Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Vividrin

Spis treści

Reklama

Vividrin - skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu disodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Vividrin - działanie

Przeciwalergiczny preparat do stosowania miejscowego. Kromoglikan disodowy hamuje degranulację zaktywowanych komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Natychmiastowa reakcja alergiczna związana jest głównie z histaminą. Prostaglandyny i leukotrieny biorą udział w powstaniu późnych reakcji nadwrażliwości. Mediatory chemotaktyczne, takie jak ECF, NCF i leukotrien B4, odpowiadają za późne reakcje alergiczne.

Vividrin - wskazania

Ostre i przewlekłe alergiczne zapalenia spojówek, takie jak zapalenie spojówek wywołane katarem siennym lub niespecyficzne stany zapalne spojówek przypuszczalnie pochodzenia uczuleniowego.

Reklama

Vividrin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kromoglikan disodowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Vividrin - ostrzeżenia

Preparat w postaci kropli do oczu nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oczu. Nie należy przekraczać zalecanej częstości stosowania preparatu. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe powinny zaprzestać ich stosowania w okresie występowania objawów wiosennego zapalenia spojówek i rogówki, wiosennego zapalenia spojówek lub wiosennego zapalenia rogówki. Nie należy nosić soczewek kontaktowych podczas stosowania kropli do oczu zawierającymi kromoglikan disodowy. Lek zawiera 0,00306 mg chlorku benzalkoniowego chlorku w każdej kropli (0,0306 ml), co odpowiada 0,1 mg/ml. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Zgłaszano, że chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować. Z powodu niewielkiej liczby danych nie ma różnic w profilu działań niepożądanych u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi. Zasadniczo jednak oczy dzieci wykazują silniejszą reakcję na bodźce niż oczy osób dorosłych. Podrażnienie może mieć wpływ na leczenie u dzieci.

Reklama

Vividrin - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy potencjalna korzyść przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Ze względu na brak badań, w trakcie stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią, należy zachować szczególną ostrożność.

Reklama

Vividrin - efekty uboczne

Rzadko: kłucie i (lub) pieczenie oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, obrzęk spojówek, przekrwienie spojówek. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka na twarzy lub obrzęk wokół oczu i bardzo rzadko trudności z oddychaniem). Częstość nieznana: inne reakcje nadwrażliwości, podrażnienie oka, ból oka, świąd oka, nasilone łzawienie, jęczmień, zaburzenia widzenia, suchość skóry (wokół oka). Substancje pomocnicze mogą powodować uczulenie, a także podrażnienie kubków smakowych.

Vividrin - interakcje

Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15 min odstęp pomiędzy podaniem kolejnych preparatów.

Vividrin - dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli i dzieci: 1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Po ustąpieniu dolegliwości preparat należy podawać tak długo jak pacjent jest narażony na działanie alergenów (pyłki, kurz, zarodniki pleśni, alergeny pokarmowe). Należy regularnie oceniać efekt terapeutyczny. Po ustabilizowaniu się objawów należy spróbować zmniejszyć dawkę. Jeśli jednocześnie stosuje się inne preparaty podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15 min odstęp pomiędzy podaniem kolejnych leków. Sposób podania. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka ani jakiejkolwiek innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.

Vividrin - uwagi

Preparat może zaburzać ostrość widzenia na kilka minut natychmiast po podaniu. Pacjent powinien poczekać do ustąpienia zaburzeń widzenia (zamazane widzenie) przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn.


Podobne leki
Allergodil
Alomide
CromoHEXAL
Cusicrom

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!