Nowy sklep

już ON-LINE

Virolex

Działanie

Lek o działaniu przeciwwirusowym, o silnym działaniu na wirusa Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 in vitro oraz wirusa półpaśca. Po wniknięciu do komórek zakażonych wirusem opryszczki, acyklowir ulega fosforylacji do postaci czynnej - trójfosforanu acyklowiru. Pierwszy etap tego procesu jest zależny od obecności kinazy tymidyny wrażliwej na HSV. Trójfosforan acyklowiru działa jako inhibitor i substrat swoistej polimerazy DNA wirusa opryszczki. W ten sposób zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA bez zakłócania normalnych procesów komórkowych. Ogólnoustrojowe wchłanianie acyklowiru po podaniu miejscowym jest nieznaczne.

Wskazania

Leczenie zakażeń skóry wywołanych przez wirus opryszczki zwykłej Herpes simplex (opryszczka wargowa, opryszczka narządów płciowych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe np. jamy ustnej, oka czy pochwy. Należy unikać kontaktu z oczami. U pacjentów ze znacznie obniżoną odpornością (np. z AIDS lub po przeszczepie szpiku) należy rozważyć doustne podawanie acyklowiru. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienia skóry. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Preparat stosować w ciąży jedynie, gdy oczekiwane korzyści dla matki przewyższają nad ewentualnym zagrożeniem dla płodu. Ogólnoustrojowe działanie acyklowiru, po miejscowym zastosowaniu acyklowiru w postaci kremu, jest bardzo małe. Nie wykazano zwiększenia liczby wad u dzieci urodzonych przez kobiety, które stosowały acyklowir, w porównaniu do populacji ogólnej. Nie wykazano również związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wystąpieniem wad u dzieci, a stosowaniem przez matki acyklowiru w okresie ciąży. Lek przenika do mleka kobiecego - nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: przemijające uczucie pieczenia lub kłucia, łagodne wysuszenie lub złuszczanie skóry, świąd. Rzadko: rumień, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat należy zastosować tak szybko jak jest to możliwe po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, jak zaczerwienienie, swędzenie. Krem należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca 5 razy na dobę w odstępach 4-godzinnych. Leczenie należy prowadzić przez 5 dni. Jeżeli nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych, terapię można kontynuować maksymalnie przez 5 następnych dni. Jeśli zmiany chorobowe nie ustąpią po 10 dniach, pacjent powinien porozumieć się z lekarzem. Aby zapobiec nasileniu się lub przeniesieniu zakażenia, należy umyć ręce przed nałożeniem i po nałożeniu preparatu.

Uwagi

Pharmindex