Herbapect - ulotka, dawkowanie i stosowanie syropu

Spis treści

Herbapect - skład

5 ml preperatu zawiera: 498 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku, 349 mg nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego, 87 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera 6,4-9,0% (V/V) etanolu oraz sorbitol.

Herbapect - Działanie

Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat o działaniu wykrztuśnym zawiera w składzie wyciąg z ziela tymianku oraz nalewkę z korzenia pierwiosnka. Związkiem chemicznym uzupełniającym działanie wyciągu i nalewki jest sulfogwajakol potasu.

Herbapect - wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych. Męczący tzw. "suchy kaszel”. Utrudnione odkrztuszanie.

Herbapect - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą. Astma. Nie należy stosować u dzieci, które chorowały na ostre zapalenie krtani (krup).

Herbapect - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 4 lat, pacjentom cierpiących na choroby wątroby, padaczkę lub alkoholizm, a także kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Lek zawiera 6,4 -9,0% (V/V) etanolu. Dawka 2,5 ml preparatu zawiera do 189,4 mg etanolu 96% (V/V), co jest równoważne 4,5 ml piwa i 1,9 ml wina. Ze względu na zawartość sorbitolu, nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Herbapect - ciąża

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Herbapect - efekty uboczne

Ze względu na zawartość ziela tymianku istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczyniowo-ruchowy). Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.

Herbapect - interakcje

Brak danych.

Herbapect - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 5 ml preparatu od 3 do 4 razy na dobę, po posiłku. Dzieci powyżej 4 lat i młodzież do 18 lat: 2,5 ml preparatu od 3 do 4 razy na dobę po posiłku, nie częściej niż co 4h.  Dzieci poniżej 4 lat: nie zaleca się stosować. Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie, za pomocą której należy odmierzać preparat. Nie należy przyjmować więcej niż 20 ml preparatu na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Nie należy stosować dłużej niż 7dni.

Herbapect - uwagi

Syrop nie zawiera cukru i może być stosowany przez diabetyków.

Pharmindex