Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Śliwka - właściwości, zastosowanie i przepisy. Ile ma kalorii i co z niej zrobić?

Świeże, suszone, kiszone, wędzone - śliwki występują pod wieloma postaciami. Mimo, że są to małe owoce, skrywają w sobie wiele cennych składników odżywczych. Lista ich właściwości jest naprawdę długa. Przekonaj się, ile mają kalorii i w jaki sposób można je wykorzystać.
Śliwki - witaminy i ochrona przed rakiem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Śliwki to popularne owoce w Polsce, które wykorzystuje się do wykonania różnych przetworów lub jako dodatek do dań. Jakich?
 • Spożywanie śliwek przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Na co pomagają?
 • Co ciekawe, także pestki śliwek są bardzo wartościowym źródłem składników odżywczych. Do czego można wykorzystać olejek powstały ich tłoczenia?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda śliwka?

Śliwka to jeden z popularniejszych owoców w Polsce, który jest wykorzystywany jako dodatek do wielu dań. Pochodzi z drzewa śliwy i może przybierać różne kształty oraz kolory w zależności od odmiany. Bywa, że owoc ma barwę od jasnożółtej, przez różne odcienie czerwieni i fioletu, aż do ciemnoniebieskiej lub prawie czarnej.

Zwykle ma okrągły lub owalny kształt, a jego skóra jest gładka, cienka i często pokryta delikatnym puchem. W jej środku znajduje się pestka, którą trzeba usunąć przed spożyciem. Miąższ śliwki jest soczysty, słodki i miękki.

Liście śliwki są zależne od jej odmiany, ale zazwyczaj mają owalny lub eliptyczny kształt z ząbkowanymi brzegami. Są zielone, ich górna strona jest błyszcząca, natomiast dolna bardziej matowa.

Rosną na krótkich ogonkach, które umożliwiają im poruszanie się na wietrze. Także one znajdują swoje wykorzystanie. Stosuje się je bowiem w ziołolecznictwie, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy C, K, beta-karoten, flawonoidy i antocyjany, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Co ciekawe, śliwka w zależności od kontekstu kulturowego i historycznego może mieć różne znaczenia symboliczne. W wielu krajach, z racji obfitego owocowania, jakim się wyróżnia stanowi symbol płodności i obfitości. Natomiast w Japonii śliwka kojarzona jest z sukcesem i szczęściem w biznesie, a także z miłością i romantyzmem.

Reklama

Jakie są odmiany śliwek?

Najpopularniejsze rodzaje śliwek to śliwki mirabelki, renklody, lubaszki oraz znane każdemu węgierki.

Mirabelki to małe, kuliste owoce o aromatycznej zielonkawo-złocistej barwie, których miąższ jest słodki i soczysty. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest fakt, że zachowuje ona większości wartości odżywczych nawet podczas długiego smażenia i gotowania. Z tego względu idealnie sprawdza się przy przygotowywaniu przetworów.

Śliwki renklody to z kolei duże i okrągłe owoce. Ich miąższ jest soczysty i słodki. W momencie osiągnięcia dojrzałości skórka tej odmiany przybiera niemal czarną barwę. To, co dla niej typowe to, że oddzielanie miąższu od pestki często uchodzi za dość problematyczne.

Z kolei śliwka lubaszka ma niewielkie owoce, o ciemnogranatowej skórce z dużą ilością niebieskiego nalotu. Jej miąższ ma lekko zielonkawy kolor i kwaskowaty posmak. Jej niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość na mróz.

Jednym z najstarszych i najpopularniejszych gatunków śliwek jest śliwka węgierka, której owoce mają elipsoidalny, jajowaty kształt i są średniej wielkości. Posiadają ciemnofioletową skórkę, a miąższ jest soczysty, ale lekko cierpkawy. Jeśli owoce są dojrzałe, łatwo jest oddzielić miąższ od pestki.

Śliwki węgierki świetnie sprawdzą się do wędzenia.

Na czym polega uprawa śliwek?

Uprawa śliwek jest dość prosta i może być prowadzona w różnych warunkach klimatycznych. Szczególnie istotne jest, aby pamiętać o dostosowaniu się do podstawowych zaleceń dotyczących uprawy śliwek, a więc o ich przycinaniu czy odpowiednim oprysku, który zabezpiecza owoce przed szkodnikami.

