ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy

Spis treści

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - skład

1 tabl. zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu oraz 50 mg kofeiny.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - działanie

Preparat o skojarzonym działaniu kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kofeiny. Kwas acetylosalicylowy działa głównie poprzez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z NNKT. Zmniejsza agregację płytek poprzez zahamowanie uwalniania kwasu adenozynodwufosforanowego i tromboksanu A2, zmniejsza krzepliwość krwi. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, napotnie. Wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego, głównie z żołądka, w mniejszym stopniu z jelit. Łączy się z albuminami osocza w 50-90%, łatwo przenika do tkanek, w tym również do łożyska i do mleka matki. Metabolizowany jest głównie w wątrobie, wydalany jest w 10% z moczem w postaci wolnej, w 75% jako kwas salicylurowy. T0,5 wynosi 3-8 h. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 30-60 min, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże sie z białkami osocza. T0,5 wynosi około 2 h. Metabolizowany jest w wątrobie, gdzie wywołuje indukcję enzymów mikrosomalnych, wydalany jest z moczem w postaci siarczanów, glukuronianów i w postaci sprzężonej z cysteiną. Zawarta w preparacie kofeina działa pobudzająco na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego, znosi uczucie zmęczenia i poprawia samopoczucie, działa stymulująco. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowana jest w wątrobie, metabolity wydalane są z moczem. W preparacie wykorzystano synergiczne działanie składników - przeciwbólowe, przeciwgorączkowe paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego oraz stymulujące i poprawiające samopoczucie kofeiny.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - wskazania

Doraźnie w bólach o różnej etiologii: głowy - w tym również migrenowych, zębów, nerwobólach, bólach miesiączkowych.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci poniżej 13 rż., okres karmienia piersią, ciąża (szczególnie III trymestr). Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, astma oskrzelowa, polip nosa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, niedokrwistość, skazy krwotoczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedobór G-6-PD, zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce), choroba alkoholowa. Nie stosować łącznie z inhibitorami MAO. Ostrożnie stosować w upośledzeniu czynności nerek, wątroby, niewydolności serca.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - efekty uboczne

W trakcie leczenia mogą wystąpić: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka), krwawienia z przewodu pokarmowego, agranulocytoza, niedokrwistość, zawroty głowy, szum w uszach, odwracalne uszkodzenie słuchu, krwawienia z nosa, nasilenie napadów astmy oskrzelowej. Rzadko obserwowano rumień wielopostaciowy, rumień trwały, uszkodzenie wątroby (szczególnie u osób niedożywionych) lub nerek, hipoglikemię. Długotrwałe stosowanie leku może być przyczyną wystąpienia bólu głowy, a zwiększenie dawki prowadzi do utrwalenia dolegliwości bólowych.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - interakcje

Preparat nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (pochodne sulfonylomocznika), sulfonamidów, trójjodotyroniny, zwiększa działanie terapeutyczne i niepożądane leków z grupy NLPZ oraz metotreksatu. Rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, nasenne i inne leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby stosowane jednocześnie z paracetamolem zawartym w preparacie nasilają ryzyko uszkodzenia wątroby. Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Kwas acetylosalicylowy zwiększa stężenie we krwi digoksyny, barbituranów oraz związków litu; zmniejsza działanie spironolaktonu, furosemidu oraz leków powodujących wydalanie kwasu moczowego. Jednoczesne spożywanie alkoholu, antykoagulantów i kortykosteroidów zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Zawarta w preparacie kofeina nasila działanie innych leków analeptycznych.

Reklama

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - dawkowanie

Doustnie, dzieci 13-15 rż. maksymalnie 0,5 tabl. 3 razy dziennie. Dorośli i dzieci od 15 rż. jednorazowo 1-2 tabl., w razie potrzeby 1-2 tabl. do 3 razy dziennie. Przyjmować po posiłkach, popijając wodą. Nie stosować długotrwale.

Panpiryna - Tabletki od bólu głowy - uwagi


Podobne leki
Alka-Prim
Alka-Seltzer
Ascalcin
Aspirin C

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!