Pigmentum Castellani

Reklama

Działanie

Preparat złożony, wykazujący działanie odkażające, grzybobójcze, przeciwzapalne i złuszczające. Fenol działa grzybobójczo i bakteriobójczo (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, mykobakterie, wirusy i niektóre grzyby). Kwas borowy działa słabo bakteriostatycznie i grzybostatycznie (Candida albicans, Candida krusei). Rezorcynol działa słabo odkażająco i złuszczająco, ponadto ma działanie bakteriobójcze i ściągające. Zawarty w preparacie barwnik (fuksyna) pomaga w uwidocznieniu miejsca aplikacji, wzmaga również działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Kwas borowy zasadniczo nie przenika przez nieuszkodzoną skórę, wchłaniany jest przez uszkodzoną skórę, rany i błony śluzowe. Fenol wchłania się przez skórę i błony śluzowe, szybko ulega dystrybucji do wszystkich tkanek. Rezorcynol wchłania się z powierzchni skóry i obszaru owrzodzeń.

Wskazania

Powierzchowne grzybice i powierzchowne zakażenia bakteryjne skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Noworodki, niemowlęta oraz dzieci < 3 lat.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość kwasu borowego nie stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, jak również na obszary skóry pozbawionej naskórka, na skórę ze zmianami zapalnymi, zwłaszcza u małych dzieci. Ze względu na zawartość fenolu nie stosować opatrunków okluzyjnych i bandaży. Nie stosować preparatu w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia osadu (możliwość wystąpienia methemoglobinemii po zastosowaniu preparatu, który uległ rozkładowi).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści i ryzyka. Nie określono bezpieczeństwo stosowania u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: podrażnienie skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: smarować lub pędzlować 2-3 razy na dobę chorobowo zmienione powierzchnie skóry. Dzieci > 3 lat i młodzież: zmienioną skórę smarować raz na dobę. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 7 dni.

Reklama

Uwagi

Lek silnie barwi skórę.

Pharmindex