Drzewo śliwki preferuje dobrze nasłonecznione miejsca. Śliwy najlepiej rosną na dobrze oświetlonych, suchych i dobrze przepuszczalnych glebach. Zanim włożymy sadzonki do ziemi, należy odpowiednio przygotować glebę, a sadząc je zachować odpowiednie odległości między roślinami (zwykle ok. 5-6 metrów).

Drzewa te najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, tak, aby na zimę były już nieco starsze, co pozwoli przetrwać im bardziej wymagające warunki. Aby tak się stało, drzewo musi być osadzone w dole, który będzie odpowiednio głęboki i szeroki, by pomieścił korzenie. Warto zasadzić je w dobrej jakości glebie wzbogaconej o nawóz. Nie należy również pomijać regularnego nawadniania. Nie można bowiem przesuszyć rośliny.

Drzewo śliwki wymaga regularnego przycinania, aby utrzymać jego kształt i usuwać chore lub uszkodzone pędy. Ponadto, rośliny należy regularnie nawozić, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu.

Kiedy dojrzewają śliwki? Sezon na te owoce przypada zazwyczaj w połowie lata, kiedy stają się gotowe do zbioru. Nie należy zrywać ich zbyt wcześnie, ponieważ śliwka nie dojrzeje po jej zerwaniu.

Sezon na śliwki w Polsce zazwyczaj zaczyna się pod koniec lipca i kończy w pierwszej połowie września. Wiele zależy jednak od odmiany, ponieważ niektóre dojrzewają wcześniej, a inne później.

Reklama

Właściwości i wartości odżywcze śliwek

Odpowiadając na pytanie, czy śliwki są zdrowe warto wspomnieć o zawartości składników odżywczych w tych owocach i ich korzystnym wpływie na organizm. Zarówno właściwości suszonej śliwki, jak i nieprzetworzonego owocu sprawiają, że wiele osób chętnie sięga po nie w swojej diecie.

Owoce śliwki zawierają m.in. wysoką zawartość błonnika i antyoksydantów. Co więcej, stanowią źródło witamin i minerałów, takich jak:

Dzięki zawartości sorbitolu owoce śliwki mają także korzystny wpływ na układ pokarmowy. Ten związek działa bowiem jak naturalny środek przeczyszczający.

Co więcej, badania sugerują, że spożywanie śliwek może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, a to z kolei może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. (A. Attaluri, R. Donahoe, J. Valestin, K. Brown, S. S. C. Rao).

Warto jednak pamiętać, że śliwki są bogate w cukier i powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach w ramach zrównoważonej diety.

Reklama

Na co pomagają śliwki? Zastosowanie

Śliwki to owoce, które mają wiele zastosowań i korzyści dla zdrowia. Owoc ten wspomaga m.in. układ odpornościowy ze względu na bogactwo witaminy C. 

Śliwki są bogate w witaminę K, która jest niezbędna dla mocnych kości i zapobiegania chorobie niedokrwiennej układu kostnego. Oprócz tego zawierają wiele innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. 

Warto także wspomnieć, że śliwki mają właściwości oczyszczające dla organizmu i mogą pomóc w leczeniu chorób wątroby.

Ponadto stanowią bogactwo antyoksydantów, które chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przeciwdziałają procesom starzenia.

Na co pomaga suszona śliwka? Owoc w tej formie jest często stosowany jako środek domowy na zaparcia, ponieważ jest bogaty w błonnik pokarmowy oraz sorbitol, który działa jako naturalny środek przeczyszczający.

Dzięki temu składniki odżywcze zawarte w śliwce wpływają na regulację perystaltyki jelit i zapobiegają zatwardzeniom usprawniając tym samym proces trawienia.

Na co pomagają suszone śliwki ponadto? Czy stosuje się je na odchudzanie i płaski brzuch?

Suszona śliwka może być pomocna w odchudzaniu, ponieważ jest niskokaloryczna i bogata w błonnik, który poprawia trawienie i daje uczucie sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu.

