Mikonazol VP

Spis treści

Mikonazol VP - Skład

1 g kremu zawiera 20 mg azotanu mikonazolu.

Mikonazol VP - Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do zmian jej przepuszczalności i zaburzeń czynnościowych w komórce. Spektrum działania obejmuje grzyby z rodzaju: <I>Basidiobolus, Blastomyces, Candida, Cladosporium, Coccidioides, Cryptococcus, Entomophthora, Histoplasma, Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Malassezia, Petriellidium, Phialophora, Sporotrichum, Madurella, Trichosporum</I> i niektóre szczepy <I>Aspergillus</I>. Mikonazol wykazuje również działanie przeciwbakteryjne. Łagodzi świąd towarzyszący infekcjom grzybiczym. Zastosowany miejscowo jest w bardzo niewielkim stopniu wchłaniany przez skórę. Wchłonięty w ponad 90% wiąże się z albuminami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Metabolity wydalane są głównie z kałem.

Reklama

Mikonazol VP - Wskazania

Grzybicze oraz grzybiczo-bakteryjne zakażenia skóry tj. grzybica głowy, tułowia, rąk, pachwin, międzypalcowa stóp oraz grzybica paznokci, spowodowane przez dermatofity, drożdżaki i inne grzyby.

Mikonazol VP - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na mikonazol lub inne składniki preparatu. Nie stosować na zranioną skórę.

Mikonazol VP - Ostrzeżenia

Na miejsca odparzone należy nakładać niewielką ilość kremu, aby uniknąć maceracji skóry. W przypadku wystąpienia podrażnienia w miejscu zastosowania preparatu należy przerwać leczenie. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego i glikolu propylenowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną oraz podrażnienie skóry.

Mikonazol VP - Ciąża

Preparatu nie wolno stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Mikonazol wywiera szkodliwe działanie na przebieg ciąży lub rozwój płodu. Podczas karmienia piersią preparat stosować ostrożnie.

Mikonazol VP - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy; pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, rumień, świąd, uczucie palenia na skórze; zaburzenie w miejscu podania, w tym podrażnienie.

Mikonazol VP - Interakcje

Mikonazol wykazuje działanie hamujące cytochrom CYP3A4/2C9. Podczas stosowania mikonazolu u pacjentów przyjmujących doustnie leki przeciwzakrzepowe tj. warfaryna, należy zachować ostrożność i monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego. Działanie i objawy niepożądane związane ze stosowaniem innych leków (np. doustnych środków hipoglikemizujących i fenytoiny) mogą się nasilić w przypadku ich jednoczesnego stosowania z mikonazolem. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tych leków z mikonazolem.

Mikonazol VP - Dawkowanie

Miejscowo. Nakładać krem na skórę 2 razy na dobę (rano i wieczorem) w ilości wystarczającej do całkowitego pokrycia zmian chorobowych, a następnie wcierać go delikatnie do całkowitego wchłonięcia. Leczenie trwa zazwyczaj 2-6 tyg. Należy je kontynuować przez około 10 dni po ustąpieniu objawów grzybicy.

Mikonazol VP - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->