Vividrin

Spis treści

Vividrin - Skład

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg kromoglikanu disodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Vividrin - Działanie

Przeciwalergiczny preparat do stosowania miejscowego. Kromoglikan disodowy hamuje degranulację zaktywowanych komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Natychmiastowa reakcja alergiczna związana jest głównie z histaminą. Prostaglandyny i leukotrieny biorą udział w powstaniu późnych reakcji nadwrażliwości. Mediatory chemotaktyczne, takie jak ECF, NCF i leukotrien B4, odpowiadają za późne reakcje alergiczne.

Reklama

Vividrin - Wskazania

Ostre i przewlekłe alergiczne zapalenia spojówek, takie jak zapalenie spojówek wywołane katarem siennym lub niespecyficzne stany zapalne spojówek przypuszczalnie pochodzenia uczuleniowego.

Vividrin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na kromoglikan disodowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Vividrin - Ostrzeżenia

Preparat w postaci kropli do oczu nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oczu. Nie należy przekraczać zalecanej częstości stosowania preparatu. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe powinny zaprzestać ich stosowania w okresie występowania objawów wiosennego zapalenia spojówek i rogówki, wiosennego zapalenia spojówek lub wiosennego zapalenia rogówki. Nie należy nosić soczewek kontaktowych podczas stosowania kropli do oczu zawierającymi kromoglikan disodowy. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować punktowe zapalenie rogówki i ( lub) toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki lub podrażnienie oka i zmieniać kolor soczewek kontaktowych. Ze względu na fakt, że benzalkoniowy chlorek może być absorbowany przez soczewki kontaktowe, przed podaniem kropli je zdjąć. Soczewki można nałożyć ponownie po upływie co najmniej 15 min. od podania kropli.

Vividrin - Ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy potencjalna korzyść przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Ze względu na brak badań, w trakcie stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią, należy zachować szczególną ostrożność.

Vividrin - Efekty uboczne

Rzadko: kłucie i (lub) pieczenie oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, obrzęk spojówek, przekrwienie spojówek. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (wysypka na twarzy lub obrzęk wokół oczu i bardzo rzadko trudności z oddychaniem). Częstość nieznana: inne reakcje nadwrażliwości, podrażnienie oka, ból oka, świąd oka, nasilone łzawienie, jęczmień, zaburzenia widzenia, suchość skóry (wokół oka). substancje pomocnicze mogą powodować uczulenie, a także podrażnienie kubków smakowych.

Vividrin - Dawkowanie

Miejscowo. <u>Dorośli i dzieci:</u> 1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Po ustąpieniu dolegliwości preparat należy podawać tak długo jak pacjent jest narażony na działanie alergenów (pyłki, kurz, zarodniki pleśni, alergeny pokarmowe). Należy regularnie oceniać efekt terapeutyczny. Po ustabilizowaniu się objawów należy spróbować zmniejszyć dawkę. Jeśli jednocześnie stosuje się inne preparaty podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15 minutowy odstęp pomiędzy podaniem kolejnych leków.

Vividrin - Uwagi

Preparat może zaburzać ostrość widzenia na kilka minut natychmiast po podaniu. Pacjent powinien poczekać do ustąpienia zaburzeń widzenia (zamazane widzenie) przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą maszyn.

Pharmindex