W pogoni za zgrabną sylwetką nie należy jej jednak uznawać za podstawowe źródło energii, rezygnując przy tym z innych potrzebnych organizmowi minerałów i składników odżywczych. Źle zbilansowana dieta może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Wiele osób włączających śliwki na stałe do swojej diety zastanawia się, czy śliwki obniżają cukier? Owoce te zawierają naturalne cukry, ale mają stosunkowo niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ich spożycie nie powoduje szybkiego i dużego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Dodatkowo, badania sugerują, że spożywanie śliwek może pomóc w regulowaniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. W jednym z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Oklahomie badacze zauważyli, że osoby z cukrzycą typu 2, które codziennie spożywały około 100 g suszonych śliwek, miały niższy poziom cukru we krwi niż osoby z grupy kontrolnej, które spożywały ciastka o podobnej zawartości węglowodanów.

Reklama

Ile kcal mają śliwki?

Kaloryczność śliwek zależy od ich rodzaju i wielkości. Przykładowo, jedna śliwka średniej wielkości (ok. 60 g) ma około 30-40 kcal. Oto orientacyjne kalorie śliwek z uwzględnieniem ich różnych rodzajów:

 • śliwki węgierki (1 sztuka, ok. 50g): ok. 27 kcal,
 • śliwki renklody (1 sztuka, ok. 50g): ok. 25 kcal,
 • śliwki Stanley (1 sztuka, ok. 50g): ok. 40 kcal,
 • śliwki mirabelki (1 sztuka, ok. 10g): ok. 6 kcal.

Warto jednak pamiętać, że spożywając śliwki, nie powinniśmy kierować się tylko ich kalorycznością, ale przede wszystkim wartościami odżywczymi, jakich dostarczają.

A ile kcal ma suszona śliwka? To produkt o wysokiej kaloryczności, ze względu na znaczną zawartość cukru i niską zawartość wody. Przyjmuje się, że 100 gramów suszonych śliwek zawiera około 240-260 kcal.

Czy śliwki są ciężkostrawne? Choć śliwki zawierają błonnik pokarmowy i naturalne cukry, które mogą pomóc w regulowaniu metabolizmu, niektóre osoby mogą odczuwać problemy z trawieniem po spożyciu śliwek, szczególnie jeśli jedzą je w dużych ilościach.

Odpowiadając na pytanie, czy od śliwek można przytyć, warto pamiętać, że nawet jeśli tolerujesz śliwki dobrze, zaleca się spożywanie ich w umiarkowanych ilościach. Pozwoli to uniknąć nadmiernej ilości błonnika i cukru, które mogą prowadzić do niestrawności lub innych problemów trawiennych, a w konsekwencji także przybrania na wadze.

Reklama

Indeks glikemiczny śliwek

Czy śliwki to odpowiednie owoce dla cukrzyka? Ich indeks glikemiczny zależy od ich rodzaju i sposobu przygotowania. Jak już było wspomniane wcześniej, owoce te mają zazwyczaj niski IG, co oznacza, że ich spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. W przybliżeniu IG śliwek wynosi, około 20-30, co czyni je jednymi z produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Warto jednak pamiętać, że IG zależy nie tylko od samego produktu, ale także od jego ilości, sposobu przygotowania oraz składu posiłku, w którym się znajduje. Na przykład, jeśli spożyjemy znaczne ilości śliwek lub dodamy do nich dużo cukru, to indeks glikemiczny posiłku może wzrosnąć. Warto więc spożywać śliwki z umiarem i w ramach zróżnicowanej diety.

A ile wynosi indeks glikemiczny suszonych śliwek?  Takie przetworzone owoce mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny wynoszący około 65-75, co oznacza, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi może wzrosnąć w krótkim czasie.

Jednakże, ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który opóźnia wchłanianie węglowodanów, wpływ suszonych śliwek na poziom cukru we krwi może być bardziej zrównoważony w porównaniu z innymi produktami o podobnym IG.

Ile śliwek można jeść dziennie?

To, ile śliwek można spożyć dziennie zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, aktywność fizyczna, stan zdrowia oraz dieta. Zwykle jednak zaleca się spożywanie około 2-3 porcji owoców dziennie, a jedna porcja to zazwyczaj około 80-100 g, czyli około 2-3 śliwek w zależności od ich wielkości.

Kiedy jeść suszone śliwki - rano czy wieczorem? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb żywieniowych danego człowieka.

