ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Olfen hydrożel

Spis treści

Reklama

Olfen hydrożel - skład

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Reklama

Olfen hydrożel - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) - pochodna kwasu fenylooctowego, do stosowania miejscowego. Istotnym mechanizmem działania diklofenaku jest hamowanie biosyntezy prostaglandyn. W stanach zapalnych pochodzenia reumatycznego lub urazowego, lek zmniejsza ból i obrzęk. Po zastosowaniu miejscowym na stawy kolanowe i rąk można oznaczyć stężenie diklofenaku we krwi, błonie maziowej i w płynie maziówkowym. Maksymalne stężenie we krwi jest około 100 razy mniejsze niż stężenie osiągane po podaniu doustnym. Po podaniu miejscowym, mechanizm metabolizmu i kinetyki eliminacji diklofenaku odpowiada obserwowanemu po podaniu doustnym.

Reklama

Olfen hydrożel - wskazania

Miejscowe leczenie: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń), bólu pleców oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe, u dorosłych i młodzieży w wieku >14 lat. Miejscowe leczenie ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u dorosłych (>18 lat). Preparat działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Reklama

Olfen hydrożel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Napady astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa występujące po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Dzieci i młodzież <14 lat. III trymestr ciąży.

Reklama

Olfen hydrożel - ostrzeżenia

Podczas stosowania długotrwałego lub stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Żel należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna). W przypadku pojawienia się wysypki po nałożeniu żelu, należy zaprzestać stosowania preparatu. Żel może być stosowany jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi.

Reklama

Olfen hydrożel - ciąża

Stopień ekspozycji ogólnoustrojowej diklofenaku po zastosowaniu na skórę jest mniejszy niż po podaniu doustnym. W oparciu o doświadczenia dotyczące stosowania NLPZ i ich działanie ogólnoustrojowe zaleca się uwzględnić poniższe informacje. Nie stosować diklofenaku w I i II trymestrze ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (istnieje zwiększone ryzyko poronienia, wad serca i wytrzewienia po zastosowaniu inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnej ciąży; całkowite ryzyko wystąpienia sercowo-naczyniowych wad rozwojowych zwiększa się z poniżej 1% do około 1,5%; ryzyko zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia). W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących ciążę oraz w I i II trymestrze ciąży, podawane dawki powinny być możliwie jak najmniejsze, a czas trwania leczenia możliwie najkrótszy. Stosowanie diklofenaku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Inhibitory prostaglandyn stosowane w czasie III trymestru mogą spowodować: u płodu - nadciśnienie płucne z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego Botalla oraz zaburzenia czynności nerek, które może prowadzić do rozwoju niewydolności nerek z małowodziem; u matki i noworodka - mogą wydłużać czas krwawienia, działać antyagregacyjnie; u matki - mogą hamować kurczliwość macicy powodujące wydłużenie porodu. Podobnie jak inne NLPZ, diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Mimo to stosowanie żelu w dawkach terapeutycznych nie wywiera wpływu na karmione dziecko. Ze względu na brak kontrolowanych badań dotyczących kobiet karmiących piersią, żel należy stosować w czasie laktacji jedynie na zlecenie lekarza; w takich przypadkach żelu nie należy stosować na okolice piersi ani na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Reklama

Olfen hydrożel - efekty uboczne

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), świąd. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Częstość nieznana: uczucie pieczenia w miejscu aplikacji, suchość skóry.

Olfen hydrożel - interakcje

Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Olfen hydrożel - dawkowanie

Miejscowo. Dorośli i młodzież >14 lat: delikatnie rozsmarowywać żel na skórze (nie wcierać) 3 lub 4 razy na dobę. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo, np. 2-4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400-800 cm2. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce chyba, że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i ustami. W leczeniu nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej u osób dorosłych i młodzieży >14 lat, w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 14 dni. W leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u osób dorosłych (>18 lat), w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 21 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. U młodzieży powyżej 14 lat, w razie konieczności stosowania preparatu przez dłużej niż 7 dni w leczeniu bólu lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat - nie stosować. W przypadku stosowania leku u osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych.

Olfen hydrożel - uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zastosowaniu na skórę.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!