ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Pigmentum Castellani

Spis treści

Reklama

Pigmentum Castellani - skład

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

Reklama

Pigmentum Castellani - działanie

Preparat złożony, wykazujący działanie odkażające, grzybobójcze, przeciwzapalne i złuszczające. Fenol działa grzybobójczo i bakteriobójczo (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, mykobakterie, wirusy i niektóre grzyby). Kwas borowy działa słabo bakteriostatycznie i grzybostatycznie (Candida albicans, Candida krusei). Rezorcynol działa słabo odkażająco i złuszczająco, ponadto ma działanie bakteriobójcze i ściągające. Zawarty w preparacie barwnik (fuksyna) pomaga w uwidocznieniu miejsca aplikacji, wzmaga również działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Kwas borowy zasadniczo nie przenika przez nieuszkodzoną skórę, wchłaniany jest przez uszkodzoną skórę, rany i błony śluzowe. Fenol wchłania się przez skórę i błony śluzowe, szybko ulega dystrybucji do wszystkich tkanek. Rezorcynol wchłania się z powierzchni skóry i obszaru owrzodzeń.

Reklama

Pigmentum Castellani - wskazania

Powierzchowne grzybice i powierzchowne zakażenia bakteryjne skóry.

Reklama

Pigmentum Castellani - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Noworodki, niemowlęta oraz dzieci < 3 lat.

Reklama

Pigmentum Castellani - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość kwasu borowego nie stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, jak również na obszary skóry pozbawionej naskórka, na skórę ze zmianami zapalnymi, zwłaszcza u małych dzieci. Ze względu na zawartość fenolu nie stosować opatrunków okluzyjnych i bandaży. Nie stosować preparatu w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia osadu (możliwość wystąpienia methemoglobinemii po zastosowaniu preparatu, który uległ rozkładowi).

Reklama

Pigmentum Castellani - ciąża

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka. Nie określono bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Pigmentum Castellani - efekty uboczne

Rzadko: podrażnienie skóry.

Pigmentum Castellani - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: smarować lub pędzlować 2-3 razy na dobę chorobowo zmienione powierzchnie skóry. Dzieci > 3 lat i młodzież: zmienioną skórę smarować raz na dobę. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 7 dni.

Pigmentum Castellani - uwagi

Lek silnie barwi skórę.


Podobne leki
Polfungicid

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!