Z jednej strony, spożywanie suszonych śliwek rano może być korzystne ze względu na ich wysoką zawartość błonnika pokarmowego, która pomaga w regulowaniu trawienia i utrzymywaniu uczucia sytości przez dłuższy czas. Ponadto, dodanie suszonych śliwek do śniadania, może pomóc w zwiększeniu poziomu energii i poprawie koncentracji.

Z drugiej strony, spożywanie tych owoców wieczorem może być korzystne ze względu na ich naturalne właściwości przeciwlękowe i uspokajające, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów stresu i poprawie jakości snu.

Ponadto, ich konsumpcja pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi w nocy, co może zapobiec nagłemu wzrostowi poziomu cukru we krwi rano.

Ile suszonych śliwek zjeść dziennie? Przyjmuje się, że spożycie około 3-5 owoców w tej formie jest uważane za bezpieczne i korzystne dla zdrowia.

Po jakim czasie działają śliwki? Efekty ich spożywania można zacząć odczuwać w zależności od tego, jak są spożywane oraz od indywidualnych właściwości organizmu. Jednakże, zwykle można oczekiwać ich po około 30-60 minutach od konsumpcji tych owoców.

Wpływ spożycia śliwek na organizm zależy od ich składników odżywczych, w tym przede wszystkim błonnika pokarmowego oraz naturalnych substancji o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Śliwki są cenne z punktu widzenia odżywiania, ale nie powinny stanowić jedynego źródła owoców w diecie. Ważne jest bowiem, aby spożywać różnorodne owoce i warzywa tak, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.

Ponadto, jeśli ktoś cierpi na jakieś schorzenia, takie jak cukrzyca, to ilość spożywanych śliwek i innych owoców powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza.

Sposoby spożycia i obróbki termicznej śliwek

Śliwki można spożywać na wiele sposobów, w zależności od preferencji smakowych i celów kulinarnej obróbki. Świeże owoce można jeść bezpośrednio z drzewa lub pozbawione pestek jako przekąskę.

 Ciekawą formą spożycia tego owocu są śliwki suszone, wędzone, czy owoce w formie karmelizowanej nierzadko podawane w alkoholu. Co więcej, w sklepach można spotkać także śliwki kiszone, kandyzowane i marynowane. 

Czy śliwki można mrozić? Jak najbardziej. Wystarczy umyć owoce, a następnie je osuszyć i pozbawić pestek. Takie mrożone śliwki będzie można wykorzystać do ciast i innych dań nawet poza sezonem. 

Warto również wspomnieć, że w wielu domach przygotowuje się takie przetwory, jak śliwki w syropie. Wystarczy oczyszczone owoce bez pestek ułożyć w słoiku i zalać wcześniej przygotowaną miksturą, czyli wodą gotowaną z goździkami, cukrem i cynamonem. Następnie należy szczelnie pasteryzować słoiki przez ok. 30 min i gotowe. 

Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, to warto pamiętać, że niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina C, mogą ulec zniszczeniu w wyniku gotowania lub pieczenia. Dlatego najlepiej szukać sposobów obróbki, które pozwolą zachować jak najwięcej wartości odżywczych, np. gotować na parze lub grillować.

Jak suszyć śliwki?

Owoce te można suszyć na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest suszenie śliwek na słońcu. Wówczas należy zebrać dojrzałe śliwki i umieścić je na desce lub specjalnej siatce do suszenia owoców.

Następnie położyć deskę w dobrze nasłonecznionym miejscu i odwracać śliwki co kilka godzin, aż do momentu, gdy będą suche a ich skórka lekko pomarszczona. Warto pamiętać, aby nie suszyć owoców, kiedy na zewnątrz jest wilgotno.

A jak suszyć śliwki w piekarniku? Należy umyć i przekroić śliwki na pół, wyjąć pestki i umieść je na blasze skórką do góry. Tak przygotowane należy wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury około 70-80 stopni Celsjusza na około 8-12 godzin. Warto pamiętać, by co jakiś czas je obracać, aby wyschły równomiernie.

Śliwki można suszyć także w specjalnej suszarce. Aby to zrobić należy umieścić owoce na specjalnych tackach, ustawić temperaturę na 50-60 stopni Celsjusza i pozostawić na około 12 godzin, odwracając je co kilka godzin, aż do momentu, gdy będą suche. Jak widać, proces suszenie śliwek jest dość czasochłonny.

W każdym przypadku ważne jest, aby przed suszeniem upewnić się, że śliwki są dojrzałe i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń lub insektów.

