Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Kapsiplast

Spis treści

Reklama

Kapsiplast - skład

1 plaster o powierzchni 142,1 cm2 (10 x 15 cm) zawiera: 0.0399±0.0033 g wyciągu gęstego z owoców pieprzowca oraz 0.0245±0.0020 g wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku. Preparat zawiera lanolinę i kauczuk.

Reklama

Kapsiplast - działanie

Preparat stosowany tradycyjnie w nerwo- i mięśniobólu. Działa miejscowo drażniąco, rozgrzewająco, wywołuje przekrwienie skóry. Głównym składnikiem wyciągu gęstego z owoców pieprzowca jest kapsaicyna o działaniu drażniącym na skórę, co powoduje odczulenie receptorów bólowych na szkodliwy bodziec. Głównymi składnikami wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku jest atropina i jej L-izomer – (-)hyoscyamina. Substancje czynne zawarte w preparacie wchłaniają się w niewielkim stopniu do krążenia ogólnego.

Reklama

Kapsiplast - wskazania

Nerwo- i mięśniobóle różnego pochodzenia np. okolicy lędźwiowo – krzyżowej kręgosłupa. Preparat wskazany u osób dorosłych.

Reklama

Kapsiplast - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uszkodzenia skóry, rany, egzema.

Reklama

Kapsiplast - ostrzeżenia

Należy przerwać stosowanie: w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na składniki preparatu w postaci swędzącej wysypki, długo utrzymującego się zaczerwienienia skóry. Nie pozostawiać plastra na skórze dłużej niż 2 dni. Unikać kontaktu z oczami, błoną śluzową i uszkodzoną skórą. Unikać dodatkowych źródel ciepła (nagrzewania okolic miejsca, na które naklejono plaster). Należy usunąć plaster na kilka godzin przed planowaną kąpielą lub prysznicem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem. Preparaty zawierające atropinę nie powinny być stosowane przy jaskrze z zamknietym kątem, niedrożności przewodu pokarmowego, zwężeniu odźwiernika, chorobie refluksowej żołądka oraz zwężeniu szyjki pęcherza moczowego. Ponowne zastosowanie plastra w tym samym miejscu możliwe jest po upływie 14 dni od pierwszej aplikacji. Ze względu na zawartość lanoliny lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera naturalny kauczuk, który może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Reklama

Kapsiplast - ciąża

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Kapsiplast - efekty uboczne

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, miejscowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy przerwać stosowanie plastra.

Kapsiplast - interakcje

Po usunięciu plastra zaleca się zachowanie 12 h przerwy przed zastosowaniem w tym samym miejscu innych preparatów stosowanych miejscowo. Kapsaicyna zawarta w plastrach może zwiększać wchłanianie naproksenu stosowanego na skórę. Alkaloidy tropinowe, w przypadku przedostania się do krążenia ogólnego, mogą wchodzić w interakcje typowe dla leków antycholinergicznych.

Kapsiplast - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: plaster przykłada się na skórę w miejscu bolącym np. w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Plaster może pozostać na skórze maks. do 2 dni. Ponownie zastosowanie plastra w tym samym miejscu jest możliwe po 14-dniowej przerwie od pierwszej aplikacji. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: podanie na skórę. Skórę miejsca bolesnego należy dokładnie umyć i osuszyć. Odkleić warstwę ochronną z plastra i przylepić go do skóry. Nie należy dzielić plastra na części. Przy zrywaniu należy plaster energicznie pociągnąć (wolne odrywanie jest bolesne).

Kapsiplast - uwagi

Zawarte w wyciągu z korzenia pokrzyku alkaloidy tropinowe mogą powodować zaburzenia wzroku i zawroty głowy.


Podobne leki
Amol
Aromatol Hot żel
Aromatol
Balsamum Mentholi compositum

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!