Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Strepsils

Spis treści

Reklama

Strepsils - skład

1 pastylka twarda zawiera 0,6 mg amylometakrezolu i 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Ponadto pastylki z miodem i cytryną zawierają sacharozę, glukozę i miód; pastylki junior zawierają maltitol i izomalt; pastylki pomarańczowe z witaminą C zawierają sacharozę, glukozę, żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową; pastylki truskawkowe bez cukru zawierają maltitol i izomalt.

Reklama

Strepsils - działanie

Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol są środkami antyseptycznymi o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych. Obie te substancje również odwracalnie blokują kanały jonowe indukowane depolaryzacją, w sposób zbliżony do środków miejscowo znieczulających. Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie pastylek wykazano podczas badań in vitro oraz in vivo. Obserwowane in vitro działanie przeciwwirusowe w stosunku do wirusów otoczkowych zostało również wykazane dla pastylek po kontakcie trwającym 1 minutę. Długi okres powszechnego stosowania pastylek nie pokazuje jakiegokolwiek zmniejszenia aktywności względem patogennych wirusów, sugerując tym brak powstawania oporności. Działanie przeciwbólowe leku, powodujące zmniejszenie bólu gardła i trudności z przełykaniem, wykazano podczas badań klinicznych; początek działania obserwowano po upływie 5 minut, a czas trwania działania wynosił do 2h. Podczas leczenia trwającego do 3 dni wykazano znacząco większe złagodzenie bólu gardła niż w przypadku pastylek niezawierających substancji leczniczych. Pastylki z miodem i cytryną zawierają substancje aromatyczne i miód, natomiast podłoże pastylek ma łagodzący wpływ na gardło. Pastylki pomarańczowe z witaminą C zawierają witaminę C (kwas askorbowy i sodu askorbinian), której niedobory mogą wystąpić w czasie infekcji.

Reklama

Strepsils - wskazania

Objawowe leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Reklama

Strepsils - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Strepsils - ostrzeżenia

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Lek nie jest zalecany do stosowania u małych dzieci (ryzyko przypadkowego zakrztuszenia się). Pastylki z miodem i cytryną zawierają glukozę (0,976 g) i sacharozę (1,4 g) - leku nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pastylki junior zawierają maltitol i izomalt - leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; wartość kaloryczna jednej pastylki wynosi 5,5 kcal/23kJ. Pastylki pomarańczowe z witaminą C zawierają glukozę (1 g) i sacharozę (1,4 g) - leku nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; ponadto pastylki zawierają żółcień pomarańczową i czerwień koszenilową, które mogą powodować reakcje alergiczne. Pastylki truskawkowe bez cukru mogą być stosowane u chorych na cukrzycę i osób kontrolujących dzienne spożycie węglowodanów (wartość kaloryczna jednej pastylki wynosi 5,5 kcal/23 kJ); ponadto pastylki zawierają maltitol i izomalt - leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Reklama

Strepsils - ciąża

Należy zachować ostrożność w ciąży i podczas karmienia piersią (nie określono bezpieczeństwa).

Reklama

Strepsils - efekty uboczne

Wykaz poniższych zdarzeń niepożądanych zawiera te, które występowały podczas leczenia alkoholem 2,4-dichlorobenzylowym i amylometakrezolem w dawkach dostępnych bez recepty, przez krótki czas. Podczas leczenia chorób przewlekłych mogą wystąpić dodatkowe zdarzenia niepożądane. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, ból brzucha, nudności, dyskomfort w jamie ustnej, bolesność języka, wysypka.

Strepsils - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 pastylkę ssać powoli co 2-3 h; nie stosować dawki większej niż 8 pastylek na dobę. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów, nie dłużej niż 3 dni. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki u osób w wieku podeszłym. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Strepsils - uwagi


Podobne leki
Neo-Angin
Septolete Plus
Orofar MAX
Gardimax Medica Spray

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!