Odpowiadając na pytanie, jak przechowywać suszone śliwki, należy wspomnieć o najważniejszych zasadach, jakimi są:

 • zapewnienie suchego miejsca,
 • ochrona przed światłem,
 • unikanie wysokiej temperatury,
 • a także oddzielenie ich od innych produktów żywnościowych poprzez umieszczenie w szczelnych puszkach, słoikach typu weck lub plastikowych torebkach.

Jakie są przetwory ze śliwek?

Wśród popularnych propozycji przetworów z wykorzystaniem śliwek wyróżnić można przede wszystkim dżemy, powidła, konfitury a także nalewki, czy kompoty.

Aby przygotować dżem należy połączyć owoce z cukrem i sokiem z cytryny, a następnie gotować je na małym ogniu, aż do momentu, gdy osiągną odpowiednią konsystencję.

W podobny sposób można przygotować konfiturę ze śliwek, gdzie gotuje się je w syropie cukrowych, aż do miękkości, a następnie pasteryzuje w słoikach.

Do stworzenia pysznego i zdrowego kompotu ze śliwek, należy gotować owoce (świeże lub dodać kilka sztuk suszonych) z cukrem, cynamonem oraz goździkami.

Oprócz popularnych form przetworów na słodko warto wspomnieć także o nieco bardziej nietuzinkowych smakach. Do takich z pewnością należy chutney ze śliwek, w którym owoce te gotowane są z cebulą, imbirem, octem i przyprawami, a następnie wekowane.

Ciekawym pomysłem jest także śliwka w occie, którą przyrządza się umieszczając owoce w słoikach z wodą, solą i przyprawami, a następnie pozostawia na kilka tygodni w szczelnym zamknięciu, aby mogło dojść do procesu fermentacji.

Warto wspomnieć, że śliwek można przygotować również wino, wódkę i różne soki, a z pestek tego owocu pozyskuje się cenny olej.

Przepisy ze śliwkami. Do czego je wykorzystać?

Śliwki to owoce, które można spożywać na wiele sposobów. Mogą one stanowić dodatek do dań słodkich, co oznacza, że ze śliwkami można zrobić, np.

 • ciasto,
 • tartę
 • knedle,
 • drożdżówki,
 • racuchy.

Różne są też desery ze śliwkami. Ciekawym przykładem jest szarlotka, w której na spodzie znajduje się ciasto, a na nim warstwa pokrojonych śliwek, posypanych cynamonem i cukrem, zapieczona następnie w piekarniku.

Oprócz tego, owoce sprawdzą się także przy daniach wytrawnych, takich jak:

 • schab,
 • bigos,
 • pasztet z soczewicy,
 • kapusta z grzybami

ze śliwkami.

Jak już było wspomniane wcześniej, omawiane owoce można jeść o każdej porze dnia - zarówno rano, jak i wieczorem. Z tego powodu na drugie śniadanie świetnie sprawdzi się smoothie ze śliwkami. Wystarczy zblendować owoce, a następnie zmieszać je z jogurtem, miodem oraz mlekiem. Najlepiej podawać w schłodzonej wersji.

Wśród dań głównych i dodatków do obiadów  warto wyróżnić sałatkę ze śliwkami i kozim serem, orzechami i sosem winegret, a także kaczkę pieczoną w piekarniku z nadzieniem ze śliwek, ziół, cebuli oraz czosnku.

Śliwki łączy się także z różnymi smakami, tworząc bardziej „egzotyczne” połączenia, takie jak pizza, zapiekany ryż czy zupa z suszonych śliwek. Można również przygotować ketchup ze śliwek.

A to tylko kilka pomysłów na dania i przepisy z tymi owocami. Śliwki są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać do naprawdę wielu różnych potraw - od deserów, przez śniadania aż po dania główne.

Do czego wykorzystać pestki śliwek? Olejek

Co ciekawe, także pestki śliwek są bardzo wartościowym źródłem składników odżywczych, takich jak błonnik, witamina E, kwasy tłuszczowe Omega-6 i fitosterole. Mogą być wykorzystane do produkcji olejku, który jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków i do pielęgnacji skóry.

