🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Nie pomyl hemoroidów z nowotworem

Hemoroidy mają złą sławę z wielu powodów: występują bardzo powszechnie, nawet u połowy mieszkańców naszego kraju, są dokuczliwe i bolesne oraz są dolegliwością wyjątkowo wstydliwą. Wiele osób wierzy też, że pacjent cierpiący na hemoroidy jest bardziej narażony na chorobę nowotworową – raka jelita grubego. „Hemoroidy  nie mają nic wspólnego z rakiem” - zapewnia profesor Adam Dziki, chirurg ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.
Spis treści

Żylaki odbytu zwane też hemoroidami, choć mogą przysporzyć choremu wiele bólu oraz różnorakich niedogodności, są chorobą niezbyt groźną, a przede wszystkim wyleczalną. Odwrotnie niż rak jelita grubego, który bardzo długo potrafi rozwijać się bezobjawowo, a nie leczony odpowiednio może mieć skutki śmiertelne. Niestety, obie choroby mają jeden wspólny objaw - krwawienie z odbytu wywołane owrzodzeniem.

Reklama

Jak może powstać błąd?

Jeżeli prowadzący chorego lekarz zaniedba odpowiedniej diagnostyki i zacznie leczyć tylko hemoroidy głównie podając czopki, które likwidują owrzodzenie – konsekwencje mogą być bardzo poważne. Owrzodzenie - którego nie wywołały wcale hemoroidy, ale rak – znika, krwawienie ustaje, a chory jest przekonany, że istotnie został wyleczony z hemoroidów.

Tymczasem rak rozwija się dalej i po pewnym czasie znów może dać podobne objawy. I znów może być popełniony ten sam błąd w leczeniu. Przychodzi jednak moment, kiedy rak jest już zaawansowany na tyle, że czopki nie są już w stanie zniwelować przyczyny krwawienia.

Wtedy dopiero chory zostaje poddany badaniom diagnostycznym, które stwierdzają u niego raka. „I wtedy część osób uważa, że miał hemoroidy, potem dostał raka – mówi profesor Dziki. - Tymczasem jest tak, że od razu miał raka, tylko trafił do fatalnego lekarza, który nie zainteresował się jego stanem zdrowia, tylko nie badając go, przepisał mu leki na hemoroidy”.

Reklama

Współistnienie chorób

Może też zajść szczególny przypadek, kiedy obie choroby, czyli żylaki odbytu i nowotwór jelita grubego, ze sobą współistnieją, zaś ich objawy nakładają  się na siebie. Tym bardziej wówczas potrzebne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Bezcennym i koniecznym badaniem jest wówczas endoskopowe zbadanie światła jelita grubego czyli kolonoskopia.

https://youtu.be/rL4SwdvzxRE

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!