalność preparatu jest zbliżona do osmolalności cieczy wodnistej; lepkość w spoczynku jest około 2 000 000 razy większa niż lepkość cieczy wodnistej czy zbuforowanego roztworu soli fizjologicznej i 10-krotnie większa niż lepkość preparatu Healon. W przypadku pozostawienia preparatu w gałce ocznej po zakończeniu zabiegu jest on eliminowany głównie przez utkanie beleczkowe. Stosowany w trakcie zabiegów chirurgicznych w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej zapewnia odtworzenie i utrzymanie głębokości komory przedniej oka, zmniejszając ryzyko uszkodzenia śródbłonka rogówki i innych tkanek.

Wskazania

Chirurgia przedniego odcinka oka. Ze względu na swoją lepkość i sprężystość może być używany do manewrowania, oddzielania i kontrolowania tkanek, a także do odprowadzenia wypadniętej tęczówki lub uwypuklonego ciała szklistego.

Środki ostrożności

Ze względu na biologiczne pochodzenie preparatu istnieje ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznej związanej z podawaniem, zwłaszcza powtarzanym (w badaniach przeprowadzonych na ludziach nie stwierdzono immunogenności preparatu).

Działania niepożądane

Hialuronian sodu pozostawiony w gałce ocznej po zabiegu może spowodować przejściowy wzrost ciśnienia śródgałkowego wywołany mechanicznym zablokowaniem utkania beleczkowego (w celu zmniejszenia ryzyka zaleca się wypłukiwanie lub aspirowanie większości preparatu przed zakończeniem zabiegu).

Interakcje

Preparatu nie należy wstrzykiwać przez powtórnie używaną kaniulę oraz w połączeniu z substancjami zawierającymi związki kationowe.

Dawkowanie

Preparat stosuje się indywidualnie w zależności od rodzaju zabiegu. Całkowita ilość wprowadzana w powtarzanych wstrzyknięciach zazwyczaj nie przekracza 1 ml. Preparat należy podawać bezpośrednio do przedniej komory oka za pomocą jednorazowej kaniuli typu 27G dołączonej do zestawu.

Reklama

Uwagi

Po operacji należy kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe (najwyższe ciśnienie w 4-8 h po zabiegu). Preparatu nie wolno stosować w przypadku uszkodzenia jałowego opakowania strzykawki lub kaniuli. Preparat należy przechowywać w temperaturze 2-8st.C; chronić przed zamarznięciem; chronić od światła. Schłodzony preparat powinien być pozostawiony przed użyciem w temperaturze pokojowej przez około 30 min.

Pharmindex