Warto zwrócić uwagę, że olej i olejek ze śliwek to dwa różne produkty. Olej ze śliwek jest olejem jadalnym, który ma nuty orzechowe i jest bogaty w kwasy tłuszczowe, a olejek jest substancją eteryczną, która ma intensywny, owocowy zapach i jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i aromaterapii.

Olejek ze śliwek pomaga nawilżyć skórę, poprawia jej elastyczność i chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia.

Tę bogatą w liczne właściwości zdrowotne substancję stosuje się na różne sposoby. Wykorzystuje się olejek z pestek śliwek:

 • do twarzy - aplikowany na twarz po umyciu nawilża skórę, redukuje widoczność zmarszczek i poprawia jej ogólny stan;
 • na ciało - stosowany na skórę po kąpieli lub prysznicu nawilża ją  i zmiękcza;
 • do masażu - stosowany podczas masażu może pomóc w rozluźnieniu mięśni i poprawie krążenia krwi;
 • na włosy - stosowany jako serum lub dodatek do szamponu nawilża i wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.

Właściwości olejku z pestek śliwek sprawiają, że jest on też czasem stosowany do celów leczniczych, np. jako naturalny środek przeczyszczający lub łagodzący ból brzucha.

Ważne jest, aby wybierać olejki z pestek śliwek o wysokiej jakości, pochodzące z ekologicznych źródeł. Przed użyciem należy upewnić się, że nie jest się uczulonym na substancje zawarte w danym produkcie.

Śliwki w ciąży i podczas karmienia piersią

Czy można jeść śliwki w ciąży? Spożywanie tych owoców przez kobiety ciężarne, dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Ponadto błonnik zawarty w tych owocach pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi i zapobiega zaparciom.

Jednakże, jeśli kobieta ciężarna cierpi na nietolerancję na fruktozę lub inne problemy związane z trawieniem, spożywanie śliwek może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia lub biegunka.

W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu określenia indywidualnej tolerancji na ten owoc i odpowiedniego doboru diety.

A jak wygląda zależność śliwki a karmienie piersią? Spożywanie tych owoców przez kobiety karmiące może pomóc w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia, ponieważ zawierają ne witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia matki i dziecka.

A czy w ciąży i podczas karmienia piersią można jeść suszone śliwki? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Suszone śliwki są wskazane do spożycia w czasie ciąży i podczas laktacji ze względu na bogactwo składników odżywczych. Stanowią one źródło błonnika, witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia ciężarnej kobiety i jej rozwijającego się dziecka.

Suszone śliwki są bogate w potas, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi oraz wapń, który jest niezbędny do budowy mocnych kości u dziecka.

Należy jednak pamiętać, że suszone śliwki są stosunkowo bogate w kalorie i cukier, dlatego warto spożywać je umiarkowanie, w ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Osoby z cukrzycą lub innymi chorobami metabolicznymi powinny skonsultować spożycie suszonych śliwek z lekarzem lub dietetykiem.

Śliwki dla niemowląt. Jak je włączyć do diety malucha?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, wprowadzenie do diety niemowląt pokarmów stałych powinno odbywać się stopniowo, zaczynając od około 6. miesiąca życia, gdy dziecko jest gotowe na spożywanie innych pokarmów niż mleko matki lub mleko modyfikowane.

Najlepiej zacząć od jednego składnika, np. puree ze śliwek, i stopniowo wprowadzać inne produkty, takie jak warzywa, owoce, mięso czy zboża.

Od kiedy zatem śliwka jest dobrym owocem dla niemowlaka? Przed podaniem dziecku tego owocu, należy upewnić się, że jest ono gotowe na spożywanie pokarmów stałych i nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Śliwki zawierają błonnik, który może być trudny do strawienia przez niemowlęta, co może prowadzić do bólu brzucha, wzdęć, biegunki lub zaparć. Dlatego też, przed podaniem dziecku śliwek, warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem.

Jak przygotować śliwki dla niemowlaka? Przed podaniem dziecku owoce należy dokładnie przegotować lub ugotować, a następnie zmiksować na gładką masę. Można też dodać odrobinę wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do spożywania śliwek

Śliwki są zazwyczaj uważane za zdrowe owoce i nie ma znanych poważnych skutków ubocznych spożywania ich w odpowiednich ilościach. Jednakże, dla niektórych osób mogą istnieć pewne przeciwwskazania do konsumpcji suszonych śliwek.

