Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Mobilat

Spis treści

Reklama

Mobilat - skład

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Maść zawiera cetylostearylowy alkohol emulgujący (typ A); żel zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Mobilat - działanie

Lek złożony działający na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego i wyciągu z kory nadnerczy polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn oraz uwalnianiu enzymów lizosomalnych i innych mediatorów zapalnych. Ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe, a kwas salicylowy - dzięki właściwościom keratolitycznym - ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Polisiarczan mukopolisacharydowy, działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. W wyniku aktywacji plazminogenu i wywieranego działania przeciwzakrzepowego przyspiesza on także eliminację złogów włóknika z tkanek zmienionych zapalnie. Ponadto polisiarczan mukopolisacharydowy pobudza procesy metaboliczne komórek mezenchymy, przyczyniając się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Po miejscowym zastosowaniu leku substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry. Maksymalne stężenia kwasu salicylowego osiągane są 4-8 h po zastosowaniu. Ok. 7% dawki podawanej na skórę jest wydalane w moczu, głównie w postaci kwasu salicylomoczowego, a jedynie jej niewielka cześć usuwana jest z organizmu w niezmienionej formie lub w postaci glukuronianów. Po wchłonięciu mukopolisacharydowego polisiarczanu przez skórę w organizmie dochodzi do częściowej czasozależnej depolimeryzacji i niewielkiej desulfatyzacji substancji czynnej. Badania na zwierzętach wykazują, że ok. 1% dawki podawanej na skórę wydalane jest z moczem.

Reklama

Mobilat - wskazania

Maść: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych; miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych. Żel: leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków; leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.

Reklama

Mobilat - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek stosować jedynie po wnikliwej analizie korzyści i ryzyka w następujących przypadkach: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła) oraz u dzieci, a także w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.

Reklama

Mobilat - ostrzeżenia

Lek powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Maść zawiera cetylostearylowy alkohol emulgujący (typ A),który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Mobilat - ciąża

Ostrożnie stosować lek u kobiet w ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ale nawet wtedy nie stosować na dużych powierzchniach skóry. Nie stosować preparatu w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Mobilat - efekty uboczne

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry. Bardzo rzadko: uczulenia kontaktowe.

Mobilat - interakcje

Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.

Mobilat - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Nakładać 5-15 cm maści lub żelu na zmienione chorobowo miejsca 1-3 razy na dobę, delikatnie wmasowując w skórę. Po nałożeniu maści na zmienioną chorobowo skórę należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Lek można również stosować w opatrunkach okluzyjnych (dawkę można odpowiednio zwiększyć). Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkiem. Żel można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza (żel podawany jest pod katodę). Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza.

Mobilat - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Amol
Aromatol Hot żel
Aromatol
Balsamum Mentholi compositum

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!