ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Posorutin

Spis treści

Reklama

Posorutin - skład

1 ml kropli do oczu zawiera 50 mg trokserutyny.

Reklama

Posorutin - działanie

Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną naturalnej substancji - rutozydu (rutyny, witaminy P). Najważniejszym skutkiem farmakodynamicznym działania trokserutyny jest zmniejszenie kruchości naczyń włosowatych oraz ich przepuszczalności. Trokserutyna zapobiega procesom wysiękowym i powstawaniu obrzęków. Działanie ochronne dotyczy także błon komórkowych krwinek czerwonych, co zmniejsza tendencję erytrocytów do agregacji, poprawiając w ten sposób przepływ krwi. Trokserutyna podawana do oka działa w przednim odcinku oraz dyfunduje przez rogówkę. Substancja czynna, która dotrze do surowicy łączy się w ok. 30% z białkami. T0,5 u zdrowych ochotników wynosi 18 h. Trokserutyna nie przenika przez barierę krew-mózg. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że jedynie pomijalnie małe ilości przenikają do łożyska. Wchłonięta substancja czynna zostaje szybko przekształcona w glikozyd kwasu glukuronowego. W przewodzie pokarmowym niewchłonięta trokserutyna w większości rozkładana jest przez żółć i zostaje wydalona z kałem.

Reklama

Posorutin - wskazania

Terapia wspomagająca w niedomodze ścian naczyń krwionośnych, występującej np. w retinopatii cukrzycowej i krwawieniach podspojówkowych.

Reklama

Posorutin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na trokserutynę lub składniki pomocnicze preparatu.

Reklama

Posorutin - ostrzeżenia

W przypadku pogorszenia się stanu pacjenta należy ponownie przeanalizować przebieg terapii. Podczas stsowania leku nie zaleca się noszenia miękkich soczewek kontaktowych. Jeśli jednak brak jest przeciwwskazań do ich używania, przed zakropleniem leku soczewki należy zdjąć i zakroplić lek do worka spojówkowego. Soczewki można ponownie założyć po 15 min. Ze względu na możliwość uszkodzenia, należy unikać kontaktu miękkich soczewek z lekiem.

Reklama

Posorutin - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Reklama

Posorutin - efekty uboczne

Rzadko: pieczenie oczu. Bardzo rzadko: objawy nadwrażliwości polegające na reakcjach alergicznych na jeden ze składników leku.

Posorutin - interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Posorutin - dawkowanie

Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 3 razy na dobę. Lek przeznaczony do długotrwałej terapii. Sposób podania. Przy stosowaniu kilku leków okulistycznych podawanych miejscowo należy zachować co najmniej 15 min przerwy między zakraplaniem kolejnych leków; maści do oczu stosować jako ostatnie.

Posorutin - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Catalin
Quinax
Solcoseryl

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!