Wśród nich można wyróżnić:

 • Nadwrażliwość - niektórzy ludzie mogą być uczuleni na śliwki lub inne owoce kamienne, takie jak morele, brzoskwinie, nektarynki, śliwki lub czereśnie. Objawy alergii na te owoce mogą obejmować: swędzenie i pieczenie ust, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu i wymioty. Osoby, które są uczulone na te owoce, powinny unikać ich spożywania.
 • Interakcję z lekami - zarówno owoce, jak i ich sok mogą wpływać na działanie niektórych leków, takich jak statyny stosowane w leczeniu wysokiego cholesterolu. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem, czy mogą spożywać śliwki lub inne produkty z tych owoców.

Z kolei do skutków ubocznych spożywania śliwek można zaliczyć biegunkę, wzdęcia i inne problemy żołądkowe spowodowane nadmierną ilością błonnika.

Oprócz tego ze względu na dużą zawartość cukru, owoce te mogą wpływać na zwiększenie poziomu cukru we krwi, co jest niebezpieczne zwłaszcza u osób z cukrzycą lub innymi chorobami metabolicznymi.

Dotyczy to przede wszystkim przetworzonej formy owoców, a więc dżemów czy konfitur.

Jak obchodzone jest Święto Śliwki?

W Polsce obchodzone jest Święto Śliwki. Głównym celem ustanowionego święta jest promowanie i uhonorowanie tradycyjnego polskiego owocu - śliwki. Ten dzień ma miejsce zazwyczaj pod koniec sierpnia lub na początku września, kiedy to w Polsce mają miejsce największe zbiory tych owoców.

W tym czasie organizowane są różnego rodzaju imprezy, konkursy i degustacje śliwek, a także innych potraw i produktów posiadających ten owoc w swoim składzie.

W Dniu Śliwki organizowane są również warsztaty kulinarne, na których można nauczyć się przygotowywania potraw i przetworów ze śliwek, takich jak dżemy, konfitury czy nalewki.

W niektórych regionach Polski organizowane są również tradycyjne jarmarki, na których można kupić świeże śliwki oraz produkty lokalnych producentów.

Od czego zależy cena śliwek?

Cena śliwek za kilogram może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

 • sezonowość (ceny mogą być wyższe w sezonie, a niższe poza sezonem),
 • rodzaj i odmiana śliwek,
 • jakość i stan owoców (świeże, suszone, dojrzałe, itp.),
 • lokalizacja sprzedaży (cena może być wyższa w sklepach spożywczych niż na targu lub u lokalnego sprzedawcy),
 • konkurencyjność rynku (im większa liczba dostawców, tym niższa cena),
 • koszty transportu i dystrybucji.

Na podstawie tych czynników cena śliwek może się wahać w różnych przedziałach.

Dla przykładu - w Polsce, w sezonie letnim cena śliwki na skupie wynosi ona od 5 do 15 złotych za kilogram, a poza sezonem może być wyższa i skup śliwki waha się w granicy 20-30 złotych za kilogram.

Warto pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od regionu i odmiany owoców.

Czytaj również

Bibliografia

 • A Attaluri, R Donahoe, J Valestin, K Brown, S S C Rao, Randomised clinical trial: dried plums (prunes) vs. psyllium for constipation, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21323688/ [dostęp: 25.03.2023].
 • Delighted Cooking ,
 • Akademia Smaku, rodzaje śliwek, https://akademiasmaku.pl/porada/rodzaje-sliwek,509 [dostęp: 25.03.2023].
 • Akademia Smaku, Zjedz śliwkę! Jakie cenne właściwości mają śliwki?, https://akademiasmaku.pl/porada/zjedz-sliwke-jakie-cenne-wlasciwosci-maja-sliwki,507 [dostęp: 25.03.2023].
 • Britannica, Plum plant and fruit, https://www.britannica.com/plant/plum [dostęp: 25.03.2023].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Borówka amerykańska w ogrodzie
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Melon - rodzaje, właściwości, kcal i IG. Jak wygląda i jak go jeść?
Pokrojony melon na białym talerzu
Podobne artykuły
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?
Ile kalorii ma truskawka
Truskawki - sadzenie, pielęgnacja i odmiany. Co można z nich zrobić?
Czarny bez
Dziki bez - właściwości. Jak zrobić z niego sok i syrop?
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!