Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Virolex

Spis treści

Reklama

Virolex - skład

1 g maści zawiera 30 mg acyklowiru.

Reklama

Virolex - działanie

Lek o działaniu przeciwwirusowym, o silnym działaniu na wirusa Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 in vitro oraz wirusa półpaśca. Po wniknięciu do komórek zakażonych wirusem opryszczki, acyklowir ulega fosforylacji do postaci czynnej - trójfosforanu acyklowiru. Pierwszy etap tego procesu jest zależny od obecności kinazy tymidyny wrażliwej na HSV. Trójfosforan acyklowiru działa jako inhibitor i substrat swoistej polimerazy DNA wirusa opryszczki. W ten sposób zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA bez zakłócania normalnych procesów komórkowych. Acyklowir po przeniknięciu przez nabłonek rogówki szybko osiąga w cieczy wodnistej stężenie lecznicze.

Reklama

Virolex - wskazania

Opryszczkowe zapalenie rogówki - Herpes simplex keratitis.

Reklama

Virolex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub substancje pomocnicze preparatu.

Reklama

Virolex - ostrzeżenia

Bezpośrednio po zastosowaniu maści może wystąpić krótkotrwałe, nieznaczne uczucie kłucia.

Reklama

Virolex - ciąża

Preparat stosować w ciąży jedynie, gdy oczekiwane korzyści dla matki przewyższają możliwość wystąpienia zagrożeń dla płodu. Nie wykazano zwiększenia liczby wad u dzieci urodzonych przez kobiety, które stosowały acyklowir, w porównaniu do populacji ogólnej. Nie wykazano również związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wystąpieniem wad u dzieci, a stosowaniem przez matki acyklowiru w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka kobiecego, nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

Reklama

Virolex - efekty uboczne

Bardzo często: powierzchowna, ogniskowa keratopatia (bez widocznych następstw podczas gojenia; nie powodująca konieczności przerwania leczenia). Często: przemijające, lekkie pieczenie występujące natychmiast po aplikacji leku, zapalenie spojówek. Rzadko: zapalenie powiek. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka.

Virolex - dawkowanie

Do worka spojówkowego wprowadza się ok. 1 cm maści 5 razy na dobę (co 4 h), z przerwą nocną. Leczenie kontynuować co najmniej przez 3 dni po ustąpieniu objawów chorobowych. Leczenie rozpoczynać jak najwcześniej po zaobserwowaniu zmian.

Virolex - uwagi

Podczas stosowania preparatu należy unikać noszenia soczewek kontaktowych. Maść do oczu może wpływać na zdolność widzenia, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Antivir
Condyline
Viru-Merz
Zovirax Intensive

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!